Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mazda 3 facelift sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
ciprian93133
salutare tuturor!!

am citit cu atentie toate posturile acestui forum si sunt multe lucruri care ma uindeamna sa optez pt o mazda 3...imi place pt ca nu e o masina prea mare si sunt adeptul ideii sa am masina care imi trebuie si nu cea cu care sa ma dau mare si cum umblu destul de mult in oras...imi place ca e frumoasa...imi lace sistemul Bose de la tx plus ...imi surade si gt-ul dar tinand cont ca acum conduc po fabia 1.2 de 64 cai cei 105 ai mazdei 1.6 mi se parsuficienti

ma ingrijoreaza parerile referitoare la proasta antifonare-sunt obsedat de zgomote nu mai zic de cele cu sevice-ul..am inteles no way Romcar...dealer-ul la indemana imi e Mazrom pe mosilor am si fost la ei deja...vi s epare ok?...

se spunea aici si ca ar avea o oarecare rigiditate ...spuneam ca merg destul in oras si stiti cu toti ce inseamanasta...e o problema reala?

costurile de service imi par cam mari dar asta e...

masina perfecta nu exista...sunt un sofer caruia ii place sofatul dara care nu a schimbat masinile ca pe ciorapi pana acum asa ca iau masina asta pt cel putin 4 ani zic eu si mi se pare o masina atractiva

astept cateva pareri si va multumesc anticipat
ciprian93133
salutare!

am avut o experienta teribila azi ..mergeam cu cineva in skoda mea fabia azi si ma intreaba: esti multumit de masina?> eu zic da..e ok ..in 3 ani nu am avut probleme majore..el: daca te gandesti sa o schimbi sa nu iti iei MAZDA...eu m-am ingalbenit ( tocmai am facut o rezervare l ao MAZDA 3 ) de ce? ?zic...pa i ...am o mazda 6 ...nu pot sa iti spun cate probleme am avut ...si imi spusese tata( care traieste afara ) ca e proasta ! la 6000 a crapat alternatorul p ecare l-am schimbat inca o data pana acum ( 52000 km) apoi nu stiu ce curele l-au mai lasat pe om..intr-un cuvant slaba fiabilitate !
dezaburirea -proasta ...a zis ca e terminat psihic de cei de la service care habar nu au pe ce lume sunt

intreb si eu ...sa repet greseala lui care nu a ascultat sfatul tatalui sau sa merg cu incredee p emazda 3 mai departe ...e un om f serios in care am toata increderea si e cam primul nemultumit de marca...o fi ghinionist?...

astept pareri
ezeQuel
Stai calm..or avea mazdele problemele lor..ca la mai toate masinile..dar nici chiar asha...asa mi-a cazit si mi-e disculd e ambreiaj la 100.000 km...dar nici eu nu l-am menajat, iar treaba cu discu la mazda6 de 136 e cunoscuta..in rest..super Ok..doar e japoneza..
ciprian93133
QUOTE(ezeQuel)
Stai calm..or avea mazdele problemele lor..ca la mai toate masinile..dar nici chiar asha...asa mi-a cazit si mi-e disculd e ambreiaj la 100.000 km...dar nici eu nu l-am menajat, iar treaba cu discu la mazda6 de 136 e cunoscuta..in rest..super Ok..doar e japoneza..


