Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pedala ambreiaj
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
diana90712
buna! am si eu o mica problema pt. care cer un sfat. mi-am cumparat la inceputul anului o skoda fabia 1,2 cu 64 cp. eu am mai condus inainte dar nu skoda. in comparatie cu alte masini ma deranjeaza pedala prea ridicata a ambreiajului astfel incat sunt nevoita (cateodata) la plecarea dupa loc sa o ambalez cam mult ca sa nu risc sa se opreasca motorul. eu recunosc ca nu conduc foarte des dar totusi lucrul asta ma incomodeaza. aveti vreun sfat pt. mine??? :angel: multumesc
stefan44002
Pedala de ambreiaj poti sa o reglezi la service. Te duci acolo si le ceri sa-ti regleze cablul de ambreiaj. E bine sa faci ambreiajul sa tina undeva pe la mijloc, nici prea sus, nici prea jos.Bafta!
diana90712
multumesc pt. sfat. am uitat sa precizez ca am fost la ei si mi-au spus ca cu timpul se va lasa ea. probabil ca le-a fost lene. cand voi face revizia voi insista pt. ca ma deranjeaza. mersi oricum. arigato.gif
AlexTM
Hmmm, mie la Octavia mi-au spus ca pedala de ambreiaj NU SE POATE REGLA. E asa cum e si punct.
La service Skoda, bineinteles.
DORU
Teoretic se poate, practic nu prea - la Octavia. Reglajul tariei acestei pedale se face din ambreiaj, atunci cand il schimbi, de ex. Dar de nou, nu stiu sa se poata umbla...poate doar putin la "arcul pedalei", dar atat.
AlexTM
Un moment, problema nu cred ca era cit de tare e arcul, ci cit de sus prinde pedala. Eu ma refeream la a doua.
DORU
In acest caz ai dreptate.
diana90712
QUOTE(GhitaTM)
Hmmm, mie la Octavia mi-au spus ca pedala de ambreiaj NU SE POATE REGLA. E asa cum e si punct.
La service Skoda, bineinteles.

exact asa mi-au spus si mie la Fabia.nu stiu ce sa mai cred...
Ovidiu82072
QUOTE(stefan44002)
Pedala de ambreiaj poti sa o reglezi la service. Te duci acolo si le ceri sa-ti regleze cablul de ambreiaj. E bine sa faci ambreiajul sa tina undeva pe la mijloc, nici prea sus, nici prea jos.Bafta!


Stefan, ca o informatie, sa stii ca skodele de mult nu mai au cablu la ambreiaj sau acceleratie...
AlexTM
Daaa?
Si ce au? Ma refer la ambreiaj
Mihai87418
Pompa de ambreiaj si cilindru receptor. Comanda e hidraulica, nu ai ce regla. In cazul acceleratiei, nu exista cablu, ci un potentiometru la pedala. Faptul ca pedala de ambreiaj are cursa lunga e o apreciere subiectiva, toate Fabiile cu motorul ala o au la fel, alte marci au ambreiaje diferite. Nu se poate regla nimic, e chestie de obisnuinta, nu exista 2 masini cu ambreiaje la fel.
Kry_Sty
corect mihai si io stiam la fel. si la opel tot hidraulica era comanda si la acceleratie era potentiometru :wave:
Adrian
Mihai are dreptate,
ambreiajul hidraulic nu se poate regla,
si eu am aceeasi problema, la ford mi se pare ca prinde sus fata de nova care este pe cablu si prinde mai jos.
in consecinte, ne obisnuim cu pedala asa cum este ea.
Mihai44627
ati ajuns sa comparati ambreiajul de la o nova cu unul de ford pe un forum skoda..good.....probabil si diana a avut tot dacia inainte sa cumpere fabia...si era obisnuita cu ambreiajul ala.....o sa te inveti cu el asa cum e diana...ii faci plinul intr`o zi...te duci intr`o parcare goala.....si acolo exersezi plecare de pe loc ca si cum ai fi in scoala...pana la urma ai sa reusesti wink.gif.....daca nu....ia`ti pantofi cu tocul mai inalt tongue.gif :angel: blush.gif
diana90712
multumesc pt. sfat, mihai. asa este, inainte am condus dacia si stiam ca se poate regla. cat despre pantofii cu tocul inalt... nu stiu ce sa zic...mersi inca o data. mai multi mi-au spus ca nu se poate regla, asa ca, asta este... bicycle.gif
Adrian
ambreiajul hidraulic trebuie sa prinda la o treime din cursa pedalei!
ionut83652
la maxin jumatate din cursa pedealei anbreiaju ar trebui sa cupleze eu stiu ca atunci cand tine sus se duce discu sau are vreo problema rulmentu sau cilindru receptor nu stiu ce sa zic mia miau reglat ambreiajul la vw dar au muncit mult au trebuit sal demonteze am inteles ca depinde de poitia discului fat de placa mai exact cand se monteaza rulmentru de presiune trebuie compresat . cica daca prea mult aer pe instalatie o sa tina sus si cred ca au avut dreptate acu tine prea jos ma doare picioru de apasat pe pedala la semafor!
Mihai44627
pana la urma cea mai buna solutie e cea care am zis`o eu....te obisnuiesti cu ambreiajul pe care il ai.. succes smile.gif bye bye
Adrian
cam greu de descifrat mesajul tau ionut
AlexTM
Din cauza ca n-are puncte si virgule a trebuit sa-l citesc pe nerasuflate, era sa ma sufoc.
Iar la sfirsit m-am oprit si-am respirat adinc si rapid de mai multe ori. Nici eu n-am avut vreme sa inteleg.
Mihai44627
nu v`ati prins.....tre sa cititi cand aveti mecanicul langa voi blush.gif sau riscati la sfarsit sa ramaneti asa blink.gif in final.
ionut83652
QUOTE(GhitaTM)
Din cauza ca n-are puncte si virgule a trebuit sa-l citesc pe nerasuflate, era sa ma sufoc.
Iar la sfirsit m-am oprit si-am respirat adinc si rapid de mai multe ori. Nici eu n-am avut vreme sa inteleg.


scuze reiau
lamaxin jumatate din cursa pedealei anbreiaju ar trebui sa cupleze .Eu stiu ca atunci cand tine sus se duce discu, sau are vreo problema rulmentu sau cilindru receptor .Nu stiu ce sa zic mia miau reglat ambreiajul la vw dar au muncit mult au trebuit sal demonteze .Am inteles ca depinde de poitia discului fat de placa ,mai exact cand se monteaza rulmentru de presiune trebuie compresat . cica daca prea mult aer pe instalatie o sa tina sus si cred ca au avut dreptate .Acu tine prea jos ma doare picioru de apasat pe pedala la semafor!
acuma sper sa intelageti!concluzia ar fi ca un oarecare reglaj se poate face!
ionut83652
QUOTE(Mihai44627)
nu v`ati prins.....tre sa cititi cand aveti mecanicul langa voi blush.gif sau riscati la sfarsit sa ramaneti asa blink.gif in final.


merci mihai pentru reclama!(in sensul bun) :wave:
Mihai44627
npc! ...oricand.....(ai sa`mi dai o bere beer.gif blush.gif ) biggrin.gif
ionut83652
tio trimit prin posta!(berea)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.