Help - Search - Members - Calendar
Full Version: foarte ciudat...
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
dan93141
Am un mondeo din 97 benz 1.6 si pan la 2500 ma scutura de ma inebuneste dupa parca isi revine dar la ture mai mari revine.Am schimbat filtr aer si benz...
Ce ar putea fi
A da nici la relanti nu mai saca cum ar trbui si are fluctuatii
James Kilowatt
Aprindere nasoala... bujii, fise.
Sau probleme cu injectia.
Adrian
face asa doar cand e motorul rece?
dan93141
Topicu ii ceva mai vechi.Am schimbat bujiile si problema in parte s a rezolvat>din pacate inca imi face foarte putin in mers dar la relantii sata greu si cu fluctuatii.Are careva vreo idee de de c3esi adrian nu,nu numai la rece si cand motoru e cald.Banuiesti ceeva??
James Kilowatt
Face figuri relentiul si la cald?
Atunci e posibil sa fie din ECM. Ai manual la el? Vezi daca exista undeva descrisa o procedura de "idle learning" sau de "reset ecm". Din '96 e posibil ca relentiul sa fie cu IAC controlat de ECM. Datorita bujiilor vechi a invatat niste parametri aiurea.
Merge pus si pe scanner si vazut daca vreunul din parametri e aiurit.
Adrian
o banuiala, sa fie softul de vina.
marius95832
scuze dar nu am vazut un mondeo la care mergea motorul rotund. au ele boala asta.
dan93141
am vazut eu motor de mondeo care sa mearga rotund.al meu erau fisele so...in un an am bagat 200 ron reparatii zic ca nu i rau
va salut
malin34426
Da, nu e deajuns sa schimbi bujiile. In special la ford dar si la alte marci precum mercedes, bmw, fiat, apar arsuri pe interiorul fisei , atunci cand scoti bujia se vede pe ea un fir de carbon una sau mai multe dungi negre in lungul ceramicii )ca urmare a scanteilor de 20-40 000v date pe linga bujie. Aceeasi dunga este in oglinda pe interiorul fisei si chiar daca schimbi bujia acel fir de cauciuc ars devenit carbon actioneaza ca o lita ce conduce curentul catre masa . deci e necesara si curatirea interiorului fisei cu o pila rotunda dura si apoi cu spray sau ulei de motor, dupa care stregi la uscat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.