Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OPEL VECTRA C SAU MONDEO?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gaby93180
Sal.Sunt nou pe-aici,dar vad ca sunteti profesori in materie de masini.
Eu nu am un bagaj asa de bogat de cunostinte in domeniu.
Spre exemplu care e diferenta intre TDDI si TDCI?
Bun..
Am un Vectra B 1997 benzina motor de 1.800 cmc, 115 CP de ceva timp pe care vreau sa-l schimb.Masina m-a multumit intr-o mare masura,dar calitatea fabricatiei a lasat de dorit.Si de ceva timp,trebuie sa stau numai cu ea prin service pt ca mereu se strica ceva...clima nu a mers niciodata,etc.
Si pentru ca vreau sa imi cumpar una SH,pt ca nu vreau sa imobilizez o suma mare de bani intr-o masina noua iar in maxim 4 ani sa nu mai iau nici jumatate din suma dak o vand.Apropo,la noi mi se par masinile noi foarte scumpe.
Si m-am oprit la 2 modele care imi plac in mod deosebit:VECTRA C si MONDEO.
Asa ca,va rog sa ma sfatuiti care vi se pare mai potrivita?Ma refer la costuri de intretinere, foarte important la o masina SH, performante, dotari, bube,etc.
Acum,am inteles ca la opel e cea mai ieftina intretinere,comparativ cu alte masini,la care mai adaug si designul foarte reusit la VECTRA C.dar,am condus un MONDEO cu motor de 2200 TDDi si m-a dat pe spate.
Ce parere aveti?
Va multumesc anticipat.
G e o r g e
2.2 tddi esti sigur ?

nu era 2.2 tdci titanium ? 155cp ? 400nm in overboost ? ? ?
Adrian
diferenta intre tddi si tdci este ca tdci are injectie directa de inalta presiune si este mai sensibil la motorina proasta, tddi are injectie directa simpla.
daca alegi mondeo i-a un tdci .
CatalinKRK
Cred ca Mondeo e ceva mai ieftin si are si motoare ceva mai puternice. La Vectra, motorul de 2L scoate 100 cp iar pentru 122cp trebuie sa-l iei pe cel de 2,2 care te costa mai mult la impozit, asigurare etc, in schimb Mondeo are 2.0 de 115/130. Si la benzina Vectra are 2.2 de 147 iar Mondeo are 2.0 de 145. Ca si plus, Vectra e mai scurta decat Mondeo cu vreo 15 cm cred.
Skywalker
Vectra C are la 1.9 CDTi 150cp la 1.8 16v 140cp
florin55503
vectra are urmatoarele motoare pe motorina acum (cel putin deocamdata): 1.9 de 120 si 150 CP si 3.0 177 CP. calitate fabricatiei dupa 2000 s-a schimbat mult in bine. chiar si asa vectra te-a tinut o perioda insemnata zic eu.

un concurent direct pt 2.2 tdci opelul nu are.fordul are o tiunta de drum mai buna decat opelul dar si niste probleme specifice care la opel de exemplu au fost rezovate (flansele)
CatalinKRK
Astea de 1.9 CDTI sunt noi (2005-) eu ma refeream la second, cel putin 3 ani vechime (2002-2003).
_Constantin_
Dude ... din toate masinile de clasa medie Mondeo are probabil cel mai anost design dar cu mana pe inima recunosc ca este o masina excelenta. Totul este acolo unde te-ai astepta sa-l gasesti, e foarte user-oriented. Chiar daca in scurt timp o sa vina modelul cel nou eu zic sa nu te indeparteze asta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.