Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cum trebuie sa procedez ca sa-mi pun un turometru ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
cosmin - constantin88637
Salut :wave: , baieti vreau si eu sa-mi pun un turometru caci, tot va aud ca 4500 la 120 km/h si to0t asa, si as vrea sa-mi pun si eu unul, cum trebuie sa procedez, unde leg firlele alea, costa mult un turometru ?
Hai va astept cu raspunsuri biggrin.gif
Georgian40398
Pai in primul rand ai loc pt turometru in bord ? smile.gif E la fel de mare precum vitezometrul de lada 1500 beer.gif
cosmin - constantin88637
Pai nu pun neaparat turometru de Lada, pun un turometru de asta care se gasesthe separat, sunt o gramada.La alternator park mi s-au zis ca se fac legaturile blush.gif
Ionut45405
In general se leaga la masa, +contact (15) si bona 1 a bobinei de inductie, eventual la luminile di bord sau la pozitii beculetul care il lumineaza.
Cosmin65397
De ce vrei tu sa pui turometru cand modelul tau de Lada e prevazut cu turometru? ..crezi ca daca pui turometru auxiliar vei avea alta turatie?
Iti dau un sfat amical....documenteaza-te mai bine despre masina si pe urma intreaba! Mai tarziu o sa intrebi daca merge alt volan de Lada pe Lada....
cosmin - constantin88637
prietene, nush care dintre noi 2 este mai documentat sau nu dar eu stiu cert ce conduc bicycle.gif , eu nu am turmetru la bord, lada mea este 2105, am vaz la modelele mai vechi ca au turometru.
Cosmin65397
"Prietene"...."Turmetru" sigur nu ai..in fine ,sper ca tii la gluma...Modele mai vechi de 2105 au turometre si a ta nu are ca e mai noua!!!!???..ma cam mir..dar fie cum spui tu! are 1500 turometru si nu are 2105? miramash...
Daniel82595
cosmin inainte de a-mi lua actuala 1500, am vazut si condus un 2105 de prin 1989 si nu avea turometru. Avea motor de 1200 cmc.
Mirat am ramas eu de calitatea masinii care desi era de la primul propietar m-a lasat down.gif
REMUS69209
Salutare,turometru se leaga sigur de la bobina de inductie,dar mai sunt cateva fire care nu stiu unde mai vin legate.Cauta un electrician auto ca e o traba destul de simpla.Daca nu reusesti sa faci nimic mai da un semnal si ma uit la mine la masina cum e montat (eu am schimbat bordul la masina si am pus altul cu turometru)-Bafta! :wave:
matei67174
QUOTE(cosmin - constantin88637)
Salut :wave: , baieti vreau si eu sa-mi pun un turometru caci, tot va aud ca 4500 la 120 km/h si to0t asa, si as vrea sa-mi pun si eu unul, cum trebuie sa procedez, unde leg firlele alea, costa mult un turometru ?
Hai va astept cu raspunsuri biggrin.gif
salut.eu sunt electronist de meserie si nui greu sati legi turometru,iati unul de la dezmembrari.de obicei au 3 fire dar sunt si modele cu 4 fire,deci firul rosu il legi la plusul bobinei,firul negru la masa,cel verde il legi la firul care pleca de la bobina la platina,iar daca ai si al 4 fir care de obicei e galben il legi la pozitie caci e pt luminare.acum dai o cheie si vezi ca se misca,calco blana....urca frumos nu?6000ture...multa bafta
cosmin - constantin88637
mc , mult pentru sfat, nu, nu am sa iau de la dezmembrari, iau unul nou ca sunt foarte frumoase si luminoase, si electronice toate neamurile gasesti , bani sa ai smile.gif)
Cosmin65397
Salut! Poate va fi de folos aceasta schema...urmeaza sa-mi pun si eu asa ceva..dupa sarbatori cred...e o schema foarte simpla a unui kit gata montat de la adelaida(craiova) .Turometru se poate comanda de la ei de pe site..am vazut ca au mai multe modele

link:http://www.adelaida.ro/product_info.php?products_id=176
schema de montaj:http://www.adelaida.ro/pub/Docs/AD_052.pdf
eugen93201
QUOTE(cosmin - constantin88637)
Pai nu pun neaparat turometru de Lada, pun un turometru de asta ...

Prietene, daca nu pui de Lada 1500 atunci nu pui nimic !!! Ce hibrid vrei sa faci si cum se va numi ? Te vad rusii (sau rusofilii = moldovenii de peste ...) si-ti vor lua masina !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.