Help - Search - Members - Calendar
Full Version: care sunt motoarele de ISUZU de ex eu am un opel astra 16
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
adrian91596
care sunt motoarele de ISUZU de ex eu am un opel astra 16 z16se si pe motor scrie opel nu ecotec
mike.omega
Din cate stiu eu de la Isuzu au imprumutat 1.7(T)D smile.gif
Senator
Asa din memorie...1.5TD , 1.7TD , 1.7DTI , 1.7CDTI , 3.0 V6 CDTI si 3.2 / 3.5 V6 pe benzina (Frontera/Monterey). Din cate stiu cele pe motorina sunt produse de Isuzu exclusiv pentru a fi montate pe Opel.

3.0 V6 CDTI e ultimul motor Isuzu care se mai monteaza pe Opel , asta in conditiile in care GM si-a vandut participarea la firma japoneza.
florin82141
motor de 1.5 TD??????pe ca masina sa montat asta?mai bagat in ceata blush.gif blink.gif
Senator
.

Corsa A si Kadett E
florin82141
nu vreau sa ma contrazic si nici nu spun ca nu ai dreptate dar credema ca nu am vazut nici un motor de 1.5 mai ales sa fie si td.in ce am a fost pus td pe kadett?
blush.gif
Senator
Acesta e motorul 1.5TD
florin55503
senator asta e motorul de 1.7 tds de 83 CP. exact asa arata. mai a fost un motor isuzu pe benzina de 2.0 de 150 CP care apoi a fost scos si inlocuit de cel de 136 (o decizie tampita zic eu)
florin82141
senator zice ca ala este motor de 1.5 td,florin55503 zice ca este de 1.7 tds.poate ma lamuriti si pe minepana la unrma ce capacitate are motorul la din imagine blink.gif blush.gif
florin55503
cel din poza arata exact cum e cel pe care l-am avut eu pe astra F de 1.7 tds
florin82141
pai cam asa mi se pare si mie ca al este de 1.7td de pe astra.dar totusi motor de 1.5 td pe opel?????????????? blush.gif nu am auzit
florin55503
pe cadet a fost parca tot un 1.7 D. pe vw golf 2 a fost 1.5D
florin82141
pe kadett stiu si sunt sigur ca a fost si este 1.6d.am un prieten care are kadett cu acest motor.poate a fost si de 1.7d pe kadett,nu stiu sigur,dar de 1.5 si TURBO DIESEL????????????????????nu am auzit.pe opel cel putin blush.gif :argue:
Senator
Hai sa lamurim cum stau lucrurile. Motorul Isuzu de 1.5 s-a montat pe Cosa A si Corsa B si exista in doua variante: diesel si turbodiesel cu 50 respectiv 67 de CP.Bineinteles ca arata ca si cel de 1.7 ca doar nu era sa proiecteze un alt motor de la zero. Exista pe site-urile de vanzari s-h arhicunoscute o sumedenie de anunturi in acest sens.

Pe Opel Kadett dieselul de 1.5 a fost montat doar pe versiunile flota , pentru publicul larg fiind oferite doar motoarele 1.6D si 1.7D Opel.

VW Golf II/Jetta diesel are motor de 1.6 atat in varianta aspirata cat si in cea turbo.

@florin 55503
Acela e chiar motorul de 1.5TD , crede-ma , poza e facuta in depozitele Opel. :naughty:
florin55503
in poza nu imi dau seama cat de mare e, dar la o prima vedere e identic cu motorul care l-am avut pe astra F
eddie
Eu nu am gasit nici o Corsa cu motor de 1,5 T sau TD,de fapt chiar nici un Opel cu motorul asta de care vorbiti,nici Kadet,nici Ascona,nici unul !
A fost un motor de 1590 CC,dar SOHC,deci benzina pe Kadet-ul dupa care a fost facut Daewoo Racer.

http://www.carfolio.com/search/results/?terms=opel+corsa
Paul46623
http://www.globalautoindex.com/model.plt?no=724&ass=

1.4 16V
1.4 44kW
1.4 62kW
1.5 DT
1.6 68kW
1.6 78kW
1.7 D
eddie
Corect ! Cine cauta gaseste ! biggrin.gif
Senator
Hmm...se pare ca exista o problema legata de motorizarea 1.5D/TD...ciudat nici macar nu e o motorizare rara.
Asta e , m-ati facut pana la urma sa scormonesc printre vechituri :scratchchin:

Catalog prezetare Opel Corsa A 1990:


Lista de preturi Opel Corsa 1990:


Catalog prezentare Opel Corsa B 1994:

...in cazul in care nu credeti in rezultatele de pe google.

