Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Peugeot 307 Starline 1.6 hdi - red guy
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
_Constantin_
HalbaSus: Pentru ca off-topicul s-a intins in 2 subiecte diferite ingreunand discutia atat despre subiectele respective cat mai ales despre masina lui Tudor, am mutat aici postarile despre masina lui tudor, ulterior acest topic se va muta fie in Totul despre masina mea, fie i se va da o alta soarta (in functie de ce vrea Tudor)

QUOTE(> T u d o r <)
Doar Toyota Corolla beneficiaza de garantia de 6 ani bumper-to-bumper. Celelate modele au "doar" 3 ani. Oricum, garantia este buna, ca si la Nissan, tot de 3 ani. Ford da 4 ani cu exceptii.

Dintre cele 3 as alege Focus daca as avea pana in 35 ani si mai putin de 3 copii. Este o masina dinamica, motorul nu o lasa. Daca as avea peste 35 (cum in curand voi avea eu... :samui: ), as alege Avensis. Eu, fiind la limita, nu as sti ce sa aleg dintre astea doua. biggrin.gif



Ce s-a intamplat cu Loganu?
T u d o r
L-am maritat. biggrin.gif BTW, maine se deschide mall-ul. band.gif
_Constantin_
Sa stapanesti sanatos noua masina. In concordanta cu protipendada craiovei o sa fiu si eu la Valcea, dar sambata. Sunt doar curios sa vad cati craioveni o sa gasesc acolo. Oricum o bila alba pentru orasul vostru. beer.gif arigato.gif
florin55503
tudor sa stapanesti sanatos masina si sate bucuri de ea. fara incidente
Adrian
tudor, ti-ai schimbat masina?
acum cu peugeotul asta, ce parere mai ai despre logan?
Tarabostes
Ar fi interesant de auzit. E un tip cu pareri pertinente, dar probabil mai trebuie lasat cateva zile sa se obisnuiasca si un interval de revizie sa isi dea seama de costuri.
T u d o r
Merci. Cand imi repar camera foto postez si masina la "totul despre masina mea". arigato.gif
T u d o r
Ok, am deja vreo 200 km de ieri, de cand am ridicat efectiv masina. smile.gif

Raspuns la intrebarea voastra: Loganul mi se pare o masina foarte buna pentru 10000 euro. Daca vreti sa o compar cu 307-le, o compar in felul urmator: 16200 euro >> 8200 euro. Adica de vreo 2 ori mai scumpa decat Loganul pe care l-am avut. In aceleasi conditii as putea sa compar 307-le cu un BMW serie3, care e la randul lui dublu ca pret.

Raspuns corect, mes amis? smile.gif
gabi4
QUOTE(> T u d o r <)
L-am maritat. biggrin.gif BTW, maine se deschide mall-ul. band.gif

cum l-ai maritat? asha fara sa spui la nimeni ? te joci nervii nostri? biggrin.gif
S-o stapanesti sanatos si multi km fara incidente :cheers:
HalbaSus
Sa stapanesti sanatos peugeotul... cum ti se pare trecerea de la benzina la motorina ?
_Constantin_
Ne-ai tradat TUDORE, ai trecut de la icre negre la ciorba de burta, biggrin.gif Cand pui o sesiune de fotografii la Totul despre masina mea.
T u d o r
QUOTE(HalbaSus)
Sa stapanesti sanatos peugeotul... cum ti se pare trecerea de la benzina la motorina ?


Suntem off topic din greu, dar oricum subiectul se stinsese si asa mai invioram discutia. biggrin.gif Trecerea nu mi se pare dura, pentru ca hdi-ul are cuplu destul de constant pe plaja de turatii (pana la 3000 rpm, sunt in rodaj) si nu "sufera" de boom-ul specific tdi-urilor in zona de cuplu maxim. Dar nici nu plafoneaza, am testat pe masina dealerului, urca bine-bine la 4500 si peste cred, dar nu am vrut sa fortez masina oamenilor. smile.gif

Am pana acum un consum mediu de 5,3, in conditii de motor nou, asa ca ma astept sa mai scada dupa ce se "da" motorul.

