Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cam cat consuma ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Razvan89309
Pentru cei care aveti Seat sau ati auzit/citit sau va pricepeti la motoare sau carburanti... va rog sa imi spuneti ce stiti despre consumul masinilor Seat.
In principiu m-ar interesa cat consuma un motor pe benzina si mai exact un Cordoba 1.4l , 85 CP. :heart:
In cartea tehnica se precizeaza :

8.6 urban | 5.3 extraurban | 6.5 mixt

E posibil sa fie vrajeala si de fapt sa consume mai mult ?
Am auzit si pareri care ziceau ca dak o conduci k lumea si nu e aglomeratie ia si mai putin.
La ce sa ma astept ?
Cum vi se pare consumul ? arigato.gif
dragos65846
nu stiu la benzina dar stiu la motorina
eu am 1.9 tdi 101 cp... in carte mi se da in oras 6.7 6.8 si fara nici o problema scot consumul asta in oras(cluj) cand merg economic scot si mai putin, cam 6.4 6.5....in afara la100 110 nu sare de 4.2 sincer m-am mirat si eu de consum mai ales in oras credeam ca o sa imi ia cam 7 7.5.. dar m-am convins placut..
razvan99961
eu am ibiza de 1.2 70hp,are urban 8 si extra 6.5
daca ma dau la ea ajunge si la un 8jumate.
mers linistit si negrabit in afara mi-a scos sub 5, nu cu mult, dar sub 5
cartea e relativa, la motoarele mici tu faci consumul si fi sigur ca un motor mic in afara orasului te poate duce in consumuri f mari.
pe motorul ala in afara orasului ar tb sa scoti un 5jumate la un mers relaxat, fara depasiri din scurt si turatii mari in depasiri.

de exemplu un motor de 1.6 105hp mpi (skoda) imi consuma 6 iar ibiza imi sare de 6 uneori ... depinde foarte mult de stilul de condus.
dar fi sigur ca in afara nu o sa sari de 9 smile.gif
Alex89698
Am si eu eu tot o Ibiza de 1.2 70CP. Cartea spune: 7.8 urban, 5.1 extraurban, ~6. mixt. In afara a respectat intotdeauna consumul (mai putin cand am ars-o cu 160 la ora pe autostrada), in oras imi ia ~9.5%, desi de cand s-a incalzit si s-a lasat motorul a scazut consumul spre carte. Acum imi ia 8.5, dar ma dau la ea cu turatii spre 3000.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.