Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mondeo - hatchback sau normal ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Bogdan49836
salut. vreau sa imi cumpar un mondeo SH, dar nu stiu care e diferenta dintre caroseria hatchback sau cea normal (4 usi sedan) in afara de aceea a aspectului exterior ... si inca ceva ... care varianta e mai scumpa ?

merci ... salut
CatalinKRK
Hatchback-ul e cu 2 cm mai lung biggrin.gif . In afara de chestia estetica, hatchbackul are deschiderea portbagajului mai mare avand hayon si are, de obicei, stergator pe luneta (careia eu ii duc dorul). Or mai fi si altele...
danmatyas
la hatchback poti incarca mai usor in portbagaj pt ca se deschide cu luneta cu tot.are stergator pe luneta, cel in 4 usi nu are.daca il iei de nou e mai scump hatch, daca il iei second e mai ieftin.eu zic ca arata mai bine hatchback si e mai practic din cauza deschiderii portbagajului si a lunetei cu stergator.
Constantinescu25549
Eu personal am optat pentru varianta sedan. Arata mult mai bine. Asta din punctul meu de vedere. Dar la umplerea porbagajului e mai practica cea cu hatch-back.
Adrian
daca e masina de familie alege hatchback-ul
Bogdan49836
e de familie masina ... smile.gif

n-am inteles ... e mai scump H dak e nou si mai ieftin dak e second ... care ar fi logica ...
Ghita A.
Logica e ca la hatchback dupa cativa ani iti pot aparea diverse zgomote cauzate de hayon, plus ca daca ti se slabeste un telescop pe spate iti bate in habitaclu si nu in portbagaj - ca la sedan.
Dar cel mai important e ca sedanul are stabilitate mai buna, data de caroseria in trei volume, fata de hatchback, dar asta tine de studiile revistelor de specialitate si nu personale, pt ca nu am avut ocazia sa conduc hatch.
Larry55350
Partea "misto" la hatchback o vei afla iarna, daca vei fi nevoit sa scoti ceva din portbagaj dupa ce ai reusit sa incalzesti interiorul smile.gif blink.gif

plus ca hayonul va incepe sa faca zgomot in timp ...

dar hatchbackul pare mai sexy, mai sportiv ...
iar un plus este stergatorul pe spate
florin55503
chestia cu caldura e mai mult de fite. cat poti sa tii hayonul deschis. problema e la zgomote care vor aparea si nu raman in portbgaj ci inunda masina.
TLS-09
QUOTE(Larry55350)
Partea "misto" la hatchback o vei afla iarna, daca vei fi nevoit sa scoti ceva din portbagaj dupa ce ai reusit sa incalzesti interiorul smile.gif blink.gif


Daca ai incalzit motorul recuperezi rapid. Oricum prin frig treci ca te dai jos sa deschizi... De restul pasagerilor nu zic nimic. Daca tot te dai tu jos in frig lasa sa sufere si ei putin. blush.gif
danmatyas
al meu hayon nu face zgomote si are imediat 6 ani masina.cat despre frig..sa fim seriosi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.