Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hyundai TUCSON versus Kia SPORTAGE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Cristian-330
Salutare, sunt intr-o dilema....de curand am inceput sa ma hotarasc asupra unei masini si am ajuns la acestea doua Tucson si Sportage de la Kia....ce pot sa zic e ca initial Sportage-ul avea niste preturi mai mari decat Tucsonul dar i s-au aplicat niste reduceri, acum fiin la acelasi pret (aprox 22000E CIP Full 4x4) ... motorul de 2000cm3 Diesel de 140CP este identic pe ambele modele....cutia este tot de 6 rapoarte....garantia la amandoua este de 3 ani( motor + cutie)....am fost prin Showroom-uri si neputand face un drivetest m-am uitat daor dpdv estetic.... la exterior ambele imi plac....in schimb la interior Kia Sportage mi se pare cu mult superioara Tucsonului prinfinetea lucraturii si a calitatii materialelor...etc...ma tot gandesc si la siguranta...amadoua modelele avand o groaza de airbag-uri, Tucsonul are chiar si 4 stele la EurooNcap dar Spoartage-ul nu apare deloc pe acolo....
Astept niste sugestii.....Va multumesc.
Mihai 36955
e aceeasi masina, vezi care iti place mai mult interior/exterior si alege-o; daca zici ca si preturil sunt la fel, atunci nu ramane sa alegi care iti place mai mult la design iar aici, fiecare cu gustul lui
James Kilowatt
Daca te gandesti la siguranta, nici una nu e raspunsul. Siguranta nu inseamna doar airbaguri si stele NCAP ci in primul rand siguranta activa unde nici un 4x4 nu straluceste....
air_wolf
oricare dintre ele. vezi poate obtii un discount la tucson.
Mihai63349
QUOTE(James Kilowatt)
Daca te gandesti la siguranta, nici una nu e raspunsul. Siguranta nu inseamna doar airbaguri si stele NCAP ci in primul rand siguranta activa unde nici un 4x4 nu straluceste....


MR, ai vrut sa zici gipan, nu?
James Kilowatt
Dap smile.gif Nu m-am referit la legacy, octavia, audi, veyron si alte alea smile.gif Ci la alea grele, inalte, cu centru de greutate sus....
Cristian-330
Ca siguranta nu stiu ce sa spun....la petul asta toate au tot felul de airbag-uri , esp si altele....e vorba de caroserie....

Cat despre discount nu se pune vorba ( in Constanta) .....singurul discount e cel de la Kia care-l aduce la acelasi pret cu Tucsonul....ar mai fi o reducere la reducerea Dae prin leasingul la BCR pt Kia obtinand o rata lunara un pic mai mica....
f1anatic
QUOTE(James Kilowatt)
Dap smile.gif Nu m-am referit la legacy, octavia, audi, veyron si alte alea smile.gif Ci la alea grele, inalte, cu centru de greutate sus....


Uite asta imi place. Sintem putini dar rai...si am reusit sa convingem lumea de meritele Subaru. Mai nou sint puse in cap de lista la siguranta...ce e drept merita.

Dar inapoi la oile noastre. Subiectiv arata cam la fel. Ce vrea ex-MR sa spuna este ca daca utilizarea masinii este mai mult pe asfalt, atunci sa dai mai putina importanta calitatilor de off-road si sa zte uiti la siguranta masinilor nu neaparat prin prisma airbag-urilor (care sint cele mai importante) ci prin prisma Traction Control, Stability Control, Skid Control, multichannel ABS etc. Una din ele va fi mai stralucita.

De ce nu faci asta...enumera sau pune link la TOATE dotarile lor si ne dam noi cu parerea.
Cristian-330
Dotari Hyundai Tucson

http://www.hyundai-motor.ro/showroom/index...25&action=2


Pentru%20Kia%20(%20site-ul%20este%20in%20constructie)....Dotariele%20sunt%20la%20fel...o%20diferenta%20ar%20fi%20ca%20nu%20mai%20apare%20si%20radiocasetofonul%20si%20la%20Kia%20(%20nu%20prea%20mai%20conteaza%20in%20prezent...)



