Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel astra 2007 vs nissan primera
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Madalina94185
vreau sa-mi cumpar masina noua...evident
am ajuns dupa lupte seculare intr-un pct mort pt ca nu reusesc sa ma hotarasc intre opel astra 2007 si nissan primera. sunt constienta ca sunt clase diferite..dar imi plac amandoua la fel de mult.
la amandoua am optat pt 1.6 in jur de 100cp...in cazul astra varianta cosmo iar la primera acenta.
ce imi place la astra este ca e o idee - 30cm mai mica si cred ca mi s-ar potrivi mai bine
la primera - imi place bordul, camera pt marsalier si faptul ca ma simt comfortabil in ea
am facut test drive cu amandoua opelul m-a cam deceptionat era motor 1.9 150cp pe motorina - are un demaraj mai prost ca al daciei - sper ca 1.6 benzina sa nu fie la fel, si nici nu m-am simtit f confortabil in scaun - cu greu am gasit o pozitie confortabila+ volan cam rigid (in comparatie cu nissan)
la nissan probl 1 e marimea , faptul ca stilul se potriveste unui burtos de 50 ani si nu unei domnisoare de 23
probl 2 mi-e teama ca motorul 1.6 sa nu fie prea mic pt ea.
deocamdata atat....sper din tot sufetul sa ma lumicati macar un pic prin opinii pro/contra. Multumesc!
gabi4
QUOTE(Madalina94185)
opelul m-a cam deceptionat era motor 1.9 150cp pe motorina - are un demaraj mai prost ca al daciei - sper ca 1.6 benzina sa nu fie la fel


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

e prima data cand aud asa ceva
pai cum sa zic...motorul ala face suta in jur de 9 secunde, unul dintre cele mai puternice motoare puse pe o compacta din clasa ei, iar parerea mea unul dintre cele mai bune motoare!
dacia...daca te referi la cele berlina fac suta in jur de 20 secunde cred...e ceva diferenta, cam de doua ori si ceva...
cam in ce regim de turatie ai tinut dieselul?? biggrin.gif
daca nu ai fost multumita de 150 CP, de 105 cat are varianta de 1.6 nici atat
tu sigur stii ce motor ai avut sub capota? blush.gif
Mircea91987
Madalina, nu am inca 50 ani si nici burta, dar totusi am ales Primera 1.6i-110CP. Eu am avut de ales intre OctaviaII si Primera. Am ales Primera numai dupa ce am facut 2 drive-teste cu ambele modele.Te sfatuiesc si pe tine sa faci acelasi lucru. Spui ca ai facut un drive test cu Astra TD-150CP si ca avea demaraj greoi.Nu prea imi vine sa cred.Poate era 1.7TD-90CP si dealeru vroia sa se dea interesant vs. de masina de test si de o domnisoara de 23 ani. Astra la fel ca si OII sunt masini concepute de nemti, deci in conceptia a 99% dintre romani, masini foarte bune. Din pacate in ultimul timp OII are probleme de fiabilitate si in Romania MARI probleme de service. Opel ca membru al grupului GM este intr-un trend ascendent, dar Astra este din clasa compacta, iar Primera este cu o clasa peste. Poti sa o compari eventual cu vectra. Peste Astra este la toate domeniile, inclusiv la costuri de intretinere(mult mai mici la Primera). Eu am condus Primera intr-un oras super aglomerat (Galatiul) si am fost placut surprins de comportamentul masinii. Se conduce usor si nu ai deloc impresia ca te afli la bordul unui "transatlantic". Pana la urma decizia iti apartine si trebuie sa alegi masina in care si cu care tu te simti cel mai bine.
Adrian
de acord cu gabi
madalina, nu inteleg cum poti sa afirmi ca o masina de 150 de cai nu este mai rapida ca o dacie de 54 de cai!
gabi, dacia berlina face suta in 30 de secunde
Madalina94185
In primul rand mersi pentru sfaturi/opinii, sunt bine venite.
In al doilea rand apropos de astra - eu am fost socata la drive test: stiam ca demarajul in cazul motorinei este mai lent dar eu apasam pe acceleratie si ea aproape ca statea pe loc...chiar nu intelegeam ce se intampla. de 2 ani conduc dacie 1310, si am condus pe drum bucuresti-fetesti nissan xtrail 2.2 motorina - a fost sublim drumul cu aceasta masina, incomparabil demarajul. Sincer nu m-am uitat sub capota sa vad daca chiar e de 1.9 150 cp (la astra)..asta mi s-a spus, am crezut pe cuvant. nu sunt experta - nici pe departe, motiv pt care cer ajutor.
Apropos de primera - nu am vrut sa jignesc pe nimeni - tata e burtos si are peste 50 ani si e simpatic foc...multa lume imi spune ca ma vede intr-un astra si mai putin in primera; primera fiind limuzina te astepti sa coboare din el un domn/doamna bine...iar eu sunt inca "domnisoara" :angel:
in plus primera mi sa- parut mai putin rigida -scaun sofer+volan - decat astra.
cu toate astea inclin spre astra...cred... blink.gif
romb
QUOTE(Madalina94185)
. de 2 ani conduc dacie 1310, si am condus pe drum bucuresti-fetesti nissan xtrail 2.2 motorina - a fost sublim drumul cu aceasta masina, incomparabil demarajul".