nu ma mai da nimic inapoi beer.gif
doru89598
...iar partea cu proasta dezaburire......nici vorba de asa ceva. Eu zic ca e foarte buna. Eu am facut 7500 km intr-o luna si o saptamana si masina merge super fain. Vorbeste cu cineva de prin Canada sa vezi ce o sa-ti spuna despre Mazda, ce recomandari o sa primesti si dupa aia o sa te convingi de fiabilitatea japonezelor.
catafoi
Daca ar fi sa aleg as cumpara fara ezitare varianta GT.Pt.2000e primesc mai mult motor(CP niciodata nu sunt suficienti),CV 6tr.,jante pe 17,xenon adaptiv,triple cu leduri,etc.Suspensia mi se pare o.k cu un plus la stabilitate.Am o mazda6 si nu mi se pare deloc slab antifonata.Costurile reviziilor nu sunt exagerate.
Sincer i-ti spun,am cumparat Mazda6 pt ca mi-a placut foarte tare.Daca tineam cont de parerile unora nu-mi mai cumparam masina niciodata.Toyota are probleme cu chederele,mazda cu caseta de directie,bmw cu partea electrica etc...
Mazda 3 are un design atragator care nu se va demoda curand, tinand cont ca vrei sa o tii mai mult de 4 ani.
ciprian93133
QUOTE(doru89598)
...iar partea cu proasta dezaburire......nici vorba de asa ceva. Eu zic ca e foarte buna. Eu am facut 7500 km intr-o luna si o saptamana si masina merge super fain. Vorbeste cu cineva de prin Canada sa vezi ce o sa-ti spuna despre Mazda, ce recomandari o sa primesti si dupa aia o sa te convingi de fiabilitatea japonezelor.


dorule nimic nu ma mai da inapoi cum ziceam si tu ai un merit in asta wink.gif cum ziceam avansul de rezervare e dat si s-a batutu in cuie 3 sedan facelift 1.6i tx plusline...neagra...vazusem pe mazda.at noile culori si imi placea mult carbon grey insa nu e disponibila inca
sunt sigur ca o sa am bafta ca sunt un norocos :pray:
catafoi
Felicitari pt. alegerea facuta.
Tare la interior cu muzica adevarata,jante pe 16,card de acces,triple gata tunate si pe deasupra mai e si neagra.
Multa bafta norocosule! :wave:
tudorel91316
Ciprian,dupa cum vezi o singura persoana a avut comentarii strict negative, dar din problemele ridicate se pare ca nu sunt probleme generale ci particulare care indica faptul ca ar fi oarece probleme directe in exploatare sau conditiile de intretinere.Problemele ridicate ca "probleme" nu par specifice Mazda ,o spun din experienta dar mai convingatoare sunt discutiile din forumuri.
ciprian93133
QUOTE(tudorel91316)
Ciprian,dupa cum vezi o singura persoana a avut comentarii strict negative, dar din problemele ridicate se pare ca nu sunt probleme generale ci particulare care indica faptul ca ar fi oarece probleme directe in exploatare sau conditiile de intretinere.Problemele ridicate ca "probleme" nu par specifice Mazda ,o spun din experienta dar mai convingatoare sunt discutiile din forumuri.


sper sa fie asa desi pe forum sunt 10-15 proprietari de mazda oarecum nerelevant dar una alta sunt singurul reper asa ca merg cu incredere inainte ,fiecare cu bafta lui ...masina ma incanta si asta e cel mai important...ghinionul meu ca singurul om pe care l-am vazut fata in fata in afara d dealer proprietar de mazda a fost un ghinionist.

@catafoi multumesc beer.gif
ciprian93133
beer.gif tuturor ,mi-a sosit bestiutza in sfarsit

nimic din tot ce s-a scris frumos despre masinuta asta nu este exagerat si nu pot sa adaug decat ca sunt absolut incantat de ea desi nu am decat 200 de kmparcursi in general in oras

as avea 2-3 intrebari a propos de intretinere
1.benzina omv 95 este ok pt ea?( 1.6 105 cp)..merita sa ii dau omv100?

