Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia Tour Sport - pareri ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
robert92637
Tocmai am comandat Octavia Tour Sport 1,9TDI 101CP si as dori sa aflu pareri pro si contra acesteia.
DORU
Cred ca era mai firesc sa ceri pareri inainte sa comanzi masina...
Ai realizat un drive-test cu ea?

In fine, motorizarea e TDI-PD. Consum decent, dar un pic mai mare ca la TDI 90 non-PD. Importanta este intretinerea turbinei si ambreiajului (fara fortari mari si combustibil de calitate...). Ce anume doresti sa aflii despre acest model? Fii mai concret putin...
robert92637
Drive test-ul l-am facut cu cea de 90CP care sincer s-a dovedit un pic lenesa.M-ar interesa costurile de intretinere in si post garantie .
Mihai44627
mi`am luat si eu skoda octavia tour sport si mi`a fost recomandata de cineva care lucreaza la skoda.sunt mult mai bune decat skoda 2.plus ca eu am luat`o cu vre`o 6000 mai putin decat ar fi trebuit....o am pe aia de 90cp 1.9 TDI.....cand primesti masina? in februarie? sau ti`ai luat de pe stock?
robert92637
O primesc la inceputul lui ianuarie. Am mai pus pe ea pachetul drumuri grele ,proiectoare ,ESP,MaxiDot ,suport lombar ,cotiera ,climatronic si cotiera fata. A ajuns la 17500 E dar inca mai am dubii daca n-am gresit la alegerea culorii (rosu Corida) ,nu stiu cum se va pastra cu timpul.
DORU
Ar fi meritat sa pui si airbag-uri laterale si stergator luneta...
robert92637
In privinta airbag-urilor ai perfecta dreptate dar stergatorul luneta nu cred ca e prea util deoarece luneta este destul de inclinata iar eleronul spate cred ca ofera un plus de protectie. Oricum acum e prea tarziu .
a3des
Stergatorul luneta este un "must have" la O Tour, daca abia ai lansat comanda inca se mai poate modifica! Fa o vizita la dealer si adauga stergatorul luneta altfel vei blestema in fiecare zi cand plouasau e vreme proasta ziua cand ai omis acest lucru din comanda.
Bogdan76299
Stergatorul luneta costa 70EURO. Daca ai dat comanda dar inca nu s-a fabricat masina poate mai poti adauga si optiunea asta.
Merita din plin aceasta optiune.........luneta e inclinata mult si aduna f. usor parf, mizerie chiar cand e uscat afara......nu mai vorbesc cand e umed sau ploua, ninge.......
Silviu84641
QUOTE(robert92637)
In privinta airbag-urilor ai perfecta dreptate dar stergatorul luneta nu cred ca e prea util deoarece luneta este destul de inclinata iar eleronul spate cred ca ofera un plus de protectie. Oricum acum e prea tarziu .

Crede-ma si pe mine pe langa cei care au mai zis asta. Stergatorul de luneta e foarte util si te ajuta mult, mai ales ca vei avea si spatele inaltat datorita pachetului de drumuri grele si e vizibilitatea destul de scazuta.
szabo93526
Buna baieti!!!

as vrea sa-mi spuneti parerile voastre despre un 1.8 Turbo, 110 KW, mai ales cei care au deja ceva de genul asta.
vreau sa-mi cumpar una si ma intereseaza si parerile altora
mersi!
a3des
Daca mergi mult in oras cu masina si nu te deranjaza consumul GO FOR IT!
DORU
Salut, Szabo.

Prima intrebare: pt ce iei masina? Drumuri zilnice scurte la servici in oras sau week / concedii inafara orasului? Poate amandoua?

Raspunsul tau este important: optiunea este f buna, motorul 1.8T cod AGU este un motor bun, poate cel mai bun din oferta Skoda actuala. Performante mari, fiabilitate buna la o corecta intretinere si utilizare.

Dar inainte sa ti-l recomand trebuie sa stiu care iti sunt prioritatile.
Mihai44627
QUOTE(Silviu84641)
QUOTE(robert92637)
In privinta airbag-urilor ai perfecta dreptate dar stergatorul luneta nu cred ca e prea util deoarece luneta este destul de inclinata iar eleronul spate cred ca ofera un plus de protectie. Oricum acum e prea tarziu .