Constantin: Nu am tradat... biggrin.gif Am ales cel mai apropiat diesel de feelingul de benzinara pe care puteam sa-l cumpar... biggrin.gif Ar mai fi 2.2-ul de la Hondaaaaaa..... :inlove:
T u d o r
Man, ce naiba sa fac daca atunci cand ma apuca....ma apuca? biggrin.gif Scosesem anuntul din ziar de vreo luna, de fapt am si zis pe aici, pe aici pe undeva. Si ma pomenesc ca ma suna cineva, ca daca mai am masina de vanzare... Am zis ca da, si ...uite rezultatul. Am dat-o cu 7000 euro, un pret corect si pentru mine si pentru el, zic eu.
Avans la 307 imediat, masina pe stoc, a durat 2 zile in total. De altfel, nici nu am mai avut timp sa va tin la curent, am alergat intr-una zilele astea.

Dar a meritat, masina este excelenta si mai ales este potrivita mie. Au pierdut in finala Focus cu 1.8 hdi si O2 TDI. Daca vreti sa discutam pe acest subiect si sa va explic de ce, spuneti si deschidem un topic nou, cu masina mea. wink.gif

Si multumesc tuturor pentru urari, sa fie intr-un ceas bun!
HalbaSus
[quote="> T u d o r <"][quote=HalbaSus]
Am pana acum un consum mediu de 5,3, in conditii de motor nou, asa ca ma astept sa mai scada dupa ce se "da" motorul.
[/quote]

Consumul asta e de oras ? Ca daca e de oras atunci e mai mult decat extraordinar... defapt si pentru consum mixt, avand in vedere ca masina e in rodaj tot extraordinar e.
gabi4
de ce ai ales culoarea rosie?
HalbaSus
Pentru ca e suficient de sigur pe masculinitatea lui incat sa nu se simta stanjenit intr-o masina rosie biggrin.gif - Cel putin eu asta le zic prietenilor care ma vad conducand A3-ul rosu biggrin.gif
T u d o r
QUOTE(HalbaSus)
Pentru ca e suficient de sigur pe masculinitatea lui incat sa nu se simta stanjenit intr-o masina rosie biggrin.gif - Cel putin eu asta le zic prietenilor care ma vad conducand A3-ul rosu biggrin.gif


Ha ha ha... Super raspuns. Realitatea este ca sunt foarte sigur de inclinatiile mele, dar nu asta e motivul alegerii culorii. Pur si simplu imi place asa. Si daca asta inseamna si reducerea pretului de achizitie...sa fie binevenita. biggrin.gif

In privinta consumului, am 200 si ceva de km parcursi acum, dintre care 110 un drum TG Jiu - Rm Valcea, masina fiind la dealerul Peugeot de acolo. Cum nu mai aveam rabdare sa mi-o trimita cu platforma, am ales varianta sa ma duc personal, insotit de agentul de vanzari de la care am cumparat-o (si care-mi este prieten si fost coleg de scoala) sa o ridicam.
Restul km au fost facuti prin zona, urban si extra, plecand cu motor rece de fiecare data. Precizez ca nu am depasit 3000 ture decat de 2 sau 3 ori, fortat de imprejurari. Oricum, consumul este incurajator, eu nefiind obisnuit cu extraurbane mai jos de 6%. smile.gif

In rest, ca se va spun... Sunt extrem de incantat de masina mea cea noua, este ceea ce mi-am dorit. Motor puternic si silentios, habitaclu antifonat excelent, exact opus Loganului din acest ultim punct de vedere. Muzica nu prea-mi place, fiind obisnuit cu instalatia de pe Logan. smile.gif Si din pacate, rcd-ul este legat si de compul de bord si de afisaj si de comenzile de pe volan, asa ca doar la difuzoare as putea face un upgrade.

Repet, cu pozele va trebui sa mai asteptam, pentru ca am camera stricata. Maine o sa fac 2-3 cu telefonul, sa le postez. Sper sa se vada ceva... smile.gif
HalbaSus
QUOTE
Si din pacate, rcd-ul este legat si de compul de bord si de afisaj si de comenzile de pe volan, asa ca doar la difuzoare as putea face un upgrade.


