Help - Search - Members - Calendar
Full Version: T3h Majorest snowage in USA
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
f1anatic
Wow....de depune la cca 3cm pe ora...si deja sint cam 25-30 cm. Ne asteptam la un total de 50-60 cm. Zapada nene cu fulgere si tunete ! Da nu glumesc !

Trebuie sa gasesc o parcare goala....
f1anatic
Aeroportul - cel mai aglomerat din lume (ca numar de decolari si aterizari) are intirzieri de 5 ore. Un avion Fedex a derapat si a blocat una din piste. Un tren de calatori a ... nu stiu ce a facut asta prea bine...ca cica e oprit intr-o statie si CTA (regia transporturilor) a trimis autobuze sa faca legatura cu urmatoarea statie unde asteapta alte trenuri pe un circuit inversat...Nu mi-e clar dar unda din liniile de metro este cam paralizata.
Mai de dimineata a fost polei pe o autostrada si s-au bustit vreo 10 masini. Multe intersectii din oras, mai ales aproape de lac sint inchise de politie tot din cauza poleiului.

Visibilitate 50-100 m.
Iulian HondaFan
cred ca voi contramanda vizita de maine la Chicago. aici bate un vant nebun si a plouat toata noaptea da' dupa-amiaza cica ne baga si putina zapada...
f1anatic
te rog sa imi spui cu siguranta...
Mai bine lasa-o pe alta data...e drum lung si sint multe riscuri . Mai gasim noi timp si alta data.
ozz86651
Norocosilor. Mie imi lasa gura apa dupa zapada si ski... uscat ca iasca in CA si cel mult ploaie in NY.
mike.omega
We want pictures!
Trimite in tara careva niste zapada smile.gif
ozz86651
Iti garantez ca nu vrei... daca ar fi in Romania ninsori ca aici nici n-ai mai iesi din casa iarna la cum functioneaza deszapezitul biggrin.gif
mike.omega
Pai tu de ce crezi tongue.gif
Vreau sa traiesc si eu visul din copilarie. Sa nu merg la scoala din cauza zapezii biggrin.gif
ozz86651
"Pe vremea mea" se intimplau din astea din cind in cind... citeva zile, nu toata iarna da totusi smile.gif Aici cu tot deszapezitul supereficient (nu-ti vine sa crezi ce desfasurare de forte e pe strazi la ninsori) nu e iarna in care sa nu se inchida scolile macar o zi doua.
emy75
QUOTE(ozz86651)
Iti garantez ca nu vrei... daca ar fi in Romania ninsori ca aici nici n-ai mai iesi din casa iarna la cum functioneaza deszapezitul biggrin.gif


Scuze Ozz, dar poate functioneaza intr-o parte a Americii (poate in est).
Pe coasta de vest (mai exact in Seattle) daca ninge putin (5-10 cm) e jale.
Acum o saptamana a fost asa ninsoare usoara, iar a doua zi era jale. Scolile erai inchise toate, oamenii stateau in casa de frica (habar nu au sa conduca pe zapada), iar strazile nu le-au curatat. Noroc ca nu a tinut frigul (sub zero C) decat o noapte, iar apoi s-a topit "marea zapada" de 5-10 cm. Pe I 5 erau zeci de masini abandonate si lovite si asta doar intr-o zi a nins vreo 2 ore.
Cineva din NY, chiar radea la stiri cum stiu (sau nu stiu) sa conduca cei de aici, dar nu asta e important. Treaba e ca nu au curatat deloc, asa ca sa lasam faza "in America se face aia si aia". Se face la fel de rau ca si in RO.
ozz86651
Hm. Nu stiu de WA. Dar in NY si chiar in CA daca incepe acum sa ninga si iesi in strada cam la 1 minut maxim 5 trece un plug. In CA miscarea e ceva mai slaba (adica apuca sa se puna) sau poate e numai impresia pentru ca debitul e enorm. Ca idee e o statiune de ski aici care intr-un an mai bun la sfirsitul lui Noiembrie are deja 3 metri de zapada ninsa natural. Iar i NY am condus sute de km in zile/nopti cind se punea un metru pe noapte si s-a declarat stare de urgenta, si cu toate astea tot timpul cu viteze intre 60 si 100kmh. Iar in Romania am fost acu 2 ani si s-a inchis trenul ca dadusera 20cm de zapada. Iar pe sosea era gheata ca trebuia sa fii artist, am vazut o multime de masini iesite din drum.
Iar ca astia nu stiu sa mearga e zapada, e adevarat si ma calca pe nervi uneori... dar si cu cutia automata nu e usor pe zapada. Pe de alta parte sint desti care ma depasesc in conditii groaznice cu viteze maricele (in scule 4X4, truckuri, dar totusi) deci nu poti generliza.

