Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme KIt Ambreaj Punto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Eduard46373
Am un Punto 2 din 2003,1.3 multijet si am mari probleme cu ambreajul,de la service mi-au spus ca trebuie schimbat Kit-ul de ambreaj,stie cineva pe unde gasesc mai ieft, stie cineva cum vine asta cu garantia ,ca ziceau ca chestia asta nu ar fi pe garantie!
Ciobanu45513
Salut!

Ce probleme ai la ambreiaj mai exact?
In adevar, inlocuirea kitului de ambreiaj nu este acoperita de garantie decat in primii 10-15 mii km, pentru ca e consumabil...
Ce pret ti-au dat pentru kit de la Autoitalia?
Mie la piese in general mi se par ieftini, tot ce am luat de la ei era chiar sub alte preturi de pe piata.
Eduard46373
Problemele sunt cam asa:piuie rulmentul,nu mai intra in viteze decat cand vrea,cand plec dupa loc tremura din toate inchieturile,dar am cautat ,kit cel mai ieftin e la autoitalia 600 lei,insa cei de acolo mi-au mai spus cam asa: o parte din ambreaj este pe volanta si e posibil sa trebuiasca si aia,desi de obicei se mai amana schimbarea ei,dar daca tremura s-ar putea sa trebuiasca,volanta =1000 eur fara TVA,am luat deja 2 aspacardin pana acum.Pe 12 sunt programat la Perugia,macar pt constatare,sa vedem daca o sa o fac in toatalitate sau....fier vechi!
Ionut45405
Volanta nu e consumabil si aceea se inlocuieste in garantie !
Treci pe Extraveral ca e din plante si ecologic :angel:
Eduard46373
Dar, am data fabricatiei Oct 2003,eu am luat-o secondhand in 2005 iun,dar am luat-o de la Perugia,unic propietar pana atunci fiind Autoitalia,fusese masina lor de serviciu.Am reparat acu in nov inchiderea pe garantie,dar...mai am sau nu ca au cam trecut cei 3 ani!...Alfu asta probabil pe 12 adica peste 8 zile!
danmatyas
du-te si ia din alta parte ambreiajul...1000 de euro volanta la punto? imediat cat masina.is nebuni! gasesti in comert la o treime din pret, garantant.eu la mondeo am luat cu 9 milioane pe cand la reprezentanta e vreo 28 de milioane.bafta!
Eduard46373
Am cautat kit,....la greu si am descoperit mult mai scumpe:la augsburg 1300 lei la altii 1100 la un service no name 700 deci la fiat 600 e mai mult decat bine,daca sti tu pe undeva mai ieftin .....zi si mie!IAr despre volanta ,inca mai astept poate nu o sa trebuiasca neaparat schimbata dar daca e mai ieftina pe undeva....oricum daca sare reparatia de 1000 lei,o vand!
Ciobanu45513
Spune-ne si noua ce rezolvi cu ambreiajul...
Manopera pentru schimbat kit de ambreiaj (fara volanta) cat ar fi la Autoitalia sau Perugia?
Ciobanu45513
Spune-ne si noua ce rezolvi cu ambreiajul...
Manopera pentru schimbat kit de ambreiaj (fara volanta) cat ar fi la Autoitalia sau Perugia?
Eduard46373
Pe 12 ,adica marti ma duc,va zic atunci,la manopera schimbat distributie:curea +accesorii a costat 70lei fara TVA,la un service oarecare unde am intrebat costa 250 lei!NU e mai ieftina ora la Perugia ci pt operatiuni mai complexe dureaza mai putin!VA zic miercuri ce am facut!
emilian78656
la serviceul de pe 1Decembrie costa 72 ron ora de manopera FARA TVA. si eu am fost sa ma interesez de kitul de ambreaj pt Brava mea. costul kitului aprox 700 Ron. acum depinde cat de repede se misca si cat de complexa e operatiunea. oricum fara 2 ore nu cred ca scapi. mult succes oricum! sa ne zici cum au decurs treburile.
