Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Un sfat de la cei care au Skoda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Razvan89309
Vreau sa va rog sa ma ajutati in a lua urmatoarea decizie :

Eram hotarat sa iau un Seat ( Ibiza sau Cordoba ) :heart:

Acum ma gandesc sa trec la Skoda Octavia Tour. :angel:

Imi puteti spune va rog daca merita ? Pt Skoda ar trebui sa mai dau niste bani, iar la Seat dotarile standard sunt mai consistente. ( aici ma refer la Cordoba, care are pachetul electric - geamuri, oglinzi - proiectoare ceata, inchidere centralizata cu telecomanda, cd mp3 ... toate incluse in pret )

Intr-adevar la Skoda spatiul e mai mare.

Voi ce ma sfatuiti ? Si mai ales inca nu stiu ce optiune sa aleg intre benzina/diesel... la cca 10-15 mii km anual.

Multumesc celor care ma ajuta cu sfaturi ... arigato.gif
Mihai44627
hmm....nush` cum e cu seatul....ar fi cel mai bine sa le iei pe amandoua la test drive..si gandeste`te si la confortul celor din spate....ca doar nu vrei sa simti genunkii celui din spate in scaunul tau tot timpul.nu?....si cu dotarile alea....le poti avea si la skoda.....octavia tour sport...oglinzi geamuri clima jenti...eleron cd....si alte prostii...plus ce mai vrei tu..si piesele sunt mai ieftine la octavia tour asta stiu sigur smile.gif.....mai departe depinde de tine si de banii tai...sal
DORU
QUOTE(Razvan89309)
Pt Skoda ar trebui sa mai dau niste bani, iar la Seat dotarile standard sunt mai consistente. ( aici ma refer la Cordoba, care are pachetul electric - geamuri, oglinzi - proiectoare ceata, inchidere centralizata cu telecomanda, cd mp3 ... toate incluse in pret ).
Intr-adevar la Skoda spatiul e mai mare.

Si mai ales inca nu stiu ce optiune sa aleg intre benzina/diesel... la cca 10-15 mii km anual.


Despre ce variante de dotari este vorba si ce bani?
Octavia are spatiu mai mare, dar daca nu folosesti des portbagajul...
Are insa o intretinere mai redusa dpdv al costurilor.

La km mentionati de tine, alege benzina !
robert92637
Skoda si nu o sa regreti .Parerea mea ca la Seat platesti mai mult design-ul decat calitatea (nu ma refer la motor).
F L O R i N
Si eu eram hotarat sa mi iau Seat Leon si pana la urma am ales confortul si mi am luat Octavia 2 de care sunt foarte multumit. Este mult mai spatioasa si cu un portbagaj imens. Recomandarea mea este sa ti iei Octavia.
Razvan89309
Alegerea care trebuie sa o fac ar fi intre Cordoba si Octavia Tour :

CORDOBA 1.4l , 85 CP (63kw) - 13.000 Consum 8.5/8.6 urban

OCTAVIA - 1.4l, 75 CP (55kw) - 13.746 ( + Computer bord ) , Consum ? ( nu stiu )
(Restul dotarilor le-am facut sa fie cam la fel )
Spatiu nu imi trebuie foarte mult ( voiam sa iau Ibiza si am trecut la Cordoba pt portbagaj).

Octavia se pare ca are mai putini CP(kw), dar am inteles ca e mai ieftina intretinerea ( asa mi-ati spus).

La preturile de mai sus se mai adauga si o vopsea de vreo 350 euro.

Ce sa fac ?

Ce m-ar mai determina sa optez pt Skoda ?? blink.gif
DORU
Sincer, un drive-test cu motorizarea de 1.4 75CP pe Octavia II, care e un pic mai grea. Iti sugerez sa citesti si topicul "Impresii drive-test", spre final am postat cate ceva despre acest motoras mic dar atat de voinic.
ovidiu35793
Am ales de curand SKODA TOUR, 1,6 102 CP, cu destule dotari la un pret de 14000 E. E o masina faina si de calitate. Intr-un top 100 e pe locul 29 cu 4 stele.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.