Ca fapt divers eu am avut un accident o data pe ninsoare. Am pupat un parapet la vale pe serpentine, soseaua a facut stinga, eu nu, aveam cauciucuri chele (stdent, buget mic), nu s-a intimplat mare lucru, am strimbat o roata si o aripa. Ma luat un mosulica cu un Chevy Cobalt sau asa ceva pina la primul service. A tras ala o viteza pe serpentinele alea alunecoase cu zapda uda, cu toata cutia lui automata, n-am stiut ce e cu mine.... Deci e foarte greu sa spui ca unul care sta la munte si vede zapada 6 luni pe ani nu stie sa conduca pe zapada. Sigur stie mai bine ca noi.
Iulian HondaFan
in Seattle ninge rar... cu cat ninge mai a int-un loc cu atat lumea se panicheaza mai mult. prieteni romani care au locuit in Atlanta spuneau ca si acolo cand ninge 2-3 cm se inchid scolile si birourile... biggrin.gif

si aici in Indiana si in NY dezapezirea mi s-a paut extrem de promta. de fapt inca dinainte sa ninga si vezi ca masinile de dezapezire sunt pe drum stropind cu solutie de saruri...
emy75
QUOTE(Iulian HondaFan)
in Seattle ninge rar... cu cat ninge mai a int-un loc cu atat lumea se panicheaza mai mult. prieteni romani care au locuit in Atlanta spuneau ca si acolo cand ninge 2-3 cm se inchid scolile si birourile... biggrin.gif

si aici in Indiana si in NY dezapezirea mi s-a paut extrem de promta. de fapt inca dinainte sa ninga si vezi ca masinile de dezapezire sunt pe drum stropind cu solutie de saruri...


Da, e adevarat ninge rar (2-3 ori intr-un an) si putin, dar paralizeaza totul si nu sunt in stare sa curete 5-10 cm de zapada. Pai daca ar ninge 2 zile ar sta 1 luna cu totul inchis, pana se topeste? De curiozitate, aici in WA, nu e tot US? Eu chiar nu inteleg cum pot sa reactioneze asa.
ozz86651
A nins anul trecut in San Francisco, vreo 5cm. 5 morti. Si primaria nu are scule de deszapaezit ca doar nu o sa investeasca milioane pentru cazuri care nu se intimpla si sa tina masinile la ruginit.
Iulian HondaFan
tine de autoritatile locale...
Daniel82595
poze poze poze biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(emy75)
Da, e adevarat ninge rar (2-3 ori intr-un an) si putin, dar paralizeaza totul si nu sunt in stare sa curete 5-10 cm de zapada. Pai daca ar ninge 2 zile ar sta 1 luna cu totul inchis, pana se topeste? De curiozitate, aici in WA, nu e tot US? Eu chiar nu inteleg cum pot sa reactioneze asa.


Bazat pe info oferite inaintea furtunii, Chicago are pentru 2006-2007 numai 254 camioane cu pluguri (cu sare) care pot fi ajutate de cca 300 gunoiere pe care se pot monta plugurile. Avem si 4 milioane de tone (MILIOANE) de sare (pt. ca nu prea am folosit iarna trecuta).

IDOT (IL dept of transportation) are vreo 200 de camioane special desemnate sa patruleze zona Metro (Cook County pretty much). Nici nu incep primii fulgi...si le vezi cum apar pe rampele de access pe autostrada si stau si asteapta.

Aratau poze de la "Snow Command" - o cladire super uriasa si super conectata - conform celor de la Fox 32 - un model pentru lumea intreaga. Snow Command este parte din cladirea asta - care include tot centrul de comanda al orasului (politie, salvare, pompieri, emergency management teams, coast guard etc) si unde se laudau ca au access la citeva mii de camere video prin tot orasul - si date de la senzorii din drum (care costa 1 milion pe mila). (constructia de pe Dan Ryan 90/94 cica e inceata din cauza tuturor cacaturilor noi si moderne pe care le baga in asfalt- ciu ciu nu mai stiu pe ce sa dea vina)...Cert este - explica un meserias de la primarie...atunci cind temp. drumului scade la 37 F = 3 C, trimit camioanele sa ne dea cu sare.

In februarie 1979 Chicago a fost paralizat de o furtuna de zapada de vreo 8 inch. Paralizat. Primarul de atunci Michael Bilandic si-a pierdut job-ul. De atunci, fiecare primar din Chicago curata zapada cu o eficienta uluitoare.
http://www.weathernotebook.org/transcripts/1999/03/02.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Anthony_Bilandic
guerilla
ma gandesc cu groaza cum va fi prima ninsoare din bucuresti anul asta. cu groaza !!
Mariustom
De ce, guerilla, crezi că va fi altfel ? Oare nu a devenit o obișnuință ca autoritățile locale să fie luate prin surprindere ? :bash: biggrin.gif
guerilla
tocmai de asta :bash:
nu pot uita ca am facut anul trecut 4 ore si ceva de la arcul de triumf pana la stadionul national
Mariustom
Cine te-a pus să mergi cu mașina când puteai să apelezi cu încredere la mijloacele de transport în comun biggrin.gif , așa cum vă îndeamnă acum motociclistul :bash: ?
Vedea-l-aș și pe el mergând cu poporul, fără băieții finuți pe lângă el :boxing: bicycle.gif :bandit: :bash:
ozz86651
Chiar in Bucuresti eu nu m-as atinge de masina decit in weekend si seara/noaptea.
A K U
QUOTE(ozz86651)
Chiar in Bucuresti eu nu m-as atinge de masina decit in weekend si seara/noaptea.


