Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pompa de benzina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
eugen93201
Etanseitatea membranei se verifica astfel :
dupa demontarea pompei capatului de conducta dinspre rezervor i se pune un furtun care se introduce intr-un recipient cu benzina la un nivel mai jos decat al pompei cu 2 m; capatul conductei dinspre carburator se introduce intr-un recipient gol. Actionam parghia pompei cu mana, de circa 20-30 ori si urmarim modul cum debiteaza pompa. Daca ies bule de aer inseamna ca membrana este perforata.
Etanseitatea supapei de refulare se verifica astfel :
se demonteaza conducta de intrare si se astupa cu degetul orificiul de intrare a benzinei in pompa; se apasa parghia de actionare timp de sase secunde. Daca dupa acest timp nu se mai simte nici o depresiune (aspiratie) inseamna ca supapa de refulare nu inchide bine.
Etanseitatea supapei de admisiune se verifica astfel :
se demonteaza conducta de iesire (cea de intrare fiind montata si introdusa in recipientul cu benzina) si se astupa cu degetul orificiul de iesirea benzinei din pompa; se actioneaza parghia de 5-6 ori dupa care se lasa libera. In cazul ca dupa 10-20 secunde, ridicand usor degetul de pe orificiul de iesire, benzina nu este refulata cu presiune inseamna ca supapa de admisiune nu inchide bine.
CRISTI91516
Of cam tarziu.Daca stiam chestia asta acum 2 luni imi era mult mai usor sa pun poma de benzina...si sa o verific pe aia veche.oricum bun ptr cei care nu stiu blush.gif
Mahalean98571
va rog sa-mi spuneti daca se potriveste pompa de dacie pe lada 1500

ms mult
Daniel82595
Desi nu am incercat eu cred ca e posibil sa se potriveasca.
Totusi eu zic sa pui pompa originala de Lada :wave:
tzo99516
daca pui daia de dacie s-ar putea sa nu mai aiba debitul necesar,cu toate ca nu haleste cat ii da pompa,dar e mai bine sa fie de lada!
Mahalean98571
deci:
eu aveam pompa de dacie pe ladita mea dar numai componentele de deasupra membranelor sunt compatibile partea de jos care este pe blocul motor nu este

deci am facut rost de o pompa de fiat care nu are retur ca si cea de dacie

inainte cu cea de dacie era aproape plin filtru de benzina dar acum nu mai este interesant
mihail81843
Merge si de Dacie dar numai corpul din mijloc se potriveste la fix , si unde mai pui ca ai si retur .Dar trebuie sa-ti tragi conducta, chiar merita si functioneaza. Reduce uzura din cuiul pont. dat. faptului ca nu-l mai tine tot timpul sub presiune, si am impresia ca si scade consumul, dar nu semnificativ. Oricum merita incercat!
:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.