Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pentru soferii de Fabia
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Daniel65671
Doamnelor, domnisoarelor si domnilor care conduceti Skoda Fabia, de orice fel,

Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare simpla:

Ori de cate ori conduc Fabia este imposibil sa nu ma lovesc cel putin o data cu piciorul drept de manerul pentru miscat scaunul in fata/spate, care iese mult in afara de sub scaun :rant:

Intrebarea este: sunt defect eu sau ei?
Francisc92174
mie nu mi sa intamplat, cel putin nu tin minte si nu ma incurca niciodata
onet_bogdan
Si eu am o fabia si nu am avut aceasta problema. Depinde ce model de fabia ai. La mine acest maner este defapt o bara din metal care pleaca din staga scaunului si ajunge in greapta trecand pe sub tot scaunul.
Daniel65671
Nu, la mine este un levier care iese prin dreapta, perpendicular de sub scaun si mai are si un cap de plastic patrat, de care sa apuci, asaincat iese vreo 20 de centimestrii de sub scaun. De aceea ma lovesc de el.
bebeko
Negativ, nu am aceasta problema. In schimb mai dau peste maneta de ridicare/coborare scaun :wave:
Daniel65671
Dar ai maneta ca la a mea?
Attila62140
Si eu am maneta la fel ca a ta, dar mi s-a intamplat sa dau in ea doar parcat, cand stateam in masina si mi-am strans picioarele.
Cand conduc nu ma incurca.
Intr-adevar trebuie sa recunosc ca e un pic cam mare maneta.
Ceea ce mi se pare in schimb ciudat, desi am scaunul lasat la minim, am senzatia ca totusi stau prea inalt in scaun.
Daniel65671
O precizare se impune: da, cand imi trag piciorul de pe acceleratie (la stop, de ex, sau cand ma urc sau cobor). Nu in timpul condusului.

Dar inteleg ca unele modele au o bara de-a lungul scaunului, cam ca la Dacie cred. Ma intreb de ce oare au facut-o ca o maciulie? Doar ca sa imi dau eu cu ea peste glezna :x
bebeko
Da am maneta ca si a ta dar nu are cum sa ma deranjeze mai ales in timpul condusului pentru ca piciorul este mereu pe acceleratie ... biggrin.gif

Attila nu ai posibilatetea de reglare a scaunului pe inaltime ?
Attila62140
Ba da, si este lasat la minim. Ii vad pe altii ca stau foarte jos in Fabia, din spate nici nu-i vezi capul de dupa scaun.
Poate sa fie diferenta intre modelele mai vechi si mai noi?
bebeko
Sau mai bine ... ce inaltime ai tu ? Si eu merg cu scaunul lasat la maxim si mi se pare OK
Attila62140
182 cm.
Dar nu cred ca toti pe care i-am vazut eu sunt pitici biggrin.gif
a3des
Am acest tip de maneta si eu si chiar daca am atins-o de cateva ori, la inceput, nu pot sa spun ca ma deranjaza. Am invatat sa intru si sa ies in masina fara sa ma ating de ea, la condus nu e cazul deci e chestie de obisnuinta.
Daniel65671
Multumesc.

E clar ca trebuie sa traiesc cu ea, :cry:

daca nu ma apuca cumva bazdacul sa o tai, :naughty: ca sa o scurtez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.