Exact asta fac eu, si e destul de bine... biggrin.gif
Seri
I was wondering, in SUA de Craciun este asa cum vezi prin filme, adica toata lumea din suburbii isi impodobeste casa cu beculete and stuff? Sau este doar un mit de la Hollywood?
Merry Christams folks! biggrin.gif
Iulian HondaFan
nu chiar toata lumea dar cel putin jumate din case au macar cateva ghirlande ( mi-am pus si io fo' 4 biggrin.gif )... unii chiar si le fac sorcove - becuri la toate stresinile, pe acoperis, in pomii/boschetii din fata casei + baloane/statui din plastic/sarma/whatever in forma de Mos Craciun, caprioare/reni, scene din Nativitate sau brazi artificiali iluminati interior sau exterior...
f1anatic
QUOTE(Seri)
I was wondering, in SUA de Craciun este asa cum vezi prin filme, adica toata lumea din suburbii isi impodobeste casa cu beculete and stuff? Sau este doar un mit de la Hollywood?
Merry Christams folks! biggrin.gif


Nu man, e chiar adevarat. Lumea se intrece sa isi impodobeasca casa care mai de care mai frumos. Bineinteles ca se cunoaste la nota de plata la electricitate.

Problema este ca anul acesta nu prea poti intra in spiritul sarbatorilor de iarna. Nu e zapada...si Craciunul nu a avut farmec.

Merrry Christmas 2 U !
mike.omega
Craciun Fericit!
Postez pe aici ca ieri a fost prima ninsoare mai serioasa din iarna aceasta, in CT cel putin smile.gif
Si cum stateam eu asa pe la 10 si ma uitam pe geam ce frumos e m-am gandit sa plec si la o plimbare, plimbare ca a inclus si folosirea automobilului. Ajung jos si observ ca acei cativa mm de zapada erau deja transformati in polei. Prin centru am gasit o masina ce imprastia sare dar numai pe rutele de transport in comun blink.gif :bash:

Mai pe scurt, daca la voi e ceva normal sa ninga iarna la noi iar au fost luate prin surprindere autoritatile tongue.gif
ozz86651
Intre timp am dat si eu o tura la ski si am ajuns si pe zapada. Bleah, pune lantul, scoate lantul. Murdaie pe miini, noroi, inghetat miinile, intepaturi de la sirma aia nenorocita. Zdrangane masina cu lanturi si se chinuie saracuta. Ma rog, pina aici normal. La iontoarcere se rupe un lant si incepe sa bata ceva sub masina. Opresc la un magazin, cu greu gasim un lant care se potriveste. Sau asa scria pe cutie. Lanturile astea sint reglabile pentru mai multe modele si asta pe care l-am luat eu era muuult mai mare ca roata mea. Asa ca o bucata atirna si dadea in masina. Si chiuie-te sa-l fixezi, cumpara un patent la urmatorul magazin, stai cu miinile goale pe metal la -7/ -8 grade, se desface iar, incepe sa bata, repeta. Vai ce m-am bucurat cind le-am scos in sfirsit.
PS: podoabe girla pun si astia din california. Mai pe un palmier, mai pe un portocal.
f1anatic
QUOTE(ozz86651)
Intre timp am dat si eu o tura la ski si am ajuns si pe zapada. Bleah, pune lantul, scoate lantul. Murdaie pe miini, noroi, inghetat miinile, intepaturi de la sirma aia nenorocita. Zdrangane masina cu lanturi si se chinuie saracuta.



Sssssomebody...I sssssay sssssomebody needs to buy a Sssssubaru Legassssseeee !

Sssssorry, sssssint sssssisssssit !

(dude mersi ca mi-ai aparat alegerea pt. Legacy aici ca mai avem zapada nu ca in Florida. Acum sincer...intre Florida si Chicago nu e diferenta decit de temperatura. Ca zapada nu avem nici noi ! si nu imi place :evil: Craciunul nu a avut farmec. Si cu temperaturi in jur de 7-10 Celsius ziua...nici prea curind nu o sa ninga. Global Warming For The Win !
ozz86651
Eh, pentru 10-20 de zile pe an cit vede masina mea zapada (de fapt mai putin, ca de cele mai multe ori strazile sint curate) nu stiu daca merita. Unde ma duc eu ma descurc si cu tractiune fata. SIngura chestie e ca esti obligat daca nu ai AWD/4X4 SI cauciucuri iarna in aceleasi timp sa pui lanturi.... altfel te intoarce politia.
Mihai44627
vancouver .....3 zile cu 5-10 cm zapada...2000 de accidente.
vancouver.....cateva furtuni....pomi cazuti pe masini si pe proprietati.
http://images.google.ca/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DG

cam asta e zapada in vancouver...si cam asa e cu zapada pe aici..cum zicea cel din seattle.....cum cad 2-3 fulgi..toti fug acasa. in rest...ploaia e la ordinea zilei...pliculete de ceai sa ai la tine ca apa curge wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.