Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Noul cod rutier
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Daniel65671
Noul Cod Rutier intra in vigoare de la 1 decembrie


Ordonanta de Urgenta nr. 195/2006, privind circulatia pe drumurile publice, sau altfel spus noul Cod rutier, intra in vigoare incepand de la 1 decembrie 2006. Dupa cum am mai informat, ordonanta contine cateva elemente de noutate care, spera autoritatile, vor aduce un plus de siguranta circulatiei pe drumurile publice din Romania. Printre altele, sunt stabilite cateva reglementari foarte clare pentru administratorul de drum - daca un accident de circulatie se produce din cauza drumului, acesta poate fi tras la raspundere penala, daca este cazul. Modificari intervin si la sustinerea examenului de conducere, care va avea mai multe intrebari la proba teoretica, dificultatea acestora fiind insa mai mica decat pana acum. Noua lege prevede 5 clase de sanctiuni, carora le corespunde un numar de puncte-amenda, in functie de gravitatea abaterii. Un punct-amenda reprezinta 10% din salariul minim brut pe economie (ceea ce, in prezent, inseamna 37 RON). Daca amenda este platita direct agentului de circulatie, aceasta se va injumatati. Iata si cele 5 clase de sanctiuni:
Clasa I: 2-3 puncte
Clasa a II-a: 4-5 puncte
Clasa a III-a: 6-8 puncte
Clasa a IV-a: 9-20 de puncte
Clasa a V-a: 21-100 puncte (se aplica doar persoanelor juridice).

Iata alte cateva prevederi interesante ale noii legi:
- utilizarea detectoarelor de radar devine legala;
- toti pasagerii dintr-un autoturism sunt obligati sa poarte centura de siguranta (exceptiile se admit pentru soferi, in timpul mersului inapoi, soferi de taxi, instructori auto, femei insarcinate si bolnavi care pot dovedi ca le este contraindicata centura de siguranta);
- soferii opriti de politist sunt obligati sa ramana in masina, cu mainile pe volan, iar ceilalti pasageri sa nu deschida portierele, respectand indicatiile politistului;
- copiii sub 3 ani trebuie sa stea intr-un scaun special pentru masina;
- punctele de penalizare se sterg dupa 6 luni, daca soferul in cauza nu comite alte contraventii;
- scoala de soferi se va putea face si cu 3 luni inainte de a implini 18 ani, examenul de conducere va putea fi sustinut si in localitatea de resedinta, nu doar in cea de domiciliu, si se va putea da si in alte limbi decat romana.

In fisierul atasat la acest material se afla redat integral comunicatul de presa referitor la noul Cod rutier.