Ma intreb ce se intampla daca pomeneam de motorul Opel de 2.4 cu 16V de la inceputul anilor 80 sau despre cel cu 8 cilindri in linie... :doh:


@florin55503
Diferenta fata de Isuzu 1.7TD e doar de alezaj/cursa.
Adrian94249
Eu am un Opel Astra din `94 cu motor de 1,7 D model GL, asta e motor produs de opel? isuzu au facut numa motoare turbo diesel? mersi
florin55503
s-a spus aici ca se va scoate motorul de 1.7. atunci motorul de 1.7 de 125 CP de cine e produs?
Senator
QUOTE(florin55503)
...mai a fost un motor isuzu pe benzina de 2.0 de 150 CP care apoi a fost scos si inlocuit de cel de 136 (o decizie tampita zic eu)

Pe Opel nu au existat motoare pe benzina de provenienta Isuzu , cu doua exceptii : 3.2 V6 pe Opel Frontera si 3.5 V6 pe Opel Monterey.

Sunt curios care e motorul de 1.7 cu 125 de cai de care vorbesti...nu cumva te referi la Ecotec :puke:-ul 1.8 16V pe benzina ?
Alex-F1
Hehe.....pt. cei care s-au infoiat si s-au luat in cleanta cu domnu' Senator (ce fain suna laugh.gif )....asa le trebuie biggrin.gif Mai clara dovada decat pozele alea (facute chiar de el, banuiesc) nu exista! arigato.gif Ca de obicei, omu' nostru e documentat si stie ce vorbeste! :notworthy:
Si io am pe Opelul meu motorul 1,7 TD de Izusu si mecanicul meu spune ca sunt motoare deosebit de reusite si fiabile....acum are aproape 190.000 km (pe bord, in realitate....cine stie?) si nu s-a umblat deloc la motor si merge brici....toarce asa de frumos....am auzit motoare diesel de pe masini din 2002 sau 2003 mai galagioase ca al meu....si care....nu stiu, parca nu torceau asa fain! :1: Super motoare!!! :punk:
florin55503
QUOTE(Senator)
QUOTE(florin55503)
...mai a fost un motor isuzu pe benzina de 2.0 de 150 CP care apoi a fost scos si inlocuit de cel de 136 (o decizie tampita zic eu)

Pe Opel nu au existat motoare pe benzina de provenienta Isuzu , cu doua exceptii : 3.2 V6 pe Opel Frontera si 3.5 V6 pe Opel Monterey.

Sunt curios care e motorul de 1.7 cu 125 de cai de care vorbesti...nu cumva te referi la Ecotec :puke:-ul 1.8 16V pe benzina ?


motorul de 1.7 125 CP e cel de pe noile modele astra si corsa.

eu stiam ca motorul de 2.0 16 V 150 CP care a existat atat pe calibra. vectra cat si pe astra gts pentru o perioada scurta a fost isuzu si apoi s-a inlocuit cu ecotecul de 135 de CP de provenienta opel
Senator
Aha , credeam ca e vorbeai de un motor pe benzina , tu te referi la motorul diesel de 1.7 care va inlocui 1.9CDTI cu 120 de CP. Mai exista o varianta de 1.7CDTI cu 110 CP , ambele fiind intradevar Isuzu.Nu sunt insa motoare noi , au facute doar mici ajustari de soft si pe la turbo , baza este veche.

Motorul 2.0i 16V (C20XE) cu 150 de CP de pe Kadett GSI 16V , Astra GSI 16V , Vectra si Calibra e o constructie 100% Opel , nu are nici o legatura nici cu Isuzu si nici cu un alt producator. E drept ca in 1994 a fost inlocuit cu un 2.0i 16V (X20XE/XEV) cu 136 de CP net inferior ca si performante , sunet si economicitate care era tot o constructie Opel facuta insa cu bani putini ca mai toate motoarele si masinile produse de atunci incoace.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.