Ma indoiesc ca unitatea CD e atat de proasta incat sa afecteze sesizabil calitatea muzicii din habitaclu... nu zic ca nu exista diferente intre playere dar deobicei responsabile sunt boxele, cablurile sau eventual amplificatorul incorporat in CD. Parerea mea e ca un set de boxe de calitate ar trebui sa rezolve problema fara sa afecteze estetica bordului.

P.S: Rosu se potriveste la toate hatchback-urile biggrin.gif In plus e o culoare cat de cat originala si e relativ rezistenta la jeg.
P.S2: Mut topicul asta in Totul despre masina mea ? Sau vrei sa faci unul "curat" ?
T u d o r
As vrea sa deschid eu topicul cand voi avea si poze de pus. Probabil maine il voi deschide, dar asta e cam "amestecat" din cele doua in care incepusem sa discutam despre masina mea. Cred ca ar trebui inchis in momentul in care il voi deschide pe cel de la "totul despre masina mea". smile.gif

In privinta rcd-ului, sa stii ca in mare ai dreptate, dar Peugeot are o problema specifica, anume radioul pierde frecventele dupa un timp, iar uneori cd-urile raman blocate in unitate. Ca functii este ok, dar totusi nu se compara cu o unitate rcd de calitate, unde mai pui ca nu citeste mp3. Sunt in studii cu o magazie capabila de mp3, dar sa ma mai intremez dpdv financiar. biggrin.gif
ncristi
Sa stapanesti cu sanatate masina tudore beer.gif ....nice car...super motor smile.gif
Lucian55
Sa o stapanesti sanator si fara incidente. Nu uita sa o uzi beer.gif
Am o intrebare: vrei sa spui ca sistemul audio este mai prost decat cel de pe Logan? Chiar ma mir. am avut si eu 1 saptamana un logan pe mana si sistemul nu se aude cine stie ce (era din ala cu cd). Chair sunt curios cum se aude la tine dar nu imi vine sa cred ca se aude mai prost decat la Logan.
P.S cu ce marca de anvelope a venit masina ? ca un vecin de-al meu se plange ca a venit 207 al lui cu montana
Adrian
QUOTE(> T u d o r <)
Dar a meritat, masina este excelenta si mai ales este potrivita mie. Au pierdut in finala Focus cu 1.8 hdi si O2 TDI. Daca vreti sa discutam pe acest subiect si sa va explic de ce, spuneti si deschidem un topic nou, cu masina mea. wink.gif

Si multumesc tuturor pentru urari, sa fie intr-un ceas bun!



Tudore, cum adica focus 1.8 hdi ???
fordu nu face hdi-uri , poate tdi sau tdci.
florin55503
hdi-ul de pe pejo e acelasi motor cu tdci-ul de pe ford. eu am scimbat deja clarionul de pe pejo cu un keenwood. trebuiesc schimbate si boxele care sunt nasoale. din pacate am pierdut comenzile de pe maneta din spatele volanului. tudor cand o sa schmbi rsd-ul trebie sa fii atent cum legi unul din plusuri
T u d o r
QUOTE(Lucian46847)
Sa o stapanesti sanator si fara incidente. Nu uita sa o uzi beer.gif
Am o intrebare: vrei sa spui ca sistemul audio este mai prost decat cel de pe Logan? Chiar ma mir. am avut si eu 1 saptamana un logan pe mana si sistemul nu se aude cine stie ce (era din ala cu cd). Chair sunt curios cum se aude la tine dar nu imi vine sa cred ca se aude mai prost decat la Logan.
P.S cu ce marca de anvelope a venit masina ? ca un vecin de-al meu se plange ca a venit 207 al lui cu montana


Multumesc, Lucian. smile.gif

Cum Montana??? blink.gif Nu pot sa cred.... A mea are Dunlop SP nu_mai_stiu_cum. biggrin.gif

In privinta rcd-ului de logan, scuze ca nu am precizat, dar eu il schimbasem cu un mp3 Sony, 6 dif Sal si Subwoofer. biggrin.gif

@ Adrian: din graba am gresit. De fapt, Tdci-ul de 1.8 nu se monteaza decat pe Ford, cred ca e o evolutie "de casa" a motorului lor mai vechi. Spre surprinderea mea, Focus-ul nu se mai echipeaza cu tdci (hdi) de 1,6 si 110 cai. Doar cu cel de 90 cai si 115-le de 1.8.

