Am ajuns cu kalos-ul meu la momentul cand trebuie schimbata distributia (60.000 de km). Ma interesez la dealer cat ma costa si stupoare: 1200 de RON in Pitesti si 2000 de RON in Bucuresti (cu tot cu manopera). Din cate stiu Chevrolet-ul este o marca de masini ieftina ca si intretinere. Cei de la service imi spun ca trebuie schimbata si pompa de apa si ca numai aceasta costa 500 de RON. Mi se pare cam exagerat si cu talonul in mana ma duc sa intreb la cativa importatori de piese auto. CEL MAI BUN PRET: 385 de RON, TOATE PIESELE: cureaua, rola intinzatoare, rola distributie si pompa de apa (ca o comparatie pompa de apa este 120 de RON). Toate piesele sunt nemtesti si vin cu certificate de calitate si de garantie 18 luni (cu conditia sa fie montate intr-un service autorizat). Mai pun filtrele si uleiul + manopera si cred ca ies la jumatate. Dupa parerea mea asta se cheama: HOTIE! Este adevarat ca pierd "garantia" oferita de Chevrolet, dar oricum la piesele schimbate am garantie, iar la masina nu am nicio problema.
La final vreau sa spun ca kalos-ul este o masina autentica facuta de Chevrolet. Piesele de la Opel sau Daewoo nu se potrivesc. Este concept nou.