Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce carburant folositi ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
cosmin - constantin88637
Salutare tuturor, vreau sa va zic ca se simte o diferenta majora de la o statie peco la alta la mine in iasi ( ma refer la benzina). Si as vrea sa-mi spuneti si voi parerile voastre despre benzina. Apropo a-ti folosit benzina fara plumb blush.gif ?
gabriel cretu
daaaaaa..........pai de vreo doi trei ani doar fara plumb folosesc.....bine eu nu fac prea multi km,asa ca nu e prea edificatorceea ce folosesc eu,insa mai stiu pe unul pe altul care folosesc benzina fara plumb si nu e problema.......de fapt acum (de vreun an doi) nici premiumul nu mai contine pb.......... :wave:
REMUS69209
Cosmin-vreau si eu un MP cu tel.tau sau un mail,te rog frumos-astept!
Cosmin65397
Despre carburant eu o alimentez cu benzina cu plumb ..Eco 95 ,asa ii place ei sa mearga ...! biggrin.gif Nu bag fara plumb in laditza desi am pus de cateva ori si nu mi-a placut cum a mers!
Horia49540
eu pun eco premium 95 de la petrom sau omv si sunt super multumit
in Rep. Moldova am pus de la lukoil si iar super bine
a propos: la aia benzina de 95 era ca si carrera 100 la noi: era cea mai buna si mai scumpa in unele zone (in Chisinau gaseai si 98 fara pb:) biggrin.gif
Popescu91011
ECO Premium, de la Petrom sau Euroluk, la Lukoil. Diferentele sunt de la statie la statie in functie de cat fura tipii de la statie, indiferent ce firma e!
Dragos56563
Doar cu plumb... Ma rog... Eu pun numai de la Agip. Cu asta merg de vreo 2 ani. Si nu am avut bube. Dar nu pun niciodata fara plumb. Nu ca n-ar merge, dar daca nu e facuta sa mearga cu benzina fara plumb, de ce sa-i pun ?

:wave:
cosmin - constantin88637
V a multumesc baieti pt, sfaturi, eu nu am vrut sa dau nume de statii peco , am crez ca nu e voie. pai eu de vreun an pun de la luck oil cu, plumb 95 iar ieri am fost nevoit sa pun de la un petrom, deci e dif f mare, nu mai cere socu tras asa de mult timp, trage, oricum s f multumit de ea ( ecologic ) parca asa se chema in fine, hai bafta va salut papa
Daniel82595
eu pun 95 cu PB biggrin.gif. Am si eu o mica intrebare referitoare la filtrul de benzina. La cat timp il schimbati? Stiu ca o intrebare cam copilareasca insa inainte aveam filtre din acelea la 50k, micute din plastic transparent si dupa 1000 km erau plin de rugina(cu siguranta nu retinea tot). Azi am cumparat, mai mult in curiozitate si pt firma, un filtru Hexol metalic cu 120k. Unii producatori recomanda un anumit interval insa as vrea sa stiu daca voi folositi asa ceva si la cat il schimbati, data fiind calitatea benzinei pe la noi.
gabriel cretu
n-ai probleme cu filtrul........la Ladite e ok ....e un bunicut la bloc unde am stat care n-a avut niciodata filtru la benzina.......eu cand am vazut asta am ramas pafffffff.......si cica niciodata nu s-ar fi impus sa-i puna...... biggrin.gif
A mea a mers 40 000 cu filtrul original(si acum il am) si nu stiu daca trebuia schimbat......dar i-am pus unul din ala cu decantor de sticla,pentru ca macar se vede mizeria....dar nu-s probleme cu asta...... :bye:
Daniel82595
si eu am un bunicut, la bloc care are filtrul de cand masina, din 1977.
stiu treaba cu "Lada merge cu benzina multa si proasta" hahah dar totusi cand scot capacul carb si vad in camera de niv ct. rugina ma ia durerea de cap biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.