Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Focus Ghia +, 1,6 Ti-VCT, 115 CP -caracteristici, lipsuri
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Daniel92562
Mi-am comandat deja un Ford Focus (modelul nou, 2005) echipare Ghia motor 1,6 benzina Ti-VCT, 115CP, cutie viteze manuala 5+1, berlina, plus ceva optionale: IVD+discuri frana spate, parbriz incalzit. As dori sa aflu parerile voastre de profesionisti, in legatura cu modelul pe care l-am ales...
Adrian
este o masina buna... ai sa vezi daca nu ai observat deja ca se conduce usor si este silentioasa.
iar motorul de 115 cp este suficient de puternic ca sa iti satisfaca nevoia de condus sportiv.
felicitari ca ai ales un ford si sa o conduci sanatos!
Adrian
cat despre fiabilitate, este ok, eu sunt foarte multumit de focusul meu.
un sfat, ai grija unde faci reviziile! ar fi bine sa te lase sa vezi ce fac ei la masina! ca se fac multe ''jmecherii'' pe acolo cu piese contrafacute si schimburi de ulei!
Daniel92562
Nu sunt un sofer "profesionist"...cu toate ca am masina personala si conduc din 96... Momentan conduc un Ford Focus cu motor de 1,4 benzina, 80CP, si sincer sa fiu, nu sunt prea multumit de performantele masinii...de aceea am ales sa il inlocuiesc cu un alt Focus, de data asta cu motor de 1,6, tot benzina, 115 CP...speram totusi sa aflu mai multe despre noul motor, poate dintre voi, sunt unii care au condus varianta respectiva...
Adrian
nu sunt sofer profesionist, asta e gradul primit pe site dupa nr de posturi!

daca vrei alt focus, iti recomand dieselul!
consum mai mic si performante multumitoare!
eu cu focusu meu, merg linistit la 180 km/h ( viteza data de ei in cartea tehnica este 196 )fara sa vibreze sau sa faca zgomot, iar demarajul 10 s! asta la break!
Daniel92562
Hmmm.... cam tarziu, sa mai aleg un diesel, am comandat deja noua masina...iar principalul motiv pentru care nu am ales dieselul este faptul ca nu parcurg mai mult de 10-13 mii km pe an... nu se justifica pretul...
Adrian
bine si asa,
important e cati cp are, si 115 sunt suficienti!
COSTI222
este super tare motorul asta. am mers cu el peste 2000km si mi-a placut mult dar nu stiu ce consum are pt. ca era masina de firma si nu a contat.urca bine in turatii [6500]si este foarte sportiv.are si un sunet frumos dar cat de fiabil este nu stiu
ToRnada
Focusul meu are doar 100 cp si sunt multumit;
demarej bun , foarte stabil in curbe, zgomot motor mic chiar si la turatii mari.
Masina e sportiva, chiar daca arata mai family.
Motorul toarce de placere la turatii de peste 3.000 si simti cum trage din tot sufletul.
Minusuri:
- geamurile actionate electric se departeaza de cheder in timpul manevrarii lor si astfel raman ude/murdare.
- zgomot foarte mare din cauza rulajului rotilor pe asfaltul grunduros al patriei; daca prinzi un asfalt mai neted zumzaie a primavara
- lipseste cu desavarsire scutul motor si............. cam atat ca lipsuri.

Respect
ToRnada[/b]
ToRnada
CITAT(Daniel92562 @ Nov 22 2006, 10:36 AM) *
Hmmm.... cam tarziu, sa mai aleg un diesel, am comandat deja noua masina...iar principalul motiv pentru care nu am ales dieselul este faptul ca nu parcurg mai mult de 10-13 mii km pe an... nu se justifica pretul...


Ai intrat in posesia masinii???
Mariustom
laugh.gif Tornada, te-ai uitat la data postării mesajului citat ??? whistling.gif teehee.gif


ninja.gif
ToRnada
CITAT(Mariustom @ Mar 24 2008, 03:41 PM) *
laugh.gif Tornada, te-ai uitat la data postării mesajului citat ??? whistling.gif teehee.gif
ninja.gif


Pai tocmai de aceea l-am intrebat
Sau poate a fost unu care a intrat, s-a interesat si s-a tot dus......

Mai bine mai tarziu dacat niciodata....adica dupa 2 ANI laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

L.E. Costi222 a reinceput discutia wink.gif si am postat dupa el
Padre Mucalhino
Si pe mine ma intereseaza acest motor 1.6 115 cai... mai are cineva ? consum? performantze , silentiozitate???
COSTI222
ia-l ca MERITA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.