Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Seat Ibiza sau noul Opel Corsa
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Diana93076
Salut!

Oscilez intre un seat ibiza 1.4 TDI si un nou corsa 1.3 CDTI, 75 CP. Ce imi recomandati?

Mentionez ca sunt un sofer novice si cam nepriceput intr-ale masinilor, de aceea am nevoie de un sfat de la experti!smile.gif

Multumesc anticipat! biggrin.gif
florin55503
chiar foarte greu de ales intre cele 2. ibiza desi e frumoasa are un design peste care au trecut ceva ani. pe cand corsa e o masina proaspata. dintre motoara as alege 1.4 tdi-ul. dar cel mai bine programeaza-te la un test drive si vezi care ti se potriveste cel mai bine. e o lupta destul de stransa intre cele 2 din punctul meu de vedere

PS: la ibiza parca era oferta
R a z v a n
C'MON!!!!
opel corsa, normal...
era sa iasa masina anului
am vazut una expusa la Plaza si arata bine-bine.
C'MON!!!
Sorin82761
Dia vazusem un test comparativ intre Polo Cross cu motorul de 1.4 si Fiat Panda cu motor 1.3 ( acelasi motor ca pe corsa) , testul a fost facut de nemti , si din punct de vedere al motorului ...ca acceleratii , consum au spus ca e mai bun cel de 1.3 origine fiat .
Si eu spun Corsa e model mai nou , motorul mai bun ....
Diana93076
Multumesc frumos pentru sfaturi!

Da..e oferta la Ibiza..All Inclusive, dar e si la Opel si ajunge sa fie cu vreo 1000 de euro mai ieftin Opelul.

In ce priveste lookul, si Ibiza e un pic schimbata, asa ca intradevar, decizia e grea! :ewpu:

Oricum, va tin la curent! :wave:
alcris01
Daca studiem lookul, Corsa e mai agresiva biggrin.gif , mai sportiva si pare chiar mai bine echipata, iar consumul la motorul de 1.3 litri in buna traditie Opel, cred ca va fi rezonabil. Bafta la cumparaturi :wave:
Sorin82761
la motorul de 1.3 litri in buna traditie Opel
Motorul este fabricat de Fiat , si este cel mai bun motor la cilindree asta din lume
Dani70306
eu mi-as lua ibiza drunk.gif
florin55503
corsa are distributie pe lant parca. iata inca un punct in ples pt corsa
_Theo_
corsa corsa corsa! arata bestial biggrin.gif e prea tare masina aia ;;) arata bine, merge bine, C'MON!!! CORSA! SI E MODEL NOU!!!
ionut91746
Eu unul mi-as lua corsa ca-i modelul nou, ibiza e restilizate putin dar e model vechi... am vazut corsa prin oras arata bestial, micul ozn.
ciobanu48342
hmmmm....CORSA!!! mai ieftina mai noua, mai silentioasa, nu te zdruncina cum te zdruncina ibiza pe piatra cubica si interiorul corsei este muuuult peste cel al ibizei.
Ah si vezi ca la ople mai obtii si discounturi wink.gif
Sergiu75148
Ibiza - stil sportiv, tineresc. N-o mai zic pe aia cu platforma VW.
Corsa e mai mult pentru doamne care merg la cumparaturi.

Dar dealer-ii Opel sunt foarte activi pe forumul asta, asa ca asteapta-te sa-ti scoata Opelul ca fiind un "super - extra car".

Mergi si fa drive-test cu ambele.
florin55503
QUOTE(Sergiu75148)
Ibiza - stil sportiv, tineresc. N-o mai zic pe aia cu platforma VW.
Corsa e mai mult pentru doamne care merg la cumparaturi.

Dar dealer-ii Opel sunt foarte activi pe forumul asta, asa ca asteapta-te sa-ti scoata Opelul ca fiind un "super - extra car".

Mergi si fa drive-test cu ambele.


deja si-a cuparat masina. diferenta de CP intre motorale de 1.2 in favoarecorsei e destul de insemnata.

PS: nu cred sa fie cineva care sa lucreze la opel aici.
Cristian88423
Eu as alege fara nici o indoiala Opel Corsa:
-este model nou
-motorul de 1.3 Multijet de la Fiat este o refrinta in clasa lui
-portbagaj mai mare decat la Ibiza (285 fata de 267)
-ampatament mai mare
-distributia pe lant
-coeficient aerodinamic foarte bun: 0,3 (Ibiza nu stiu cat are.)
Sorin82761
Corsa e mai mult pentru doamne care merg la cumparaturi.
Din cate am vazut cea care doreste sa isi cumpere masina e doamna
Florin67056
fa un test drive. Insa eu as merge pe Corsa...
adi.mitrea
Eu aș înclina spre Ibiza.

Corsa cu 3 uși - urâtă - în buna tradiție Opel în a desena Corsa cu 3 uși. Și prea înaltă pe deasupra.
Corsa cu 5 uși - un pic mai echilibrată și mai frumoasă (subiectiv evident), la fel de înaltă.
Dacă ar fi Corsa... aș alege 1.4 90 cp sau 1.2 cp... Motoare foarte bune!

Ibiza cu 3 uși - foarte frumoasă, joasă, sportivă (eu aș lua benzină 1.4 101 cai)
Ibiza cu 5 uși - frumoasă, aș alege tot un motor pe benzină.

La calitatea interiorului nu mă pronunț. Corsa e într-adevăr finisată foarte bine și materialele de bord, dacă ciocăni în ele, nu se aud la fel se sec și de ieftin ca la... Vectra. În Ibiza nu m-am mai urcat demult, deci nu comentez.

Ca preț Opelul va fi mereu câștigător.
Nu sunt fan diesel, am mers cu Astra 1.7 cdti 101 cai si mi s-a parut foarte puturos. Nu stiu cum e 1.3 75 cp pe o masina un pic mai usoara...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.