Help - Search - Members - Calendar
Full Version: consum mare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Stefan91928
Salut, am un Fiat Stilo din 2002, 1.9 JTD modelul de 115 cai cu 100.000 km la bord. Problema ar fi ca imi consuma prea mult (sau cel putin asa mi se pare mie vorbind cu alti posesori de diesel-uri asemanatoare si chiar modele identice).
Astfel in oras, conduc aproape numai noaptea si nu foarte tare. Nu trec peste 2000 de turatii inainte sa schimb si cu toate acestea imi consuma peste 8 mediu. Iar in afara e si mai nasol. Am fost la Pitesti pe A1 si la 120 la ora cu a 5-a si 4 persoane nu foarte grele in masina (fara bagaje) consumul instantaneu oscila intre 6.5 si 7. Nu este prea mult? Am auzit de consumuri sub 5.5 la 120 cu a 5-a. Ce parere aveti si ce m-ati sfatui sa fac pentru a reduce consumul?
(m-ar ajuta mult pentru ca doresc sa fac un drum in Franta peste 10 zile)
Va multumesc
danmatyas
eu zic ca nu e o tragedie consumul tau.ar fi bine sa testezi la pompa si nu dupa ce iti zice computeru de bord.la 120 in afara e normal sa ia 6.5 iar in oras un 8 litri e ok.
Eduard46373
Eu stiu ca consumul minim e pe la 1600-1700rot /min si vit e cam 2001si Jeta 2006 de 105 Cp,1.9TDI ia cam 9.LA a mea,un motor mult mai mic insa,in afara la 1600 rot imi ia 3.7 cu 2 persoane,dar la 100 ia 4.5 si tot asa la 170 ajunge la 9 daca sunt 4 persoane in ea!Ori cum am vazut ca difera destul de mult si in functie de tipul motorinei:MOL EVO euro 5 se duce mult mai usor decat oricare eur 4 de ex,fuge mai bine cei drept dar se si duceeee....!
Ciobanu45513
Eu cred ca consumurile fiatului tau sunt normale.
In oras a mea ia peste 6 la un motor de 1,2. Deci unul de 1,9 e normal sa consume peste 8.
Viteza economica la astea este pe la 90kmh, la 120 e normal sa iti consume cu 20% in plus fata de consumul mediu al producatorului.
Zic si eu sa incerci sa schimbi motorina
florin55503
daca mergi doar noaptea eu zic ca e cconsumul putin cam mare. dara venit frigul si trebuie sa iei in considerare si chestia asta si atunci zic ca e normal. poate o bruschezi cand plci de pe loc.

dar tu mergi subturat si de aici si consumul un pic cam mare. si iti distrugi si motorul. incearca totusi sa schimbi la 2500 rpm
Ionut45405
De acord, evita sa mergi in ture putine si cu pedala multa! Filtrul de aer l-ai mai inlocuit? Ca poate fi si ala de vina, sau o pierdere de presiune de supraalimentare (furtun, intercooler sau chiar turbina poate sa aiba mecanismul de geometrie variabila blocat).
Oricum e acceptabil consumul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.