Sursa: Guvernul Romaniei (28 noiembrie 2006)
alcris01
Multumiri pentru ampla si competenta informare :wave:
Watcher
Aici am uploadat un fisier PDF pe care l-am compu8s dintr-un mail courtesy of AutoMarket, fisier care contine toate amenzile din noul Cod Rutier
booneK9
oooooooops, linkul de la Watcher are o problema...
unavailable...
Watcher
Uite alte variante: mirror 1
mirror 2
Andreas93471
Credeti ca se va schimba ceva in trafic de la 1 decembrie? Sincer, ma cam indoiesc. In continuare, cred ca se va depasi coloana de la stop, se va merge pe contrasens, pe linia de tramvai, se va parca total aiurea cu masina lasata pe avarii (in cel mai bun caz) etc. Cu aglomeratia care este in Bucuresti, nu stiu daca o sa se respecte noile prevederi. Voi ce parere aveti?
_Constantin_
Daca plecam de la ideea asta nu facem nimic. Asa s-a zis si de camerele de pe DN1 si cu toate astea viteza pe respectivul tronson s-a redus mult de la introducerea camerelor. Daca stii ca exista o metoda infailibila de amenda( cu politaiul o mai da la intors) mergi incet ca nu are nici un rost sa strici consm cu acceleratii si franari aiurea. Daca nu ne comportam civilizat pt ca suntem educati/culti atunci macar de frica. Mi-se pare extraordinara prevederea cu centura de siguranta/amenda pt aruncarea gunoaielor din masina, mersul pe linia de tramvai. Spre rusinea mea cand am condus in afara Ro eram privit ciudat ca ma "bagam" si mergeam pe linia de tramvai sau pe refugiul de autobuz. Eu zic ca daca toti incercam nu se poate sa nu iasa ceva bun. Numai bine si km multi fara... puncte. biggrin.gif
marius68582
Nu am citit inca noul cod rutier,dar tot citind pe internet am auzit si despre alte 2 masuri care vor inbunatati viata soferilor:faptul ca pentru accidente minoe nu va mai trebui sa pierzi o zi pe la politie-aici daca toate partile implicate intr-un accident sunt asiguarate,atata timp cat nu exista raniti,politia nu are nici o treaba.
Mi-a mai placut si faptul ca blocarea unei intersectii(de fapt intrarea intr-o intersectie fara a avea posibilitatea de a o degaja) va deveni sanctionabila.Poate lucrul acesta va inbunatati intr-o oarecare masura traficul din capitala.
wxr
@marius
Din pacate punctul 1 enuntat de tine nu este reglementat inca, constatarea daunelor se va face la politie inca o vreme de acum incolo (citit un interviu cu un sef din Politie, din pacate nu mai stiu linkul). Oricum, probabil ca in 1 an maxim se va aplica si asta, si este intr-adevar bine.
Maff
Chestia cu blocarea intersectiei era sanctionabila de mult, dar nu se aplica....
ionut91746
Eu zic, ca o sa se circule mai prudent, respecatndu-se regulile mai mult ca-n trecut.Cel putin astazi dimineata erau multi cu centurile puse.Cred ca oa sa mai adaug minim 10 minute la treseul de zi cu zi daca ar fi sa respect regulile. blink.gif
rotar06
Am vazut si eu sambata cum circulau toti regulamentar, cu centura pusa, soferi+pasageri. Mai era si unii care e mai smecheri si care nu poarta centura, ca e sub demnitatea lor. Multe echipaje in miscare, multe intersectii cu politisti, soferii circulau corect, in cea mai mare parte. Mi s-a parut foarte cool! wink.gif
alcris01
Pana la urma penalizarile din noul cod rutier sper sa-i mai domoleasca pe toti teribilistii care se cred supermanii soselelor si al caror stil agresiv de condus aduce de atatea ori nenorociri atat in viata lor, cat si a altor nevinovati. Vezi jurnalele de stiri ale televiziunilor, care zilnic prezinta ispravile unor asemenea inconstienti :bash: Pentru ei, nici o pedeapsa nu este pre mica.
booneK9
Am vazut azi politisti in trafic atragand atentia unei domnite sa-si puna centura.
In sfarsit. Mi-a fost dat sa vad politistul care nu merge doar pe ideea "ori il ard, ori ..."
Pe de alta parte, la 13:25 pe Magheru (adica in buricul targului) tot s-a gasit un destept s-o ia pe contrasens, ca probabil statul la rand era sub demnitatea lui. O dacie 1300 pe sensul catre Romana, in fata magazinului Eva. Rusineeee!
Despre cum mi se pare traficul in general, e prea devreme sa ma pronunt, dar sper din tot sufletul sa avem o mai buna aplicare a legii.
Dan87905
Noul Cod Rutier 01.12.2006 + anexa.pdf
alcris01
Daca spui ca unul a luat-o pe contrasens pe Magheru, cu Dacia inseamna ca s-a ars :bash: Probabil ca nu a aflat ca tot bulevardul, de la Inter pana la piata Romana este supravegheat video ca pe DN1, asa ca va primi cu siguranta amenda de rigoare acasa. Aviz si altor amatori de asemenea manevre teribiliste bicycle.gif biggrin.gif
Liviu90675
Pentru mers pe contrasens, 60 zile ridicat permisul :boxing:.
booneK9
Lua-i-ar permisul.
Cu amenda cat casa.
Si sunt sigur ca daca s-ar fi uitat cineva, nici cu certificatul de inmatriculare n-ar fi ramas mult... reamintesc era vorba de o dacie veche...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.