Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Lumina mai puternica Fiat Punto
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
Alin93635
Salutare tuturor....

Imi spune si mie cineva ce pot sa fac sa am lumina mai puternica pe faza scurta?Am un Punto din 2000 iar noaptea e criminal pe faza scurta.Pot sa pun niste becuri mai puternice ??De cati w blink.gif ??Un pret aproximativ...

Va multumesc!!! blink.gif
Sorin82761
Sa;ut si eu am avut punto prima varianta , dar aceiasi problema , eu mi-am luat becuri de 90 /100 si a fost ok , am un prieten el si0a pus proiectoare pe un punto 2....
Eduard46373
Mi s-a ars un bec si am pus unul aceeasi culoare si tip, s-a ars iar si am pus unul dat de cineva gratis(acelasi tip dar alta nuanta de culoare) si am constata ca bate ca unu cu xenon.
Schimbi becurile cu halogen,in Cora au pe nuante de culoare intre 20-37 lei unu,deci 2 buc cam 6-700.000 lei vechi,uita-te mai intai intr-un catalog despre coduri de culoare,E4 ,E1,D2.....sti tu si vezi ce lumieaza cel mai departe,daca nu vezi ca srie pe ambalaj,dar au pus etichete pe ele si nu poti citi tot,dar sa nu incerci cu din alea din targ ca e pacat,poate lua foc farul de la alea no name!Ceva foarte imporatant sa nu schimbi puterea lor,poti are instalatia sau pot sari sigurantele intru-na!
Eu mai astept cam 2 salarii si tot o sa le schimb pe amandoua sa fie la fel,eu vreau ceva sa vad bine pe ceata!
arpad91181
Ma lamuresti si pe mine ce fel de becuri ai luat? 55w? 100w? albastre? :bash:
Ionut45405
Sunt tot felul de becuri cu flux luminos mai puternic la aceeasi putere electrica (nu te sfatuiesc sa pui 90/100 ca oricum vei avea cadere de tensiune mai mare pe fire si nu castigi nik, poate ceva topit), eu am luat de la OMV Super White si sunt super, apoi pt cealalta masina n-am gasit H7 decat Ultra Blue si sunt de tot KK... La moto am Philips Ultra Vision sau cam asa ceva dar sunt mai scumpe.
Eduard46373
Eu am gasit Tungsaram si Osram ,in Cora,H7- 55W,alea din manual!
arpad91181
Sal. Am gasit la Petrom Super White.Crezi ca sunt la fel de bune ca cele de la OMV? Costa 550 000 si imi este frica sa nu dau banii degeaba. A mai cumparat cineva becuri Super White de la Petrom? :bash:
TLS-09
Cumparati becuri de marca nu chinezarii: Philips Vision plus, Osram Silverstar si alte firme..... au becuri cu voltaj si putere standard dar cu luminozitate marita.Intrebati la un magazin de piese auto serios nu la benzinarii.
Ca idee http://www.1stautobulbs.com/Philips-Bulbs.php
sau
http://www.sylvania.com/ConsumerProducts/A...tar/default.htm

Vedeti si pe forum ca s-a mai discutat problema.
Ionut45405
Corect. Un prieten si-a pus de la OMV, mi s-au parut mai luminoase ca Philips-urile care le aveam atunci si cand am schimbat masina am pus si eu Super White de la OMV si sunt super multumit. Pt cealalta masina nu am mai gasit din alea H7 si am luat ceva cu blue, acelasi producator (chinez probabil) insa nu sunt cu nik mai bune ca cele standard - dezamagire totala, bine macar ca nu sunt mai proaste!.
In general si eu merg pe aceeasi idee - sa fie de firma! Si nu de putere mai mare pt ca pe langa ca sunt ilegale strica si farurile (am patit la un BMW la care farurile fiind mici s-au dus oglinzile in 2 sapt si dupa alte 2 s-au ars si becurile) si eventual si instalatia.
TLS-09
QUOTE(Ionut45405)
Si nu de putere mai mare pt ca pe langa ca sunt ilegale strica si farurile (am patit la un BMW la care farurile fiind mici s-au dus oglinzile in 2 sapt si dupa alte 2 s-au ars si becurile) si eventual si instalatia.


Sau se ajunge la topirea plasticului sau a lupei interioare dupa cum mi-au spus mecanicii dela Skoda, la ei venind unul cu farurile "scurse" ca avea nevoie omul de "putere" prea multa.
Eduard46373
Cora<Careffour,metro..etc aici le gasesti pe cele mai ieftine si au si de marca,dupa ce te uiti in carte sau unde vrei tu ce tip sa folosesti,cauti ici si gasesti ,de ex H7....care le folossc eu in cora avau 6 modele de lumina,de la ceata pana la nuanta xenonului,erau tungsram dar aveau si osram,asa ca...spor la cumparaturi!
adi83155
Mi-am luat ieri de la metro osram silverstar.E o diferenta enorma fata de alea de dinainte (care erau bosch).Costa 330.000 da merita.
Eduard46373
33 buc sau setul???
radu96247
poate nici nu sunt bine reglate farurile!!!!
Alin93635
Sunt bine reglate stai linistit...adica distanta la care bate lumina nu este o problema neaparat...problema este intensitatea luminii. Becurile sunt de vina..Acum pe 15 ma duc si eu sa -mi cumpar osram...si va anunt daca se cunoaste...Apropos...33 ron bucata sau setul???
adi83155
33 bucata.Ti-ai luat?Cum se vede?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.