Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Nu-mi mai merge BECUL din portbagaj. DoooH!!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
ADRIAN92554
Nush ce sa intamplat cand deschid usa de la portbagaj nu se mai aprinde becul. A doua zii am fost si am luat BEC nu merge, am fost la service cu ea si a spus ca nare nimic toate releele alea sunt bune firele in regula, totul ok, dar mie numi merge BECU. Ce ma fac astept sfaturi!!!!!! Passat 2003 biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
gabi4
daca caut prin garaj gasesc eu un bec...dar vai e de passat TDI doar cu I rosu. ce te faci??? se potriveste la bijuterie? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ionut83652
vezi ca ai un limitator de genul aluia de aprinde becul cand deschizi usile vezi daca ajunge curentul pana la ala daca spui ca nu becul e de vina!
ADRIAN92554
Si unde e limitatorul ala unde caut prin capota:)) unde. PLS AJUTATIMA circul noaptea si imi trebe amaratul ala de bec!!! Astept astept alte sfaturi!! pls sa fie concrete.
florinm2all
Nu o fi de la siguranta? Am mai patit si eu ceva de genul. Nu imi functioneaza intotdeuna becul din portbagaj. Solutia ... il miscam putin si se aprindea. Eu zic ca e ori de la siguranta, ori de la bec (da ai zis ca l-ai schimbat, ori de la ceva contact intrerupt. Vorbeste cu un electrician, cu siguranta se poate rezolva f usor. Efectiv se verifica pana unde ajunge curentul pe bucatele... si se gaseste problema
_Constantin_
Poate ai rapit pe cineva si cat a stat ala/aia in portbagaj ti-au ros instalatia electrica. Exista si riscuri la astfel de chestii. Trebuie legati.

Ca sa fim seriosi... daca siguranta si becul sunt ok... atunci poate ar trebui sa verifici cablajele.
ADRIAN92554
Unde e siguranta aia cam pe unde ca nu prea le am cu electrica:D:D
TLS-09
Nu vreau sa te induc in eroare dar cred ca in partea stinga a bordului ai un panou care acopera sigurantele. Asa e la Skoda si cred ca s-au inspirat de la fratele cel mare.

Nu am gasit pe net o imagine cu partea stinga unde sint sigurantele dar ti-am pus partea dreapta ca sa te inspiri unde sa cauti.
TLS-09
Pentru explicatii vezi si http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...6lr%3D%26sa%3DG
anamana
Adrian, la ce service ai fost? Aia se pricep la VW?
Becul de la portbagaj e comandat de un microcontact,
ce se afla in interiorul mecanismului de la broasca portbagajului.

Sigur - sigur nu microcontactul acela e de vina ???
Adrian
o intrebare
becul la portbagaj functioneaza doar cand ai pozitiile aprinse?
anamana
Daca noaptea la 3 iti amintesti sa scoti ceva din portbagaj, oare trebuie sa urci la volan sa aprinzi pozitiile? Sau sa pui contact? blush.gif

Nu.

Functioneaza independent. Pur si simplu deschizi portbagajul si se aprinde becul. doh!
Adrian
depinde de masina!
ADRIAN92554
Oricum mai astept pareri!!!smile.gif)
ADRIAN92554
Am dat cheie am aprins farurile si tot numi merge Becul din portbagaj:((
anamana
QUOTE(adrian88025)
depinde de masina!

Astept plin de interes sa-mi numesti o singura masina la care aprinderea becului de la portbagaj e conditionat de pozitii. wacko.gif

QUOTE(ADRIAN92554)
Am dat cheie am aprins farurile si tot numi merge Becul din portbagaj:((

Mah, tu citesti ce scriu eu? Sau pur si simplu nu vrei sa ma crezi...
Ti-am mai spus ca la tine este defect microcontactul din broasca de la portbagaj. :bash:
Adrian
@anamana
cel putin o masina zici? nova mea!
nu se aprinde becul din portbagaj daca nu am pozitiile aprinse.
_Constantin_
anamana a zis masina... nu confunda termenii.
Adrian
ce vrei sa spui constantine? ca nova nu e masina???
anamana
Adrian88025, nu cunosc in detaliu problema, dar parca la Nova exista intre rama si usa portbagajului niste contactoare gandite foarte prost.
Nu sunt sigur ca ccea ce imi vine acum in minte e chiar sistemul de pe Nova, deci poate zic aiurea:

Acele contacte (parca 3 la numar) functioneaza aleator. Defapt nu prea functioneaza.
Multi prefera sa modifice cablajul masinii in zona respectiva si iau la intamplare un +12V de pe ceva cablu din zona.
Ei bine, daca intamplarea face ca 'meseriasul' a gasit tocmai cablul de la becurile de pozitie, treaba devine clara.