Sincer%20sa%20fiu,%20as%20opta%20pentru%20Kia%20(%20comfort%20sporit+estetica%20mai%20buna),%20ceea%20ce%20ma%20ingrijoreaza%20pe%20mine%20este%20prezenta%20scazuta%20a%20acestora%20pe%20strazi....fata%20de%20Tucson%20care%20se%20mai%20vede%20si%20in%20plus%20apare%20si%20in%20clasamentul%20SUV-urilor%20pe%20locul%20DOI,%20pe%20primul%20fiind%20HYUNDAI%20Santa%20Fe,%20Kia%20aparand%20pe%20ultimul(5)

1.%20 Hyundai%20Santa%20Fe%20 565%20unitati%20
2.%20 Hyundai%20Tucson%20 100%20unitati%20
3.%20 Volkswagen%20Touareg%20 88%20unitati%20
4.%20 Toyota%20RAV4%20 63%20unitati%20
5.%20 Kia%20Sportage%20 51%20unitati%20

" target="_blank"> http://www.hyundai-motor.ro/showroom/index...25&action=2


Pentru Kia ( site-ul este in constructie)....Dotariele sunt la fel...o diferenta ar fi ca nu mai apare si radiocasetofonul si la Kia ( nu prea mai conteaza in prezent...)



Sincer sa fiu, as opta pentru Kia ( comfort sporit+estetica mai buna), ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este prezenta scazuta a acestora pe strazi....fata de Tucson care se mai vede si in plus apare si in clasamentul SUV-urilor pe locul DOI, pe primul fiind HYUNDAI Santa Fe, Kia aparand pe ultimul(5)

1. Hyundai Santa Fe 565 unitati
2. Hyundai Tucson 100 unitati
3. Volkswagen Touareg 88 unitati
4. Toyota RAV4 63 unitati
5. Kia Sportage 51 unitati

http://www.automobiletv.ro/car.php?id=15
air_wolf
nu vezi kia pe strazi pentru ca multa lume o asociaza cu vechiul model, o chestie total nereusita si on si off-road
Mihai 36955
La un moment dat si eu am vrut un mini jeep si optam pentru sportage si tucson. La interior mi-a placut mai mult sportage, la exterior tucsonul, dar tin minte ca kia fata de hyundai avea mai multe dotari, printre care si ESP. acum au exact aceleasi dotari?
Cristian-330
da..... (ambele in variantele full)
Mihai 36955
pai atunci care iti place la design, aia sa o iei.

ps: ma ia in calcul si costurile reviziilor, si intervalul acestora, la Hyundai mi s-au parut exagerat de scumpe, ~300eur din 10 in 10 mii de km
Cristian-330
si la kia tot asa sunt.....recunosc ca ar fi cam scumpe...dar si garantia e de luat in calcul...la Hyundai e 3 ani la motor+cutie....3 ani la partea electrica fara sistem audio....1 an la sist audio+ alte cestii marunte....pe cand la Kia e 3 ani la intreaga masina(incluzand bucsaraie si alte kestii de directie...etc, care la altii se incadreaza la "consumabile"+ ca la kia odata ce semnezi contractul iti este data o masina din modelul ales pana la sosirea celui personal(in cazul meu avnd pe stoc---ceea ce inseamna ca va ajunge in 3-4 zile) modelul dat de ei fiind asigurat full casco, nefiind nici o problema(din spusele lor) ceea ce sa recunoastem ca da frumos marcii Kia, ma gandeam ca asta poate fi un fel de abureala dar am vazut actele care se intocmesc si am ramas surprins...
...la vw e 2 ani....

off topic: am auzit ca cineva cu un Porsche Cayene!!! ... i s-a defectat cutia de viteze la 18 luni... si a trebuit sa intre in proces pt a o rezolva....bine-inteles a a reusit dar...masina a stat in reprezentanta vreo 4 luni nemaiputand circula...asa dar...fiecare cu ale lor...asa e in RO...
naeanb
Salut. Eu personal am fost doar ca pasager cu o kia sportage pe ruta cj-vatra dornei. Nu am o experinta prea vasta, insa mie masina aceasta mi s-a parut foarte rigida, se simteau destul de puternic toate gropile si denivelarile, care pe ruta aceasta chiar nu lipsesc :evil: . Nu stiu insa daca si tucsonul se comporta la fel. Dupa cum zici cristian dpdv al garantiei pare mai atractiva kia...mie ca design imi place mai mult kia, insa asta e doar o paranteza smile.gif
Otto73
eu spun sa cumperi masina care iti place mai mult din punct de vedere al designului daca daca optiunile sunt la fel.
Amandoua masini fac parte din acelasi concern auto mai bine spus concernul hyundai-kia al 6-lea producator auto mondial.
citat:
The Hyundai-Kia Automotive Group ranks as the sixth largest automotive manufacturer in the world, according to the Detroit-based weekly Automotive News.
Ei pun accentul pe calitate si fiabilitate.
Deci amandoua masini sunt super fiabile.
Sa ai parte de masina pe care o alegi :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.