Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Becuri mai puternice ...?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
raul91897
Am un Corsa si am becuri H7 12v 55w. Stiu ca e interzis sa folosesc becuri de putere mai mare dar pe mine m-ar interesa daca dauneaza instalatiei niste becuri de 12v 100w. ms
adrian81563
da, dauneaza instalatiei. necesita un releu de protectie a instalatiei.
pentru un plus de lumina si pentru a nu deranja partenerii de trafic incearca niste becuri de 55 w de calitate superioara. macar niste philips ca au vreo 5 tipuri
tie cum ti se pare cand cineva nu stinge faza lunga? pentru orbirea celorlalti poti sa incerci sa reglezi farurile mai sus
stefan44002
QUOTE(raul91897)
Am un Corsa si am becuri H7 12v 55w. Stiu ca e interzis sa folosesc becuri de putere mai mare dar pe mine m-ar interesa daca dauneaza instalatiei niste becuri de 12v 100w. ms

De ce vrei sa pui becuri puternice, nu vezi bine noaptea?
ionut83652
poi trtebuie un releu de protectie si cel mai bine ar fi sa le pui doar pe faza lunga si eu miam pus dar la transporterul meu am bulbar si acolo am pus 2 proiectoare de tir cu becuri de 100 dar lucreaza doar pe faza lunga faza scura e normala prima data am pus si pe faza scurta si mai mult mergem cu pozitiile ca ma blitau astia noaptea la greu
anamana
raul91897, hai sa-ti spun o vorba inteleapta (á la Basescu): "noaptea nu-i ca ziua".


Eu circul destul de mult noaptea, si as putea scrie o carte despre farurile reglate prost, sau cele care tremura.
As aminti si becurile de ceata folosite aiurea, adevarate instrumente de tortura pentru unii din trafic. :evil:
Nu te astepta la nimic bun daca iti montezi becuri de stadion pe masina. Stii de ce?
Pentru ca o sa-ti iei la flash-uri pana ti se prajeste retina.

QUOTE(adrian81563)
incearca niste becuri de 55 w de calitate superioara

Corect. Recomand Hella.
Bogdan-223
Solutia e becuri mai eficiente (Philips VisionPlus, NightGuide, Power2Night sau Osram Silverstar). Se vor arde mai repde... dar poate ca merita.
Demeter72279
Daca vrei neapaeat sa se faca ziua cumpara bec de calitate superioara dar sa fie tot de parametrii H7 55W12V wink.gif

Eu pandesc dupa becuri fabricate de PIAA http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H7.html

te cam costa de te ustura ... o pereche circa 110-130 $

regards
Senator
QUOTE(ionut83652)
poi trtebuie un releu de protectie....

QUOTE(adrian81563)
da, dauneaza instalatiei. necesita un releu de protectie a instalatiei.

Sa inteleg ca in nebunia reducerii costurilor au inceput sa se fabrice din nou masini care nu au relee de protectie pe faruri??


Daca e asa astept cu interes intoarcerea pompei de spalat parbrizul actionata la picior si a sistemului de franare fara sustinere servo :thumbdown:
Adrian94249
Eu mi-am cumparat un Opel Astra 1,7D din 1994 de curand, iar cea mai mare dezamagire avuta pana acum sunt becurile, din punctul meu de vedere lumineaza slab, masina are becuri Narvia H4 12V 60/55W nu stiu daca sunt becurile originale, am fost in piata sa cumpar becuri mai puternice iar vanzatorul mi-a spus ca becurile de 100/90W nu fac lumina mai puternica blink.gif , am cumparat 2 becuri sa vad eu cu ochii mei, ma costat 9 RON bucata, sunte firma TUNGSRAM , am montat becurile si sa vazut diferenta mare, dar de frica ca nu stiu daca am sau nu releu si pt a nu deranja ceilalti conducatori am lasat acest tip de bec doar pe partea dreapta pt a vedea eu mai bine marginea soselei.
Influnteaza acest fapt cumva instalatia electrica? pana acum nu am patit nimic, le-am montat de circa 2 sapt.
ionut83652
QUOTE(Senator)
QUOTE(ionut83652)
poi trtebuie un releu de protectie....

QUOTE(adrian81563)
da, dauneaza instalatiei. necesita un releu de protectie a instalatiei.

Sa inteleg ca in nebunia reducerii costurilor au inceput sa se fabrice din nou masini care nu au relee de protectie pe faruri??


Daca e asa astept cu interes intoarcerea pompei de spalat parbrizul actionata la picior si a sistemului de franare fara sustinere servo :thumbdown:

au relee dar pentru becurile de 55 w nu pentru becuri de 100 w dar dac tu tii neaprat sa nu-l schimbi sa nu te intrtebi de ce schimbi releu d eprotectie la fiecare 2 nopti de mers cu farurile aprinse si sa te intrebi de ce sa topit! tu stii ce rol are releu in general?
Skywalker
Daca vrei sa-ti fac pana pune-le pe alea de 90/100
Baga tu numa becurile originale 55/60 dar de calitate mai bune, ti s-a explicat mai sus ce producatori fabrica asa ceva...
Senator
Povestile cu releele care nu rezista la becuri mai mari e discutabila , de regula nu sunt probleme insa trebuie analizata fiecare situatie in parte.
Pentru sceptici iata cum se poate calcula puterea maxima pe care o suporta aceste relee.In cazul curentului continuu :

P = T x I adica Watt= Volt x Ampere

Rezulta ca de exemplu pentru un releu de 20 de A avem la 12V o putere maxima de 240 de W ceea ce suficient. Ceea ce are cu adevarat de suferit in cazul unor becuri mai puternice e oglinda mai ales la modelele actuale la care e bineinteles din plastic.

QUOTE(ionut83652)
...au relee dar pentru becurile de 55 w nu pentru becuri de 100 w dar dac tu tii neaprat sa nu-l schimbi sa nu te intrtebi de ce schimbi releu d eprotectie la fiecare 2 nopti de mers cu farurile aprinse si sa te intrebi de ce sa topit! tu stii ce rol are releu in general?

Oare de ce am eu impresia ca TU esti cel care nu are habar?Sau masina ta are relee de 4,5A pentru faruri...
Alex-F1
QUOTE(adrian81563)
tie cum ti se pare cand cineva nu stinge faza lunga?


Stai umpic, nu ataca omu asa din prima, ca el o zis ca vrea doar sa-si monteze becuri mai puternice, nu ca vrea sa-si regleze farurile sa bata mai sus, sunt 2 chestii diferite! Daca faza scurta e reglata corespunzator, n-are decat sa-si puna si becuri de 1000W, daca-l tine instalatia electrica, ca nu are cu ce sa-i deranjeze pe cei din fata, atata vreme cat farurile bat in jos spre asfalt, nu drept in fata, deci doar lumina de pe asfalt va fi mai puternica...parerea mea! Deci daca o sa-ti pui becuri mai puternice, pe langa modificarea instalatiei electrice, io mai recomand sa mergi si la un reglaj de faruri intr-un service....se rezolva rapid, in nici 5 minute!
Adrian94249
unde se gasesc releele pt a vedea daca pot pune becuri mai puternice sau proiectoare de ceata in spoiler?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.