Help - Search - Members - Calendar
Full Version: sfat pentru un vw passat sh
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
aurelian93418
Sal! sunt nou pe aici si sper k am nimerit bine!
Intentionez sa-mi cumpar un passat sh, 2000/2002, tdi. Sincer, am mers o singura data cu unul, pret de vreo 200 de metri si am fost super incantat, dar mai mult decat faptul k e confortabil nu mai stiu nimik despre. Am inteles k sunt doua tipuri: unul cu nush ce pompa la care costurile de intretinere sunt enorme( nu-s un tip avut) si altul care e mai rezonabil.
Asa k va rog ajutati-ma sa-mi formez o parere despre fiabilitate, preturi etc...
Va multumesc anticipat blush.gif
Adrian
vrei sa zici ca avea PD ?
aurelian93418
Adik ma injuri????? PD? Partidul Democrat? Eu stiu cum arata un Passat pe dinafara, pe dinauntru n-am nici o idee.Ca mai are si PD si ce inseamna asta....e cale lunga!!!!! Multumesc pentru k mi-ai raspuns si astept si alte mesaje mai explicite, va rog!
Adrian
stai calm!
ai zis ca este un passat cu o pompa care necesita o intretinere mai scumpa. eu m-am referit la PD ( Pompa-Duza), fiecare injector are o pompa. de aici vine denumirea de motor PD sau non PD.
deci PD=pompa duza nu partidul democrat.
aurelian93418
fratzilor , astept mai multe informatzii in privintza passatului. observ k ai ford focus , ma sfatuiesti sa-mi iau si eu , ESTE MAI FIABIL DECAT UN PASSAT?
anamana
Costurile enorme de intretinere sunt ... cum sa spun ... relative.
Ce inseamna pentru tine <<costuri enorme>> ?

Cand ai de schimbat un set complet de curele de distributie, de alternator, de A/C, cu rolele si intinzatoarele aferente, plus ulei plus filtru de ulei, motorina, aer, polen, poti sa te astepti linistit la 2.500 RON. Asta-i clar.
Piesele de suspensie sunt deasemenea destul de scumpe, dar adevarul e ca solutiile tehnice folosite pe Passat ofera stabilitate, manervabilitate si confort superior.
E o vorba veche: "dai un ban si stai in fata". Toata problema se reduce la faptul daca esti dispus sa dai banii aia.

Referitor la motorul Pompe-Duse, stai linistit. Nu e cu nimic mai gingas decat orice alt diesel.

Atentie! Curelele si restul consumabilelor insirate mai sus trebuie schimbate din cand in cand la orice motor.
Nu are legatura faptul ca motorul este de tip Pompe-Duse.
Adrian
nu vreau sa ii fac antireclama dar uite ce s-a discutat pe forum.


http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=12278
anamana
adrian88025:

Imi dau seama ca ii vine omului sa urce pe pereti dupa ce plateste 32.000 euro pe o masina care pe urma ii face asemenea probleme.
Circula niste teorii cumca masinile comercializate in Romania ar fi mai slabe calitativ decat cele din restul UE.
Parca nu-mi vine sa cred, dar cine stie. Pare sa fie totusi un sambure de adevar la mijloc.
Deocamdata nu am comentarii la subiectul asta.

***

In topicul de fata se intreaba de un Passat B5, probabil adus SH de undeva de prin UE.
Nu vreau sa spun ca B5 e un fel de bijuterie tehnica pe 4 roti, dar parca e ceva mai reusit la capitolul fiabilitate.
Naiba stie ... totusi despre B5 nu am auzit chiar asa multe pareri proaste ca si de B6.

Oricum, problema e total off-topic pentru ca nu are legatura cu costurile de intretinere a motorului Pompe-Duse.
ionut83652
ca ideie injectia PD e un pic mai pretentioasa filtre mai des motorina buna in schimb eu am o filozofie cu cat e mai vechi ca concept cu atata is mai ieftine piesele (is mai multi producatori )si orice senzor in plus inseamna o eventuala problema in plus eu de exemplu am 2 vw unu din 98 unu din 2002 (tansporter) dar amandoua au acelasi motor acv gandit pe undeva prin 1995 numai ca ala din 98 ma doare in cot de el pe cand asta din 2002 o testez cam des ca se aprinde becul in bord deci papa mai multi banii decat aia din 98 deci eu personal mias lua un passat din 2001 2002 is destul de avantajoase ca pret calitate
aurelian93418
aha, incep sa ma luminez! va multzumesc, mi-ati dat nishte lamuriri. cam asa gandeam si eu, dar aveam nevoie de pareri ale unor cunoscatori.mai astept pareri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.