Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ceva alb pe busonul de ulei
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
al87928
sunt posesorul unui Cielo,sohc.am observat azi ca a aparut ceva albicios pe interiorul busonului de la ulei.Imediat m-am uitat in vasul de expansiune si nu e absolut nimik acolo,nici o contaminare cu ulei!Ce altceva ar putea fi daca nu e antigel?Multumesc!
eddie
Poate sunt amestecate mai multe feluri de ulei.
octavian91969
Daca zici ca apa nu a scazut din vasul de expansiune este posibil condensul care se formeaza in capacul de culbutori, ceva normal.
mirela93061
Stai linistit daca nu se vede si pe joja de ulei ca si-a schimbat culoarea sigur e condens!
Florin50070
Mie mi s-a intamplat faza asta la Dacia cand am pus un anumit aditiv in ulei. Am renuntat la acel aditiv si nu mai facea. probabil erau incompatibili...
Horia49540
si eu am avut asa o data, dar (parca) de cand am spalat motorul la un schimb cu engine fluch n-am mai avut niciodata
nu bag mana in fic ca datorita lui engine flush, dar parca asa imi aduc aminte biggrin.gif
oricum stai linistit, nu e grav
vezi dupa un drum lung si mers tare daca apare (dupa ce s-a racit motorul!), in oras se intampla multe in motor... :wave:
marius95832
sterge busonul, si verifica daca reapare. daca apare din nou de obicei e apa in ulei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.