Help - Search - Members - Calendar
Full Version: autovehicul radiat -mai trebuie sa merg la rar?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
gabi67272
Am inteles ca de la 1 dec,daca cumparam un autoturism care a mai fost inmatriculat in circulatie nu mai trebuie sa ii facem identificarea RAR pt al putea inmatricula,este adevarat?Atunci dupa ce il radiem ce mai avem de facut,pt al inscrie pe numele noului proprietar?
alcris01
Inmatricularea se face fara radierea autovehicolului daca vanzarea se face in acelasi judet. Doar se inscrie la politie in cartea de identitate a masinii numele si adresa noului proprietar.
gabi67272
Masina este din alt judet,si acum circula cu nr. rosii(inca 3 sapt)?
Adrian93016
Salut ! Eu am cumparat o masina acum trei zile.Am facut bineinteles contractul de vanzare-cumparare,am platit asigurarea (pe 6 luni la alegerea mea),vanzatorul a mers la admin. financiara de care apartinea unde i se va elibera certificatul fiscal din care sa reiasa ca a platit taxele si impozitele (dureaza doua zile ).Masina si-a pastrat numerele.Originalul certificatului fiscal ramane la cumparator si va fi folosit la noua admin fiscala din orasul de unde este acesta.Se face identificarea la RAR.
Dupa ce rezolvi cu acestea doua (admin.fin si RAR ) mergi la politie dupa numere noi si talon.
Eu maine iau startul si sper sa rezolv destul de repede blush.gif biggrin.gif
Oricum te voi tine la curent.
PAP54381
Ce acte trebuie in cazul in care vand masina unei persoane din alt judet?
uzea28392
QUOTE(PAP54381)
Ce acte trebuie in cazul in care vand masina unei persoane din alt judet?


Aceleasi acte care irti trebuie sa o vinzi oricarei persoane din orice judet: certificatul fiscal de la adm. financiara de care apartii, fisa de inmatriculare si contractul de vanzare cumparare. Sa iti faci niste copii dupa cartea de odentitate a masinii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.