draga madalina , in primul rand bine ai venit pe forum biggrin.gif

in al doilea rand nu stiu daca tu stii sa folosesti pedala de acceleratie :bandit: (nu e o rusine , orice se invata ) , dar o Astra cdti de 150 de cai rupe orice nissan 2.2 dci la orice ora din zi si noapte biggrin.gif .
de fapt daca ma gandesc bine cred ca il face lejer si cdti-ul de 120 cp.

daca motorul de 150 cp ti s-a parut sub nivelul Daciei , atunci cu 105 horsi pe benzina nu il prinzi nici pe Armstrong pe bicicleta biggrin.gif . asa ca iti recomand o Astra OPC cu 240 cp. asta e putin peste Dacie.

si acum lasand gluma la o parte Astra e o masina mult mai potrivita pentru o domnisoara , mai micuta dar totusi spatioasa , mai usor de parcat , si in umila mea parere cred ca e si o masina mai fiabila.

sa ne auzim cu bine si spor la cumparaturi.
Madalina94185
biggrin.gif
nu ma dau rotunda de mare soferita schumacher feminin sau alte chestii dar imi plce sa cred ca nu sunt catastrofa...s-ar putea sa ai dreptate cu pedala de acceleratie..sa nu fi stiut cum sa ma comport cu ea - masina.
Dincolo de asta va rog sa ignorati analogia astra - dacie....nu trebuia luata ad literam....dar observ ca toata lumea numai despre asta vb.
in principiu ma intereseaza opinii astra 1.6/ primera 1.6...desi stiu ca sunt clase diferite...probabil ca tocmai de aici vine si indecizia.
inca o data multumesc! Peace! beer.gif
Mihai66305
Astra a venit recent cu o noua motorizare cu distributie variabila de 1.6 Ecotec, 115 CP, 155 Nm , 191 km/h - asta in paralel cu vechiul 1.6 Twinport Ecotec, 105 PS, 150 Nm, 185 km/h. Eu cred ca noul 1.6 este ultrasuficient pt. masina asta.
Baby Blues
1.Nu-mi dai mie dacia ta care fuge mai tare ca Astra de 150 de cp? Eu am numai 100 dar ma simt bine. biggrin.gif biggrin.gif .
2. Daca i-as lua sotiei masina i-as lua Nissan si i-as da Astra mea biggrin.gif
Daca trebuie sa ramana la ea i-as lua /alege un Opel Astra datorita motorizarii.
La Nissan nu exista si motorizarea de 1.9 dCI?
Xalanx
QUOTE(stefan_adrian)
La Nissan nu exista si motorizarea de 1.9 dCI?


nu, 1.9 e omniprezentul motor VAG, Nissan n-are de-astea.

On topic: Astra e mai potrivita pentru tine. Primera e mare pentru o domnisoara. Evident, Astra va fi mai sportiva pentru ca e mai usoara. Evident, nu va fi la fel de confortabila. Dar la fel de evident e ca nu vei starni zambete ironice coborand de la volanul unei ditamai masini.
Pe langa sediul nostru lucreaza o domnita care are nimic mai putin decat un pejo 607 blink.gif da, e mai mare decat primera. Dar ce distractie e sa o vezi.... biggrin.gif:D

