Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionarea masinii in 2006 sau in 2007?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Mircea91987
Buna tuturor forumistilor
Vreau sa-mi achizitionez un model Skoda OII 1.9 TDI-105CP si am posibilitatea sa achizitionez masina la inceputul lunii decembrie. Intrebarea care mi-o pun este daca nu ar fi bine sa mai astept pana la inceputul anului 2007 (taxe vs. costuri inmatriculare).Ce parere aveti despre posibilitatea de a cumpara masina in dec. 2006, iar inmatricularea sa fie facuta in ianuarie 2007.In acest mod prima inmatriculare in cartea de identitate va fi ianurie 2007(Apropo de pretul de revanzare). Astept si comentariile voastre.
Cristian88423
Depide daca achizitia masinii este ceva urgent sau mai poate astepta. Eu te sfatuiesc sa cumperi masina in ian 2007 din urmatoarele motive:
-se preconizeaza o scadere a preturilor la masini de aproximativ 6% (stabilita prin analogie cu pietele din Ungaria, Polonia etc.)
-factorul psihologic la revanzare (este fabricata in 2007, nu in 2006)
bebeko
Toate masinile fabricate dupa iulie 2006 au scris in talon ca si an de fabricatie 2007 ! Asa ca pica acesta varianta. In schimb din ianuarie 2007 mai cresc accizele, impozite , etc :boxing:
DORU
Asteapta pana in 2007 !

Pe langa ce-a mentionat Cristian, f adevarat de altfe, adaug un aspect f important: autoturismele aflate acum pe stoc in RO sunt Euro3 (nu toate, dar sunt) , in timp ce din ian 2007 vor fi toate obligatoriu Euro4. Si poate si 4 airbag-uri...
Mircea91987
Mersi Doru!
Am fost la IVAS si masinile cre au ca data de fabricatie saptamana 47 sunt euro4.Vor veni la dealer in prima jumatate a lunii decembrie si se pot rezerva.
P.S. te astept in Galati.
DORU
OFF-TOPIC:
Ajung sigur anul acesta... Intr-un week-end. Te sun imediat ce parchez biggrin.gif
Spune-mi, s-a deschis podul de langa Braila sau iar o iau pe camp? Astept MP, multumesc anticipat. arigato.gif
Mihai44627
asa ma gandeam si eu...dar cei care lucreaza la skoda zic ca or sa creasca taxele la masina cu cateva mii..so...e treaba ta ce faci..crezi pe cine vrei...pt euro 3 sau 4...blah..oricum nu cred ca o sa iei europa la colindat cu masina....succes..skoda 2 e scumpa la intretinere
Mircea91987
Iata taxele pe care le vom plati din 2007 la inmatricularea unei masini noi. :bandit: :minigun: :evil:
Mihai44627
o sa se ajunga in romania sa iti cumperi masina anul asta si sa o inscrii anul viitor ca sa iti poti permite smile.gif) ma mir cum de nu au pus 1 euro pt fiecare cmc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.