Cipp
Fara 4 ore nu scapi la manopera!
Eduard46373
PE 1 dec la perugia am fost si eu,acu 2 saptamani am schimbat distributia si pe factura era 700.000 lei/ora fara tva,a durat 1,2 ore,la alt service m-am interesat si pt ditributie imi luau 3-4 ore de service cu 450-500.000 ora
Eduard46373
Am Schimbat kit-ul de ambreaj:6.5 ore de service,la perugia,mi-a verificat ceva la planetare si mi-a pus la socoteala 2 piulitex20 lei,mi-a schimbat uleiul la cutie,2lx30 lei inca un spray curatator frana:25 lei,2 coliere metalice 8.4 lei;total: 1306.6 lei ,adica aproape dublul salariului meu,m-am super imprumutat ca sa o scot din serivce si acu voi face imprumut la banca sa imi platesc datoriile sau stau nemancat de sarbatori!
Si mai am stricat un cap de planetara care costa 500 lei+manopera,evident,dar merge si asa foaret bine!
MA gandesc serios sa o vand si sa imi iau ceva autohton Dewoo sau Dacie,e mai ieftina intretinerea,cu asta .....in: 1 an si 5 luni am bagat cu intretinereafara cheltuiala de acum:cam 3000 lei si am mers 35.000 km cu un salariul de 6-800 lei deci........si inca ceva,am vaga banuiala ca ambreajul era bulit de cand am luat-o.[/b]
Cipp
2X20 lei piulitele? blink.gif blink.gif blink.gif De ulei te-au intrebat sau asa au vrut ei?
Ciobanu45513
Nasol momentu... :evil:
Bine macar ca nu ai avut probleme si cu volanta. In cei 1300 lei intra si pretul kitului de ambreiaj?
Eduard46373
Da,m-au intrebat de ulei si ziceau ca trebuie schimbat iar daca ma duc dupa aia sa il schimb imi ia manopera pt demontat cutie de viteze,ca cica nu se poate schimba altfel.Intra si kit-ul in banii astia:498 lei fara TVA deci mai raman 700 lei pt .....manopera si diverse chestii auxiliare!Cred ca daca nu ceream si verificarea unui zgomot ceeea ce a trebuit sa verifice planetarele mai econimiseam vre-o ora de service!
Asta cu piulitele pt planetare si colierele pt nu stiu ce m-a spart!
M-am uitat la piesele date la pachet ,de la rulment s-a tras totul si s-a bulit placa de presiune,asta e!
Am inteles ca exista pe undeva pe net un caiet service in care spune fiecare operatiune cate ore are alocate de catre constructor ???
Ciobanu45513
QUOTE(Eduard46373)
PE 1 dec la perugia am fost si eu,acu 2 saptamani am schimbat distributia si pe factura era 700.000 lei/ora fara tva,a durat 1,2 ore,la alt service m-am interesat si pt ditributie imi luau 3-4 ore de service cu 450-500.000 ora


Salut, ce distributie ai schimbat la Punto multijet? Eu stiu ca e pe lant si nu se schimba nimic...la a mea cu siguranta nu am schimbat distributia
Eduard46373
Ce se schimba nu se numeste distributie se numeste la ei:curea si role accesorii o curea,un rulment si o rola intinzatoare,deci e descrierea exacta la ce se schimba la alte masini la ditributie dar....la Multijet e:curea si role accesorii!FAcea un zgomot naspa si la verificare au constata ca trebuia schimbata,mai mult rulmentul era de vina decat cureaua!
Ionut45405
Nope! Se numeste curea de accesorii si la cele cu distributia pe curea! Ce, alea n-au alternatoare, compresoare de AC etc.?
Eduard46373
Cureaua asta de accesorii este impreuna cu o ropla intinzatoare si un rulment in kit!Asa o fi ,o sa ridic capota sa ma uit pr une trece si ce invarte!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.