Alte optiuni nu vrei, in afara de astea doua?
Catalin70285
asta e de cand cu pretul asta de 15,613 ddp primera a atras atentia populatie,destul de prezenta in multe topicuri vs ,critici si la laude .Madalina din ce afirmi vad ca te intereseaza mai mult cum arata o masina si implicit cum arati tu in ea sfatul meu ar fi sa te orientezi spre un grande punto.
Mihai44627
saraca fata....vrea si ea sa afle cateva opinii depsre un opel si un nissan...si din cauza unei ironii nu i`a raspuns nimeni la ce vroia ea sa afle...mai mult o luati la misto ,ca nu stie sa apese pedala...ca unu vrea dacia ei....etc etc...mai bine cei care stiu ceva despre masinile astea doua sa`i dea cateva idei.dabia asteptati sa greseasca unu` cu ceva..ca hop...hai sa sarim cu misto`ul pe el/ea.mai inchideti si voi un ochi.
Paul46623
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(stefan_adrian)

La Nissan nu exista si motorizarea de 1.9 dCI?

nu, 1.9 e omniprezentul motor VAG, Nissan n-are de-astea.

Erm, gresit. Primera avea in oferta (cel putin acum un an) motorizarile de 1.9 - 120 (de la Renault) si 2.2 - 138 (nu sunt sigur de la cine, probabil PSA), dar, dintr-un motiv sau altul (si au fost oferite cateva), s-a renuntat la acea gama de motoare.
HalbaSus
Sincer eu o cred pe cuvant pe madalina... fiind diesel probabil ar fi obtinut acceleratii sanatoase chiar si fara sa apese prea tare acceleratia. Probabil era stricata masina... sau e posibil sa fi fost una cu cutie automata ? Cutiile automate au talentul de a ascunde bine de tot demarajul. De asemenea mai e posibil sa fi fost alt motor (de 100 cp spre exemplu) care nu rupe chiar atat de tare asfaltul... defapt nu-l rupe deloc.
Madalina94185
1. nu era cutie automata; putea sa fie alta motorizare decat cea care mi s-a spus
2. MERSI FRUMOS MIHAI! :brave:
3. am ajuns la aceste 2 masini dupa cautari...nu cred sa mai fie ceva in aceeasi arie ca pret care sa ma convinga - fiat sigur nu
4 ma intereseaza cum arata, sa fie cat de cat fiabila, sa nu am probleme grave cu ea, sa ma descurc sa merg in oras cu un mers semi sportiv.
5 dacia e de vanzare...astept cereri de test drive biggrin.gif
_Constantin_
Madalina eu personal as alege Astra, din toate punctele de vedere e o masina mai potrivita pentru o doamna. Banuiesc ca nu ai 120 kg blush.gif deci spatiul nu e o problema, estetic Astra arata mai bine, oferta de motoare si eventual chip tunning ulterioara e mai mare, serviceul e cam la acelasi nivel adica : nu foarte ieftin si nici foarte bun ( cum sunt toate serviceurile din Ro), e model mult mai nou ( tehnologia varaiaza foarte mult de la an la an). In plus oferta de optionale e foarte atragatoare la Opel. bafta la alegere.
HalbaSus
opel astra 1.6 face 11.5 secunde pana la 100... asta inseamna performante aproape decente... nu va fi deloc sportiva, dar daca turezi suficient de mult o sa te descurci.
nissan primera 1.6 face 13.6 secunde pana la 100... asta inseamna ca poti sa tragi un pui de somn pana ajungi la suta...

Ambele modele sunt mult mai lente decat astra 1.9 CDTI de 150 cp... dar dupa cum ziceam daca nu ti s-a parut rapida poate e din cauza unei probleme tehnice la masina de test, sau era alta motorizare.
Tarabostes
Si eu as opta tot pt Astra, desi mi-am luat Nissan smile.gif. Iti place bordul ala StarTrek? Cat despre camera spate, iti iei un senzor de parcare. Un minus pt Primera este ca vine si preconfigurat si nu ai mare lucru de ales.

Eu sunt sigur ca ai testat motorul de 1.7. Am condus si eu putin o Astra noua cu motorul asta si treapta 1 pare inutila, de la 3 in sus se simte altfel. Ar fi fost de luat in calcul apasarea accelaratiei daca testai un motor pe benzina ( obisnuita fiind cu dieselul ) si tineai motorul la o turatie scazuta, altfel nu are sens. 1.9 CDTI 150 CP fata de 1.7 DTI e alt film.
florin55503
eu sunt sigur ca masina aia era defecta. nici aia de 100 CP nu se poate compara cu dacia. poate doar cu loganul de 1.6 16 v. la opel in schimb mi se pare slab motorul de 120 CP. nu mi s-a parut cu foarte mult peste cel de 100. sau cel putin asta a fost senzatia mea.

