Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel : Alternator defect
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Alexandru93781
Am un Opel Astra Caravan 2002 (diesel) si de curind m-a lasat alternatorul (diodele). Numai diodele m-ar costa 17 mil (Augsburg) sau ceva mai putin pe la alte magazine din cartier.

Un meserias spune ca mi le schimba el, cu unele second, etc.

Intrebare : ce riscuri sunt in cazul in care dupa interventia meseriasului, alternatorul nu functioneza la parametrii normali? Ce efecte poate produce? Poate afecta negativ alte componenete ale masinii ?

Sau mai sanatos ar fi sa pun un alternator nou ? (~ 9 mil lei).

Multumesc.
Meditatorul
eu cred ca raspunsul ti l-ai dat singur!
Alexandru93781
Totusi, care ar putea fi efectele negative ?
anamana
Alexandru93781 Faci asa:
- cumperi 3 alternatoare (27 mil.)
- doua le desfaci si vinzi diodele (obtii sa zicem ~ 30-34 mil.)
- ramai cu un alternator nou nout si diferenta de bani o dai pe manopera,
- si poate iti mai ramane si de-o bere. biggrin.gif
Acum serios; cred ca n-ai inteles bine ceva la sumele alea.

***

Daca nu ma insel, diodele si periile sunt montate in aceeasi piesa,
deci schimbi la alternator cam tot ce inseamna 'consumabile'.
Nu cred ca merita de schimbat intreg alternatorul pentru atata lucru.
Alexandru93781
Cristian, greu de crezut cu "sumele" alea, dar ... cred ca singur ai descoperit o buna idee de afaceri.

Daca nu cunosti fenomenul, nu te baga.

P.S. Am rezolvat problema cu 1,5 mil. lei.
laurentiu alexandru94755
cand aprind pozitiile imi apare becul galben cu cheita in bord si sta tot timpul aprins .ce pot sa fac ?
Alexandru
QUOTE(Alexandru93781)
Am un Opel Astra Caravan 2002 (diesel) si de curind m-a lasat alternatorul (diodele). Numai diodele m-ar costa 17 mil (Augsburg) sau ceva mai putin pe la alte magazine din cartier.

Un meserias spune ca mi le schimba el, cu unele second, etc.

Intrebare : ce riscuri sunt in cazul in care dupa interventia meseriasului, alternatorul nu functioneza la parametrii normali? Ce efecte poate produce? Poate afecta negativ alte componenete ale masinii ?

Sau mai sanatos ar fi sa pun un alternator nou ? (~ 9 mil lei).

Multumesc.


Daca doar diodele trebuiesc schimbate, poti pune fara grija diode SH... nu schimba cu nimic parametri de functionare...nu au uzura, dimpotriva, au sanse bune sa mearga mult timp fiindca au depasit "bolile copilariei". Numai sa nu fie afectate si infasurarile alternatorului...sau releul regulator
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.