Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Martor" la motor
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Francisc92174
Va salut!Va rog frumos sa ma ajutati si voi daca sunteti in tema!Am fost saptamana asta la deeler Skoda ca-mi apare martorul de la motor si nu am mai ezitat, m-am dus ca tot la fel mi-a aparut si cand mi-a mers in 3 pistoane dar acum eram aproape sigur ca nu mai e aceeasi problema dupa simptome!Mi-a pus testerul pe ea si mi-a zis ca nu am reglate valoriile LAMDA care inca nu stiu ce inseamna,care el zice ca mi-lea reglat, totul ok, mi-a sters eroriile dar in drum spre casa mi sa aprins iarasi, l-am sunat din nou pe "meserias" si mi-a zis ca mi sa dus pompa lamda sau asa ceva si ca mai pot sa circul cu ea fara griji numai o sa mi se aprinda martorul din cand in cand!Sfatuiti-ma si pe mine cat de importanta este pompa aceea Lamda si daca este scumpa?

Multumesc de atentia acordata!
Marian63373
sonda lambda este descrisa chiar aci : http://www.prezentonline.ro/article_detail.php?idarticle=929

daca trb schimbata ,schimb-o, altfel iti merge motorul prost, consum, etc pretz? suna la un dealer de piese si te lamuresti

de obicei mecanii care nu sunt siguri pe ei spun sa o lasi asa ca merge, de obicei te pun sa schimbi tot ce le trece prin cap de parca ar da din buzunarul lor
Francisc92174
oare este adevarat ca ma costa 200 euro sonda lamda?sa ma coste char asa de mult?
DORU
De ce nu incerci un telefon la dealer-ul Skoda din orasul tau pt un pret real?
Alex79127
La reprezentanta atat te costa. Du-te la un magazin specizializat pentru ca nu te costa mai mult de 2 mil.
Francisc92174
Tocmai am vb la telefon cu deelerul si mi-au spus ca am 2 sonde lamda si tre sa ma prezint la ei sa-mi mai taca un test pe "tester"sa vada care sonde e afectata?Una costa intre 4500000 si celalalt 7500000 .Oare daca i-mi spune care dintre sonde este defecta pot sa-mi iau dintr-un magazin autorizat mai ieftin?Ce date sa iau de la sonda aceea, are vreun cod ceva de genul?
TLS-09
In masura in care masina nu mai este in garantie nimeni nu te impiedica sa te duci su sonda cumparat de tine si sa platesti doar montajul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.