primera este o masina foarte buna si confortabila. dar cu unele mici probleme. in sesnul ca materialele din interior cam scartaie. mie nu imi place bordul pe mijloc, aspectul masinii si vizibilitatea destul de redusa in spate.
Mihai44627
madalina...vad ca vrei o masina cu un demaraj de invidiat.ma intreb daca ai de gand sa te intreci cu toti cei de la semafor cand o sa fii prima din coloana.ce raspuns sa`mi dau? si eu as opta tot pt o astra...e frumoasa ca masina.si vad ca toata lumea o lauda...deci...CUMPARATI ODATA OPEL-UL ALA! tongue.gif :angel: :wave: blush.gif (orice ar fi...sa o stapanesti sanatoasa...micuta racer-ista a bucurestiului ) arigato.gif
HalbaSus
Demarajul e o chestiune de comfort in primul rand, iar cu o astra... fie ea si de 150 cp nu devii tocmai racer... cu una de 1.6 cu atat mai putin.
Dan65515
Eu am ales astra si am o mare dezamagire.Nu are importanta motorizarea pt ca problemele sint de fiabilitate in special.am 6 luni si 21.000 km.Inca de la inceput geamurile fata troncane,schimbatul vitezelor pina cind sa ma obisnuiesc cu caraiturile imi dadea impresia ca sint intr-un Moskvici.La pretentiile unei astfel de masini e o rusine sa introduci in marsalier acompaniat de caraituri si pocnituri,chiar daca astepti cele 3 secunde cit scrie in cartea tehnica.Pe la 15.000 km au inceput si trocaniturile pe spate.Astept revizia de 30 mii sa vad ce minuni vor face cei de la service.In legatura cu consumul nu stiu cum il stabileste constructorul.Banuiesc drum trept ,fara pante, mers constant,soferul singur.Atunci de ce nu corespunde cu specificatia tehnica?la 140 km/h nici macar nu ma intereseaza,dar in regim economic???????
Dan65515
Cred ca trebuie sa mai specific ca e vorba de o astra H
Mihai66305
Ai putea specifica si motorizarea...?
Dan65515
1,6 benzina
Kry_Sty
la fel se intampla din pacate si cu noile vectra sad.gif pacat sunt masini prea frumoase blink.gif
M A R I A N
Eu te-as sfatui sincer sa incerci si ceva masini din clasa mica (zic eu ca se potrivesc mai bine unei tinere-in afara de cazul in care ai peste 1.80). Sunt foarte usor de condus (nu o sa mai vrei sa te dai jos), consuma extrem de putin datorita greutatii si au demaraje egale cu cele ale masinilor din clase superioare.
Daca vrei, iti pot da si sugestii pentru masini mai exclusiviste, pe care nu le vei intalni la toti vecinii din bloc:Toyota Yaris (pe care o detin), Honda Jazz, Mazda 2, Mitsubishi Colt.
Cu toate astea, cred ca un Nissan made in Japan ar fi mai indicat (daca vrei neaparat sa-ti iei), ceea ce nu e cazul lui Primera.
A, si a propos de Astra, prin vara a vrut soacra-mea sa-si ia una si cand sa dam avansul, am vazut pe masa dealerului un document in engleza in care se spunea ca un anume lot din iarna anterioara trebuie rechemat din cauza unor grave probleme la mecanismul de directie. Si pana la urma si-a luat Toyota Corolla.
Succes!
T u d o r
Si eu as zice un Honda Jazz, e dotata foarte bine si e cam 11000 CIP. Plus ca imaginea e de masina feminina, nu o vezi peste tot si are garantie 3 ani full.
Madalina94185
QUOTE(Marian67562)
Cu toate astea, cred ca un Nissan made in Japan ar fi mai indicat (daca vrei neaparat sa-ti iei), ceea ce nu e cazul lui Primera.


asta inseamna orice de la nissan in afara de primera?!
T u d o r
Madalina, Jazz-ul l-ai vazut? Nu te satisface? Mie mi s-ar parea excelent pentru o femeie, si are cam tot ce vrei in dotare serie. Plus ca e mai ieftin ca Primera. Eu am renuntat la el din motivele legate chiar de imaginea feminina a masinii, in rest mi-a placut foarte mult. Este silentioasa, motorul are un consum decent chiar daca e benzinar. smile.gif
Madalina94185
nu prea imi place sincer...
imi place: focus, leon, corolla, golf, polo..in afara de astra si primera.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.