Fara sa insinuez nimic de Nova, imi permit sa spun ca totusi ... in cazul de fata vorbim de un VW.
Adrian
anamana, stiu ca vb de un vw dar chestia cu pozitiile era o posibilitate.
cel mai bine este ca adrian sa mearga la service si cei de acolo sa ii spuna clar ce are masina.


constantine, nu ai raspuns, ce vrei sa spui? nova nu e masina?
_Constantin_
Vreau sa spun ca Nova nu e o masina foarte buna si ca nu este un etalon dupa care sa compam masinile. Si Tata si Lada fac masini dar nu vezi nici un subiect de versus cu ele. Afirmatia mea era mai mult o gluma, daca vrei sa gasesti samanta de scandal in ea... esti invitatul meu.
Adrian
afirmatia ta m-a jignit.

cand am comparat nova cu passatul ? eu i-am spus cum functioneaza becul de la portbagaj la masina mea si atat.
rog moderatorii sa mute acele posturi in combat zone.
ADRIAN92554
da anamana sunt de acord cu tine VW e masina nu porcaria de NOVA
Adrian
adrian92554, poti sa imi spui de ce masina mea este ''porcarie''?
eu nu am spus nimic prin care sa iti injosesc masina ta!
ti-am dat un sfat, s-a dovedit ca nu se aplica si la alte masini. dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti bati joc de masina mea.
doar pentru ca tu ai bani sa iti cumperi un volkswagen nu iti da dreptul sa razi de cei care nu au bani sa isi cumpere o masina la fel de scumpa ca si a ta.
oricum, nu am doar nova, vezi in semnatura ca am si un focus, dar totusi nova este masina mea si ma simt jignit de afirmatia ta ca dacia nova este o porcarie.
ai aceeasi atitudine si fata de posesorii de dacii 1300, supernova, solenza, logan si toate masinile care nu sunt la fel de scumpe ca passatul?

anamana a spus doar ca sunt diferente foarte mari intre ele ( nu contest acest lucru ) dar el nu mi-a jignit masina cum ai facut tu si constantin!
Adrian
QUOTE(ADRIAN92554)
da anamana sunt de acord cu tine VW e masina nu porcaria de NOVA



citesc postul tau si tot nu inteleg de ce atunci cand ai o masina scumpa ai si dreptul de a rade de cineva care nu a avut bani sa isi cumpere o masina la fel de scumpa ca a ta VW PASSAT
Adrian
pentru ca am devenit off topic, rog moderatorii sa mute aceste posturi in combat zone . multumesc
_Constantin_
Ba tu chiar vrei scandal degeaba... ce dracu de jignire e asta? Daca erai asa sarac cum te dai nu aveai Ford Focus. Daca faptul ca cineva rade de masina este o jignire atunci prietene da-mi voie sa ma indoiesc de faptul ca ai fi major sau cel putin cu capul pe umeri. Nu are nimeni 2 masini din saracie si nu a ras nimeni de tine ca nu ai avea bani, gluma s-a referit la cu totul altceva. EU nu am nimic cu tine personal si sper sa ramana la fel.

daca ai citi posturile mele de pe topicul Toyota ti-ai da seama ca sunt un om care uraste mai presus de orice parvenitii dar nu poti sa nu-mi spui ca daca ar veni cineva la tine si ti-ar zice... "sa stii ca lastunul meu are nush ce optiune" nu ai rade? E amuzant si asa a fost intodeauna. Ia uita-te la George cate glume s-au facut pe seama Legacyului lui, si e creca una din cele mai scumpe masini de pe forum. A avut inainte o SN sau SLZ si s-a ras si atunci. Faptul ca cineva zice : masina ta e o porcarie" sau " automobilul tau este tehnic depasit si expirat moral" nu e acelasi lucru? Daca s-ar fi facut referire intr-un mod mai voalat la fel ai fi recationat?

Jignirea pe acest forum se refera doar in cazul in care este adresata direct unei persoane sau familiei/apropiatilor persoanei respective. Daca maine iti vinzi Nova si iei Passat la fel gandesti? Iti garantez ca nu. Si eu am o a doua masina de rahat si crede-ma e mai prost Matizu decat Nova si nu m-as supara daca cineva ar rade de ea.

Din partea mea poti sa incepi cate Combat Zone doresti, pe mine nu o sa ma vezi pe acel topic niciodata, suntem aici sa invatam si sa impartasim experiente nu sa ne certam. Suntem oameni maturi si cred ca am trecut de faza : "Jucaria mea e mai mare ca a ta". Daca afirmatia mea te-a deranjat imi cer scuze, puteai sa imi trimiti un MP si chestia se rezolva fara atatea mesaje. Eu mi-am cerut scuze intr-un mod cat se poate de amiabil si propun sa lasam chestiile astea pentru altii.
Adrian
ok, ai dreptate, dar afirmatia lui adrian ca nova mea este o porcarie eu o consider o jignire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.