2.s-a vorbit undeva de un schimb de ulei intre 1500 si 3000 km ! este cu adevarat necesar acest schimb ? Dealer-ul mi-a spus ca japonezii s-au simtit jigniti de chestia asta..in carte se spune ca desi rodajul este facut ,totusi in prima mie de km sa nu o turezi excesiv si sa nu mergi pe distante lungi cu viteza constanta...3500 de ture e max ce am incercat eu ,este mult ? abia astept sa vad cum se comporta la drum mai lung la 4000 si pest cand s pare ca da ea tot ce are mai bun

beer.gif inca o data

i'm happy band.gif
RUE
draga ciprian, ai luat o masina nota 10 la fiabilitate in garantie, dupa cum spun statisticile engleze, desi carburantii si drumurile din GB nu sunt chiar ca la noi, deci se cam schimba clasamentele.
ce optiuni ti ai mai luat si te asteptam cu poze?

eu am fost multumit ca si sofer al mazda 3 in ultimele 2 luni. nu mi place modul de lucru la cutia automata, dar mai corectezi din schimbarea secventiala daca ai comandat asa ceva.
versiunea manuala e ca untul cum spunea cineva pe forum.. se intinde pe asfalt de minune si la viteza si m-am simtit impropriu cand am ajuns acasa la logan dupa 2 luni.
turezi fara nicio frica la 6500 ture.. consumul mie mi a iesit in oras (ce e drept are si speedway Riyadh ul si am prins si bara la bara pe autotstrada unde nu sta sub 120 iar in oras in 60 m de la semafor ai peste 80-90 pana in 110 ... in orasssssss, deci pe la 9..9.6.
nu am testat la drum gen romania.. te asteptam pe tine.
e f joasa si deci sa nu te aventurezi tare in hartoape.
ciprian93133
este o mazda tx plus 1,6 i facelift neagra ca pana corbului daca o speli smile.gif)..fcae liftul se refera l a intreior mai mult care nu mai este atat de neinspirat ( ma refer l apanoul central) si pot spune acum ca arata superb ...voi atatsa poze . de asemenea combinatia cu tapiteria e f reusita si materialle par mai de buna calitate sper sa nu se zgarie asa repejor cum zicea octavius aici

are de toate de la sistemele dsc tcs ..abs ...airbag-uri peste tot ...iti inspira incrrdre... pana la la geamuri electrice oglinzi incalzite ,acces cu card si clou-ul: sistemul Bose de 7 boxe cu amplificatir digital sub scaunul soferului
band.gif

nu stiu ce nu are...nu are ce are GT-ul : 45 de cai in minus o treapta la cutie in minus... spalator de faruri ,stopuri cu leduri...

o sa bag si poze dar mai ziceti cu benzina si uleiul cum stam va rog
tudorel91316
uleiul indicat este sa fie shimbat la 15000-20000 km,deci nu umbla.
CRG
Cipriane, s-a mai discutat asta: primul schimb il faci intre 1000 si 3000 km. De ce: pentru ca pe banc s-a facut doar rodajul la rece, fara arderi, ci doar arborele motor a fost invartit de roboti.

In acest moment, uleiul contine un shpan microscopic cu efecte nefaste pe termen lung asupra compresiei. Altii mai pun magneti pe filtru ca sa nu mai circule particulele de capul lor prin motor..

Eu iti recomand cu mare caldura ca atunci cand iesi din rodaj sa ii schimbi uleiul+filtrul. Americanii il schimba (primul ulei) chiar si dupa 500 km.

PS: eu l-am schimbat la 2,900. Am un prieten cu Avensis nou si mi-a zis f clar ca la 1,000 il schimba.

Pana la urma e masina ta si banii tai..
ciprian93133
QUOTE(CRG)
Cipriane, s-a mai discutat asta: primul schimb il faci intre 1000 si 3000 km. De ce: pentru ca pe banc s-a facut doar rodajul la rece, fara arderi, ci doar arborele motor a fost invartit de roboti.

In acest moment, uleiul contine un shpan microscopic cu efecte nefaste pe termen lung asupra compresiei. Altii mai pun magneti pe filtru ca sa nu mai circule particulele de capul lor prin motor..

Eu iti recomand cu mare caldura ca atunci cand iesi din rodaj sa ii schimbi uleiul+filtrul. Americanii il schimba (primul ulei) chiar si dupa 500 km.

PS: eu l-am schimbat la 2,900. Am un prieten cu Avensis nou si mi-a zis f clar ca la 1,000 il schimba.

