Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina second sa iau?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gabriel93428
Am in jur de maxim 5600 de euro si as dori sa`mi achizitonez o masina sub 100mii km, una relativ modesta, dar bunicica: pe benzina, abs, geamuri electrice etc.. ma gandeam la un opel corsa sau un tigraI .. nush.. mentionez k masina e exclusiv pt mine si eventual prietena (am 20 de ani). Mentionez k nu am asa mari pretentii. Astept cateva sfaturi la cumparere, cateva oferte de masini eventual unele exemple.. cert e k nu vreau sa aud de Daewoo
As vrea s`o iau din tara.
Astept opinii biggrin.gif
Adrian
solenza sau logan?
Dani70306
Iti poti lua un opel corsa, peugeot 206 sau seat ibiza(are si climatronic).
Adrian
dani, opel si peugeot la 5600 euro?
din ce an?
florin55503
cred ca r fi bine sa mai adaugi inca 400 de euro la 6000 iti poti lua o fabia o corsa cu motoare mai slabute sau un golf 3
Dani70306
opel si peugeot din 2001 (cu 3 usi) si seat din 2001-2002.
florin55503
dani la noi in tara nu iti iei masina din 2000-2001 cu bani astia decat poate lovita sau cu motorul dus
Dani70306
eu asa am vazut in anunturi si pe site-uri de vanzari... si masini cu carte service... acum nu sunt profesionist.. nu stiu ce sa zic
Adrian
vezi ca unele anunturi mai sunt si cedari leasing
florin55503
corect. efectiv doar preiei leasingul si platesti in continuare. de multe ori e o afacere buna, alteori nu.
Dani70306
m-am uitat.. si nu e nici un leasing. sunt curios, cam cat ii scade valoare unei masini de la an la an? puteti aproxima? un prieten si-a luat anul trecut corsa cu 6500.. presupun ca nu o mai poate vinde tot in banii astia.. cam cat credeti ca merita acum?
Mihai44627
hmm....poi am un prieten care vinde un BMW 318 benzina full fara piele...jenti...geamuri...muzica....geamuri negre...uite ca pun si o poza...daca te intereseaza imi lasi o vorba pe prv si iti dau numaru lui de tel..e tot din bucuresti
Mihai44627
inca o poza.. :angel: beer.gif
florin55503
nu are cum o astra din 2000 2001 sa fie la 500-6000de euro. o corsa o fabia in schimb da.

daca prietenul tau a dat 6500 de euro anul trecut are sanse sa o dea tot in banii astia
Adrian
Mihai, asta nu este publicitate mascata?

de obicei valoarea scade cu 1000 euro pe an.
Dani70306
cam asa stiam si eu.. ca scade cam cu 1000 euro pe an.. si cine a zis de astra in banii astia? eu nu.. din cate imi aduc aminte
Mihai44627
QUOTE([Adrian)
]Mihai, asta nu este publicitate mascata?

de obicei valoarea scade cu 1000 euro pe an.


Adrian..nu cred ca e...omul a cerut o idee pt o masina sh pana in 6000...i`am aratat una pt varsta lui ...o masina sport care arata destul de bine..si valoarea care scade 1000E pe an...hmm..nush cat de adevarat e asta....fiecare isi vinde masina dupa cum e intretinuta..sunt masini la care scad 5000 pe an ...depinde si de km ...nu?am o skoda octavia 2006 care are 500km.....pana in iunie nu o sa merg deloc cu ea pt ca nu sunt in tara...daca as vinde`o cat crezi ca as lua? as pune`o la acelasi pret cu o skoda din acelasi an dar cu 30mii km parcursi?
Otto73
opel corsa, ford fiesta, skoda fabia, seat ibiza, fiat punto, suzuky swift astea ar fi an mai bun.
Poti sa-ti iei si ceva mai mare dar mai vechi.
Oricum bafta in alegere. :wave:
Dani70306
eu unul as taia de pe lista skoda fabia, fiat punto, suzuky swift..mai ales suzuky :minigun:
Sorin71828
Pe ce te bazezi cind ai " taiat "de pe lista Suzuki ? - informatii rautacioase... eu pot sa-ti spun ca am la serviciu 3 Suzuki Wagon R si 2 Suzuki Swift ( modelul mai vechi ) Toate masinile au in jur de 80.000 km. si sunt masini super alergate prin oras dar si pe afara... de diversi soferi si amatori. Pina in prezent una singura a cunoscut reparatia in service ( un habauc de sofer amator a spart baia de ulei pe un drum de munte ) in rest absolut nici un Suzuki - NU stie ce este service-ul ( desigur exceptind reviziile ) -
Omul a cerut un sfat si corect ar fi sa-l ajutam cu un sfat avizat din propria experienta nu "dupa URECHE" altfel il pacalim...si in fond alegerea e a lui.
Ca sfat pot sa-i spun omului ca eu am avut o Skoda Fabia / benzina si nu am fost prea incintat de masina ( motorizare slabuta, scirtiieli prin bord, spatiu mic in spate, garda la sol extrem de mica, piese si service scump )
sandman
gandeste--te la un citroen saxo sau un peugeot 106. gasesti in banii astia si sunt masini mai noi.
Dani70306
asa o fi.. ai 5 suzuki si merg bine toate.. eu am un prieten care a avut mai multe probleme cu un suzuki si in valcea nu prea exista suzuki,nu sunt prea aratoase si din aceste 2 motive l-am taiat de pe lista. de obicei skodele sunt bune, dar fabia este cea mai slabutza dintre ele. am vazut o gramada de emisiuni in care lumea se plangea ca sunt proaste, cei de la service neseriosi(de Brady parca era vorba).. deci nici fabia din punctul meu de vedere nu e o alegere. asta e parerea mea. nu inseamna neaparat ca am si dreptate. eu as alege tot dintre opel corsa, peugeot 206 sau seat ibiza. :harhar:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.