Crede-ma si pe mine pe langa cei care au mai zis asta. Stergatorul de luneta e foarte util si te ajuta mult, mai ales ca vei avea si spatele inaltat datorita pachetului de drumuri grele si e vizibilitatea destul de scazuta.


hmm...spatele ridicat zici? neah.....e la fel ca la o skoda octavia normala...ai impresia asta pt ca bara de pe fatza e prelungita..e mai joasa bata pe fatza.....paketul ala de drumuri grele reprezinta scutul de metal la cutie si la motor smile.gif...nik altceva...nu va ganditi ca are cine stie ce amortizoare si arcuri special facute....doar caroseria difera....si cel care si`a cumparat skoda aia rosie.....ai luat`o pe aia de pe stock...daca mai plateai ceva la dealer o luai mai repede....dar na...cum sunt romanii...reprezentantii de vanzari vor si ei 100E ...si asa o aveai in 2 saptamani.s`o stapanesti sanatos
robert92637
Datorita dotarilor suplimentare (MaxiDot,Suport lombaretc.) nu puteam lua una de pe stoc ,dar sper ca la inceputul lui ianuarie sa vina .Din fabrica iese in saptamana 51 adica inainte de Craciun.
Mihai44627
lol...daca nu o luai de pe stock asteptai cel putin pana in februarie smile.gif.....sa intamplat ca masina sa aiba deja acele dotari....culoarea ti`ai ales`o tu?sau deja era masina asa....ca ai zis ceva de un rosu.....daca ai fi facut comanda..puteai sa iti alegi culoarea care o vroiai tu smile.gif
Kry_Sty
felicitari ! smile.gif
si eu am facut exact ca tine smile.gif) am comandat masina si abia dupa am cerut pareri :angel:
nici eu nu am pus stergatorul acela pt ca la opel in 2 ani nu cred ca l`am folosit de mai mult de 10 ori blink.gif in schimb am modificat comanda si am mai adaugat asr+msr+ ...... care erau doar 100 de euro dar fara ele belea mare... blush.gif am facut comanda pe 5 octombrie si in saptamana 45 sau 46 a intrat in productie biggrin.gif acum astept sa vina in tara
robert92637
Sa o stapinesti sanatos .In cat timp ti-au promis ca o primesti ?
Chiar ma uitam acum ca au aparut multe oferte tentanta de la renault , Nissan ,Seat insa nu regret alegerea facuta . Singurul of este ca nu am avut bani de Superb.
Kry_Sty
pai io vroiam in primu rand o masina fiabila, apoi consum mic + design frumos :angel: am vorbit cu multa lume si ma oprisem la ford mondeo, apoi m`am razgandit si am ramas la skoda :wave:
in contract scrie ca in 7 saptamani vine DAR... cum romanu e roman mi`au motivat ca se schimba linia de productie prin cehia si ca mai intarzie un pic masina ... asa ca pe 5 dec se implinesc 3 luni :| din 2 cat trebuia sa astept ... am vorbit reprezentatul si a zis ca a iesit demult din fabrica si probbabil e pe drum... de`asta sunt fericit si nu le mai zic nimic, sunt sigur ca tre sa ajunga zilele astea maine il sun dupa 4 si vorbesc cu el beer.gif
Mihai44627
o sa iei masina cam intre 15-20 decembrie smile.gif..s`o stapanesti sanatos...daca vrei masina fiabila....pai ia`ti toyota corolla...aia e masina fara moarte smile.gif)..nush cum e la consum...cred ca daca as astepta 3 luni pt o masina as muri smile.gif)...nu stiu cum puteti.
Kry_Sty
sa stii ca am fost la reprezentanta si nu prea mi`a placut la interior corolla... stiu ca e si ea fiabila, doar nu credeai ca astia de nebuni dau 6 ani garantie blink.gif skoda parca e altfel la interior, mai primitor asa smile.gif imi place mai mult arigato.gif
in privinta asteptatului asa ziceam si io ca nu pot sa stau atata fara masina dar... asta e m`am obisnuit si cu taxi desi nu imi place sad.gif(


azi am vorbit cu dealeru masina a ajuns in tara este in zona libera la curtici sad.gif , i`a fost facuta vama toate cele, dar nu au trailere :| si astept acu sa vina cu traileru sad.gif pe 7 vine urmatorul transport deci pe 8 vrooooom vrooommm beer.gif
ovidiu35793
aloha,
rosu corida este o culoare frumusica in schimb nu este metalizata, de aceea nu platesti suplimentar la optiuni
:wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.