Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pret masini 2007
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Adrian81432
Tinand cont ca la 1 ianuarie intram in UE pretul final al masinii va fi pretul CIP??? Pt ca normal ar fi ca taxele sa fie eliminate.
Rares33010
pai ... la pretul CIP mai punem TVA 19% si niscaiva accize (bascha restul de taxe de inmatriculare).
deci? nu prea are cum sa fie pretul CIP pretul de achizitie.

parerea mea! hic!
Adrian
Adriane, poate scapam noi de taxe vamale in 2007, dar nu toate masinile noi de pe piata noastra se fabrica UE.
renaultul e in turcia... si mai vin si asiaticele!
air_wolf
cit de fraier e romanul biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif cum credeti ca minunatii nostri guvernanti, care evident traiesc bine, vor renunta ei la taxe si accize? a, se scoate taxa aia de inmatriculare? facm acciza de 700% si tva pe auto de 200% si scoatem noi banii... plateste romanul ca e prost, n-are OO sa iasa in strada, n-are cine sa-l conduca, etc.

enjoy biggrin.gif
alcris01
Dixit! Bine spus, gasesc finantistii nostri alte solutii sa ne taxeze in continuare :evil:
Adrian
am auzit ca o sa mareasca accizele la carburanti astfel incat sa fie cu 7000 lei vechi mai scump litrul de benzina.
Daniel82595
cateodata imi sa ... da' mai bine nu mai zic ce imi vine, ca poate le dau idei sa puna taxe si pe injuraturi. :angel:
air_wolf
uite alta idee de-a baietilor, sa vedem care autocolant se va face:

Mihai63349
Cu taxa aia de prima inmatriculare n-o sa le mearga prea mult. Au avut-o si ungurii si polonezii, a tinut 2 ani, iar acum ii pune UE sa le dea banii inapoi la oameni.

Dupa cum vad eu treaba cu UE, daca-ti aduci masina din Germania, nu mai platesti nimic in Romania, poate doar taxa aia, cat o mai fi. Pentru ca regula e ca daca s-a platit TVA+taxe o data, gata, ramane la tara care l-a luat prima oara. Pt. ca asta inseamna piata comuna. Asta inseamna ca, daca-ti iei o Mazda 6 din Germania care costa la nea Hans 10000 oiro, nu te mai intereseaza Mwst, dai 10000, bei o bere cu nevasta lui nea Hans, ca el e la lucru, iei masina si vii acasa. Unde platesti, inca, taxa aia de prima inmatriculare si gata. Am ales Mazda 6 ca un produs non Euro. Poate fi si Subaru, Honda, Mitsubishi, Jeep, ML, etc.
Emanoel-Adrian
Asa este,TVA-ul pentru S/H-uri nu se plateste in Romania,se plateste doar in cazul autoturismelor noi.Daca alegi sa cumperi o masina noua din Germania,acolo nu platesti MwSt dar platesti TVA la noi.E bine pentru ca incepand cu 01 Ianuarie '07 MvSt-ul se mareste de la 16% in prezent la 21% .
TDiFan
QUOTE(Emanoel-Adrian)
Asa este,TVA-ul pentru S/H-uri nu se plateste in Romania,se plateste doar in cazul autoturismelor noi.Daca alegi sa cumperi o masina noua din Germania,acolo nu platesti MwSt dar platesti TVA la noi.E bine pentru ca incepand cu 01 Ianuarie '07 MvSt-ul se mareste de la 16% in prezent la 21% .


16% -> 19% in .De

Ar mai fii o chestie interesanta pe care am auzit-o zilele astea. Se pare ca TVA-ul la nemti intra in vigoare din data de 10.12.2006 iar Politia Romana sisteaza inmatricularile din data de 12.10.2006. Maine ma duc sa vad despre ce este vorba, desi nu mare mi-ar fii mirarea sa fie adevarat cu parte a doua, 12.10.2006.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.