@Florin: Stiu ca se poate schimba, dar pierd si comenzile pe volan, si afizajul, si, mai ales, comenzile computerului de bord. Nu stiu daca ai acelasi model de rcd, al meu inglobeaza si comenzile pentru computer. Asa ca, din pacate, ideea a cam cazut, ma gandeam intens ce sa pun in loc...dar... smile.gif
florin55503
la mine ca sa intri in afisajul CB trebuie sa apesi pe capul manetei . e la fel ceea ce difera la tot bordul este clima. la mine este destul de incomode umblat la ea neavand rotite ca la face-lift ci cu nenumarate butonasepe care nu le nimeresc nici acum. o sa caut niste poze sa le pun cu interiorul masinii.

maneta aia functioneaza cam asa. pe rotita schimbi postturile de radio sau melodiile de pe cd, are 2 butoane pe spatele manetei volumul, un buton sus unul jos functia de cautare radio
HalbaSus
QUOTE
In privinta rcd-ului de logan, scuze ca nu am precizat, dar eu il schimbasem cu un mp3 Sony, 6 dif Sal si Subwoofer. biggrin

Pai bine mai... de-asta esti ? biggrin.gif Si eu ma miram cum de e asa prost sistemul de sonorizare (comparativ cu dacia)...

BTW: la peugeot nu era optional ceva sistem de sonorizare mai calumea ? Ca daca este s-ar putea sa-ti poti comanda ulterior (macar un head unit mai de doamne ajuta ca boxe gasesti oriunde), si in felul asta nici nu ai pierde comenzile de pe volan si nici nu ai strica aspectul bordului.
T u d o r
Halba, e unul cu tel incorporat, de fapt era, ca nu l-am mai vazut in oferta la optionale. Oricum, e o idee buna. beer.gif

Am 900 si ceva de km cu masina, consum 5,6 medie, in continuare. Am mers mai mult extraurban, dar destul de repede si cu trafic infernal. Sunt din ce in ce mai multumit de masina. biggrin.gif
Motorul este demential, nici nu-ti vine sa crezi de unde scoate atata forta. Si, atentie, nu am trecut de 3000 ture decat de 2-3 ori, fortat de imprejurari. smile.gif

Din observatiile mele, regimul de mers cel mai bun pentru motor este pe undeva in jurul a 2200 rpm.
Mandula
La multi km placuti si fara incidente petrecuti la bord !

Cum se comporta cutia de viteze ? Te-ai obisnuit cu ea, e diferita mult fata de Logan? Si mai ales, diferenta asta e (de)favorabila Pejoului ?
T u d o r
Merci. smile.gif

Cutia este foarte bine etajata, scoate tot din motor. Despre timonerie insa nu am cele mai bune cuvinte. Sincer, la Logan erau mai bine ghidate vitezele. Schimbatorul la 307 parca se freaca de metal cand intra in viteze. Nu intra greu, dar se simte ceva acolo. Cele mai bune timonerii le-am vazut in clasa asta la Focus, Golf (si derivatele) si cutiile cu 6 trepte de la PSA.
air_wolf
s-o stapinesti sanatos biggrin.gif
CPI
QUOTE(> T u d o r <)
Constantin: Nu am tradat... biggrin.gif Am ales cel mai apropiat diesel de feelingul de benzinara pe care puteam sa-l cumpar... biggrin.gif Ar mai fi 2.2-ul de la Hondaaaaaa..... :inlove:


S-o stapinesti sanatos!!!

Si... lasa ca o sa creasca el 307-ele mare cind o veni vremea. Si o sa se faca Accord sau ce o sa vrei atunci
T u d o r
Merci, Air_wolf si CPI. Sper ca peste 4-5 ani sa o schimb cu urmasul Accordului, sau poate altceva, cine stie ce o sa mai apara pana atunci. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.