Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope de iarna
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Andreas93471
Cand ar trebui sa fac trecerea de la cauciucurile de vara la cele de iarna? Deocamdata vad ca este destul de cald afara si nu prea are rost. Dar daca plec din Bucuresti la munte ar trebui sa le schimb?
lucicop
Anvelopele de iarna sunt recomandate pentru temperaturi sub 5 grade Celsius. Evident ca nu poti jongla cu ele in functie de temperatura de afara. Ideea e ca la temperaturi mai ridicate, se tocesc mai repede. Am inteles ca in afara din octombrie se pun gumele de iarna.
Marius30562
QUOTE(Andreas93471)
Cand ar trebui sa fac trecerea de la cauciucurile de vara la cele de iarna? Deocamdata vad ca este destul de cald afara si nu prea are rost. Dar daca plec din Bucuresti la munte ar trebui sa le schimb?


Teoretic (si practic) trecerea de la anvelopele de vara la cele de iarna se face cand temperatura scade sub 7 grade Celsius.
Anvelopele de iarna nu se uzeaza mai repede datorita temperaturilor mai ridicate ci datorita faptului ca, datorita acestor temperaturi ridicate, se ruleaza pe "uscat".

Anvelopele de iarna sunt mai putin dure decat cele de vara si din acest motiv se uzeaza mai repede la rulajul pe "uscat". In schimb, cele de vara, la temperaturi mai scazute, pierd din proprietatile elastice si de aderenta.

Sfatul meu este ca, daca iti permiti, poti trece linistit la anvelopele de iarna. Mai ales daca pleci la munte, unde temperaturile sunt mai scazute si, in plus, poti oricand prinde portiuni de polei, sau chiar o ninsoare.
Andreas93471
Am toate rotile pe balcon, nu mi-ar fi greu sa le schimb, dar nu stiu totusi daca este cazul deocamdata. De aceea oscilez.
Andrei Suzuki
Ai putea sa le schimbi de acum ca sa eviti aglomeratia...sa ii eviti pe cei intarziati. biggrin.gif
In plus,cu cat se apropie iarna,pretul la vulcanizari s-ar putea sa creasca.
Andreas93471
Dar pot sa le schimb si singur in fata blocului. smile.gif
Luka
Poti sa faci cum iti e mai usor. Raspunsul l-ai primit: atunci cand temperatura scade sub 5-6 grade, chiar daca nu ninge, e ok sa le schimbi.

Si apropo, exista un subiect in care se discuta toate chestiile astea, e un pic mai jos fata de al tau.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.