Help - Search - Members - Calendar
Full Version: modificare majora a unei lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
alexandru93488
va salut!masina este desfacuta aproape de tot,mai are pe ea instalatia de franare,suspensie si directie de la care vreau sa incep.Imi puteti spune ce pompa de frana sa potriveste,ce discuri(ventilate)si etrieri se mai potrivesc,tamburi spate.La suspensie credeti ca e mai bine sa tai din arcuri si sa intaresc amortizoare sau sa incerc sa gasesc o suspensie sport de pe alta masina?la directie...as vrea sa imi pun o caseta servomecanic de pe mercedes cobra sau opel omega,aveti idee daca se poate si ce alte modificari mai sunt necesare?
k.68177
Salut! Ce lada e ? Inainte de a te apuca sa tai, rupi, modifici, mai gandeste-te! Discuri ventilate... sunt si brembo... pt lada... iti dau codul.... se potrivesc la fix, fara nici o modificare.... Pompa de frana pune tot de lada... nu prea vad rostu ca sa te chinui cu alta pompa.... Daca vrei sa-ti pui servo pe ea nu merita sa adaptezi de pe alta masina... cea mai buna solutie e sa iei de pe o niva din dezmembrari, pt ca e mai usor de adaptat (motoarele de lada sunt intersanjabile, bine in afara de samara si de astea noi). Atasez poza cu discurile brembo... in Ungaria la auto bardi costa 2500 forinti (pret redus cu nush ce ocazie), dar presupun ca fara reducere pretu ii cam pe la 3500 forinti/buc. Modelul e M08.2559.20B. Sa ne tii la curent cu ceea ce faci... biggrin.gif
CRISTI91516
Baietzi admir ceea ce faceti voi ...car mi se pare o munca titanica...pe langa mult timp iti papa si multi bani.Succes si ....sa vedem finalu beer.gif
Cosmin65397
In legatura cu directia..poti lasa caseta de directie originala pe care o poti regla mai bine..iar semicaseta sa o schimbi si sa pui una cu bucse pe rulment,cea originala are bucse de plastic,se va simti diferenta!
Despre suspensie,daca vrei sa o intaresti eu zic ca trebuie sa te gandesti si la ce jante pui...daca ramai la cele pe 13,sau daca vei pune 14 sau 15 ,sfatul meu este sa modifici suspensia dupa ce faci rost de o pereche de jante,banuiesc ca nu le vei lasa pe cele originale...sau pe care le ai iar daca le schimbi treb sa verifici ce modificari sa faci pe fata caci unele jante lovesc bascula superioara si etrierul.
Multa bafta!
alexandru93488
jantele le am si sunt pe 15
aveti idee de unde imi pot cumpara un grup de fiat 124 sau argenta?
Dragos56563
Dezmembrari... Altundeva nu cred ca gasesti. Eu cautam la un moment dat Volumex-ul de pe Argenta. M-am lasat pagubas.

Succes !

:wave:
alexandru93488
stie cineva cum s-au pus acele doua amortizoare?
cate spire pot taia cel mai mult din arc?
k.68177
Tu ce vrei ? Sa cobori spatele? sau sa il inalti ? Eu iti recomand sa il inalti mai bine, pt ca daca pui jenti mai mari, e posibilitatea sa iti frece din start. Si ce model de Lada e ? 1500 ? sau 1200 ?
Cosmin65397
salut! daca pui jantele pe 15 in spate si tai din arcuri cauciucul o sa loveasca de aripa cand o sa dai peste denivelari,poti cumpara arcuri sport rigide si amortizoare sport dar dupa parerea mea o sa o faci prea rigida,sfatul meu e sa-i pui arcuri de lada combi(break) care, fata de cele originale sunt mai rigide si au cateva spire in plus....Bafta!
Daniel82595
ar fi mai ieftin si mai simplu de gasit arcurile de break. Daca tai din arcuri fara sa intaresti amortizoarele nu o sa obti o masina mai manevrabila, ci doar o garda mai mica
alexandru93488
arcuri de breck are...si vor fii taiate....amortizoarele intarite...si aripile evazate
Daniel82595
:coolspeak: nu cumva tu vrei sa participi la cursa aia din jurul Casei Poporului si sa iei :1:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.