Help - Search - Members - Calendar
Full Version: carait in marsarier
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
rudolf90186
am o intrebare: la masina mea, cand introduc in marsarier ori nu intra, ori caraie foarte urat. e nromal? ar trebui sa ma agit din cauza asta? blink.gif
Attila62140
Nu te agita, numai cand se strica de tot. :idea:
Evita sa mergi in marsarier. blink.gif
G e o r g e
inainte de a pune levierul in pozitia de marsarier, pune in viteza I , cupleaza un pic apoi va intra foarte lejer in marsarier.
stelian61244
daca in viteza 1 intra usor ,fara sa fortezi , cred ca ai ceva pe la sistemul de comanda levier;daca intra greu si in viteza 1 este ambreiajul dereglat sau placa ori rulmentul de presiune dus.
Daniel82595
spune-le celor de la garantie sa verifice sistemul de cuplare/decuplare, de acolo ar putea fi. Orice masina intra mai grau in marsarier, asta e normal, dar sa caraie nu e normal, ar putea insemna ca fortezi ca sa intre in R.
rudolf90186
scoala de soferi am facuto tot pe logan, si stiu cum intra in marsarier normal, dar la mine e foarte greu. ma gandeam sa ma duc la service, dar nu vroiam sa ma fac de ras... astia de la dacia service cand te prind ca nu prea le ai cu masinile, odata te belesc!!!

offtopic: cica mi-a venit de la Dacia o scrisoare cum ca sa merg la Dacia service sa imi verifice suspensia (risc de fragezire parca), am mers si so uitat vreo 10 secunde sub capota si a zis ca e totul in regula... nici o stampila nici nimic, iar cand l-am rugat sa imi puna o stampila o zis sa astept sau sa revin peste vreo 2 ore ca trebuie sa vina nu stiu cine care e reprezentantul service-ului, sau cam asa ceva... cand i-am zis ca nu am timp a tras din umeri si mi-a zis ca nu are ce face. asta da seriozitate... parerea mea...
Adrian91682
Nu prea e normal sa caraie! Ar fi bine sa dai repejor o fugutza pana in service sa vezi care e buba Daniel82595...de ce e normal sa intre mai greu in marsalier? La mine intra super usor :angel:
ionut91746
Caraitul nu e de bine, la mine intre cateodata mai greu in marsarier, uneori dupa 2-3 incercari.eu zic totusi ca ar trebui sa verigici problema. Nu te intimida ca nu te pricepi la masini, fii cu putin tupeu"in limitele bunului simt" si ai sa vezi ca o sa te respecte baietii...ca doar nu-s profesori universitari... blink.gif
Daniel82595
QUOTE(Adrian91682)
Nu prea e normal sa caraie! Ar fi bine sa dai repejor o fugutza pana in service sa vezi care e buba Daniel82595...de ce e normal sa intre mai greu in marsalier? La mine intra super usor :angel:

Pt ca R are nevoie de o decuplare mai "mare" dc pot spune asa, dar asta mai depinde si de alte reglari.
Incearca asa inainte sa dai cu spatele vi din a 2-a sa zicem, te opresti cu ambreiajul apasat si incerci sa bagi in R. Daca vezi o oarecare impotrivire nu forta, pui maneta la punctul mort, si iei piciorul de pe ambreiaj si apesi inca o data ferm si pana la fund si incerci din nou. Daca merge inseamna ca trebuie reglat punctul unde cupleaza ambreiajul mai sus sau mai jos.
rudolf90186
am incercat sa pun in viteza 1 inainte de a cupla R si merge. Dar faza e ca, de ex la oprire, scot din viteza 2,3... in care eram si cand introduc in viteza 1 parca tot greu intra, dar numai prima oara. parca simt ca o blocheaza ceva. Dar dupa ce introduc prima oara, daca scot la liber si mai incerc odata merge foarte usor, asa cum ar trebui. Si, dupa ce introduc in treapta 1, in R merge perfect... blink.gif :scratchchin:
nutzulacke87
Si eu am aceeasi problema am logan nou nout si cateodata nu vrea, intra in marsalier dar e tot pe liber tre sa trag mai tare inapoi de maneta dar de obicei ca sa nu fortez maneta o dau in dreapta trag in spate cat merge tin mana pe ea tragand-o usor in spate pana ridic ambreajul putin si atunci scapa si se aud putin piniooanele cum se cupleaza, rolleyes.gif intradevar e o problema dar zic eu ca nu asa grava. in a I a intra f bine tot timpul binenteles nu cand ma depleasez cu viteza mare altfel e normal sa nu intre. rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.