Help - Search - Members - Calendar
Full Version: invertor need help!!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
stan93333
am achizitionat de curand un invertor de tensiune de la 12v la 20v de 1000watts.
as dori sa stiu si eu ce se poate intampla cu bateria de la masina de exemplu cat timp potate functiona invertorul cu motorul oprit si ce se mai poate intampla la baterie sau la instalatia electrica am o dacie (am fab. 2000 (zambetul lui iliescu, injectie) sau sistemul de injectie daca e afectat si cum.
as dori sa aflu inaite sa il montez.


va multumesc
James Kilowatt
Daca il folosesti la 1000W, trebuie sa il alimentezi cu cabluri groase direct de la baterie, altfel firele de la bricheta le frigi. (trec vreo 80-90A)
La 1000W iti descarca complet o baterie de 55Ah in vreo 40minute...
Alexandru
QUOTE(stan93333)
am achizitionat de curand un invertor de tensiune de la 12v la 20v de 1000watts.
as dori sa stiu si eu ce se poate intampla cu bateria de la masina de exemplu cat timp potate functiona invertorul cu motorul oprit si ce se mai poate intampla la baterie sau la instalatia electrica am o dacie (am fab. 2000 (zambetul lui iliescu, injectie) sau sistemul de injectie daca e afectat si cum.
as dori sa aflu inaite sa il montez.


va multumesc


Nu te teme... invertorul are protectie la tensiune minima si se va autodeconecta daca tensiunea bateriei scade sub 10V... oricum, nu ai de ce sa-l lasi conectat permanent sa functioneze in gol...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.