Pana la urma e masina ta si banii tai..


multumesc de sfat crg

sunt ezitant..octavius pe celalalt forum mazda sustine ca a citit ca acest prim ulei e unul mai special si e bine sa mergi cat mai mult cu el ...sigur ca si argumentul tau este unul solid ..marturisesc ca nu stiu ce sa fac, mai am timp sa ma hotarasc

pana una alta ma desfat in compania acestei bijuterii cu adevarat deosebite:) e uluitor cum in viraje in loc sa fie nevoie sa franez pot sa o calc linistit ...m-a frapat chestia asta ca fost conducator de dacie si fabia
voi reveni cu impresii daca imi vor fi solicitate,desi s-au spus asa de multe uncat nu stiu cu ce as mai putea veni eu nou

pe curand beer.gif
ciprian93133
QUOTE(CRG)
Cipriane, s-a mai discutat asta: primul schimb il faci intre 1000 si 3000 km. De ce: pentru ca pe banc s-a facut doar rodajul la rece, fara arderi, ci doar arborele motor a fost invartit de roboti.

In acest moment, uleiul contine un shpan microscopic cu efecte nefaste pe termen lung asupra compresiei. Altii mai pun magneti pe filtru ca sa nu mai circule particulele de capul lor prin motor..

Eu iti recomand cu mare caldura ca atunci cand iesi din rodaj sa ii schimbi uleiul+filtrul. Americanii il schimba (primul ulei) chiar si dupa 500 km.

PS: eu l-am schimbat la 2,900. Am un prieten cu Avensis nou si mi-a zis f clar ca la 1,000 il schimba.

Pana la urma e masina ta si banii tai..


multumesc de sfat crg

sunt ezitant..octavius pe celalalt forum mazda sustine ca a citit ca acest prim ulei e unul mai special si e bine sa mergi cat mai mult cu el ...sigur ca si argumentul tau este unul solid ..marturisesc ca nu stiu ce sa fac, mai am timp sa ma hotarasc

pana una alta ma desfat in compania acestei bijuterii cu adevarat deosebite:) e uluitor cum in viraje in loc sa fie nevoie sa franez pot sa o calc linistit :boxing: ...m-a frapat chestia asta ca fost conducator de dacie si fabia!
voi reveni cu impresii daca imi vor fi solicitate,desi s-au spus asa de multe incat nu stiu cu ce as mai putea veni eu nou

pe curand beer.gif
CRG
ca sa te lamuresti suplimentar:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=4166&start=0

uleiul de rodaj este dexelia, produs de TotalFinaElf. Bazeaza-te pe UOA-urile facute de colegii din America. Alea iti spun cat de lubrifiant mai este primul ulei dupa numai 1500 km..
ariel
Buna,v-as ruga sa imi raspundeti si mie la o intrebare:Merita sa imi iau oMazda 3 sport cu motor de 1.4 si 85 cp (singura de pe stoc) sau sa astept pana in dec. pt un motor de 1.6l.Nu prea mai am rabdare...Vineri ma gandesc sa dau avansul...Multumesc anticipat...
ionut_marius
asteapta pana in decembrie
Hoinar
QUOTE(ionut_marius @ Nov 6 2007, 05:41 PM) *
asteapta pana in decembrie


Cam tarziu sfatul smile.gif. Omul deja s-a hotarat...cred.
Ce zici Ariel? Ai dat comanda? sau deja te plimbi pe strazi cu ea?
Catae
frate eu am mazda 3 sedan 1,6i benzina 105CP de doua saptamani si sunt foarte multumit de ea,parerea mea este k nu se incurca japonezi cu orice,am o cunostinta la service volvo si imi spunea k sunt printre cele mai rezistente masin si cele mai fiabile,iar k preturi la intretinere este ok.....iar chestia cu plastic pe bord e o aberatie....chiar are un bord reusit fata de concurenta,dak stam sa o luam dupa unu si dupa altu o sa ajungem sa ne facem masina singuri,cumpararm motor de la audi,caroserie de la bmw,directie de la merceders etc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.