Help - Search - Members - Calendar
Full Version: un sfat?????
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
johnny94098
salut, o intrebare:

am pus antigel in masina pt. ca nu stiam daca are( OPEL VECTRA A-CC 1.8 i din 95) si vroiam sa stiu daca se da de undeva anume drumul la apa.
Eu am scos furtunul de la radiator, dar capatul opus.
Au intrat cam 4 litri de antigel cu apa 1-1.
Skywalker
Cam atat am bagat si eu in C16NZ.
TLS-09
In concret la Opel nu stiu daca exista un loc pentru dat drumul la apa.In principiu daca nu gasesti locul respectiv atunci incalzesti bine motorul (ca sa deschida termostatul) dupa care desfaci furtunul din punctul cel mai de jos (de regula langa pompa de apa).
Practic tu ai golit radiatorul si eventual partea superioara a blocului motor, dar nu ai golit complet instalatia ci undeva intre 4/5 si 2/3 parti.
ionut83652
da nui cre ca ai scos toata apa din el cum spunea si TLS trtebuie ca termostatul sa fie deschis ca sa iasa toata apa!
johnny94098
deci sa inteleg ca tre sa mai fac inca o data treaba asta?
TLS-09
Nu neaparat, verifica macar pana la ce temperatura rezista lichidul din instalatie. Presupun ca s-a diluat putin cu lichidul deja existent.( Poate in felul asta si verifici eventuala dilutie, deoarece daca temperatura de inghet este cea indicata de producatorul de antigel la concentratie de 1:1 parti inseamna ca nu s-a diluat, asadar probabil ai reusit sa golesti instalatia complet.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.