Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturi piese schimb C3 1.4 HDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Citroen > C2/C3
Teodor69054
Salut! Am preluat la inceputl lui august a.c. un C3 1.4 HDI la 55.000 km in leasing. La 60.000 km revizie in care am schimbat toate filtrele dupa cum urmeaza :
1 motorina=160 RON
2 ulei=x RON
3 aer=y RON
4 carbon<habitaclu>= z RON.
unde x, y, z inseamna fiecare cativa zeci RON.
S-a folosit ulei Total kw 40.
Cost total al reviziei cu tot cu manopera aproape 900 RON.

Acum am cca 65.000 km. Aseara in drum spre casa am sesizat un tzacanit la motor in partea de langa roata din dreapta. Tzacanitul se producea cand apasam acceleratia. Azi am fost la service si m'i s'a spus ca s'ar putea sa fiu nevoit sa schimb 2 piese pe care AR FI BINE SA LE SCHIMB LA MAX 60.000 KM.

Piesa 1 : (n'am retinut numele) costa 207 RON fara TVA (aprox 250 RON).
Aceasta piesa este pusa in miscare de o curea care am inteles ca se schimba odata cu cureaua de distributie (la max 120.000 km)
Piesa 2 : (FOLIA cu accent pe I) costa 500 si un pic RON fara TVA.

M'i s'a spus ca aceste piese se defecteaza datorita prafului, a franei de motor; ca rolul lor este la oprirea motorului (atenueaza oprirea brusca a motorului)

Am schimbat doar prima piesa (din motive lesne de inteles). Acum tzacanitul este constant chiar daca accelerz sau nu. Se pare ca trebuie sa schimb si FOLIA.

Am scris aceste randuri gandindu'ma ca poate cineva s'a confruntat deja cu aceasta problema, iar daca nu as fi curios sa stiu la cati km ati ajuns cu c3'ul vostru.
lucian14
Cred ca prima piesa era rola intinzatoare pe cureaua de transmisie.
Folia aia nu stiu ce inseamna... blink.gif
Mi se pare destul de scumpa revizia la C3 avand in vedere ca nu ai schimbat decat niste consumabile ordinare...Unde ai facut revizia respectiva? Cred ca trebuia sa schimbi si cureaua daca tot ai platit manopera respectiva ptr. rola intinzatoare!
TLS-09
FOLIA e probabil fulia.Nu?
romel39706
Este vorba de fulie...si se compune din doua bucati de fier care sunt prinse intre ele cu un cauciuc vulcanizat. Si eu am aceeasi problema...rezolvabila de altfel...simplu. Prin inlocuire. Pretul ei este de 420 lei, fara manopera. Eu trebuie sa o schimb la 95000 km parcursi. Dar, dupa cate am inteles nu este o piesa ce trebuie schimbata odata la un nr de kilometri, ci atunci cand se defecteaza. Aceeasi problema o au si masinile de tip peugeot...care au exact aceeasi fulie numai ca pretul este dublu. Dupa cate am inteles sunt mai multi producatori de motoare care folosesc acelasi sistem de atenuare a socurilor.
lucian14
Sa inteleg ca distributia este pe curea la 1,4 HDI?
LA cati km sau ani trebuie inlocuita? si cam cat costa toata lucrarea?
lucian14
:scratchchin:
Alin105536
[quote]Sa inteleg ca distributia este pe curea la 1,4 HDI?
LA cati km sau ani trebuie inlocuita? si cam cat costa toata lucrarea?[/quote]

Poate sa raspunda cineva la intrebarea asta??[/quote]
un_guru81
banned.gif salut baieti la ce km se schimba curea la distributie,ei bine dupa ce m-am uitat pe mai multe forumuri am constatat ca uni zic la 60.00 km in romania din cauza drumurilor alti la 140.000 km ,eu am schimbato la 155.000 km,masina este un c3 la mana a doua, luat cu 120.00. km in bord costul lucrari 200 lei cureaua rolele si intinzatoru 600 de lei manopera la citroen 400 sau 500 lei asta este costu eu am schimbat si filtrele si total am ajuns la 18,500 lei [code][/code]
un_guru81
salut da ase este cum a mai spus cineva,este vorba de fulia arborelui cotit care are si un senzor pe el e compusa din doua bucati de metal si la mijloc o membrana de cauciuc si se schimba la 60.000 de km am avut aceiasi problema la relanti se auzea un tacanit am crezut ca e vb de motor ca este rece dar m-am uitat pe forum si am gasit problema ,era fulia de la arbore ,la inceput mi-au zis ca este compresoru de la masina dar nu ia-m crezut ca m-au pus sa cuplez sa decuplez si nimic isi dau si ei cu parerea deh asa sunt mecanici la noi te pun sa schimbi una alta pana ajunge la problema si constati ca ai o gaura in buget de 20 mil apropo fulia nu are senzor decat la arbore
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.