Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Honda civic: merita sau nu?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Honda
cosmin92620
Buna ziua!
Este prima oara cand sriu pe acest forum desi urmaresc discutiile voastre de multa vreme!
Am si eu o intrebare in cei priceputi in ale masinilor: vreau sa imi cumpar o masina la mana a doua ( pentru ca sunt incepator si vreu sa imi fac asa zisa ucenicie. am carnet de un an de zile dar am condus doar ocazional, destul insa cat sa imi dispara teama de volan)! imi place foarte mult tot ceea ce inseamna honda! merita oare sa imi cumpar o honda civic din 95-98? pretul ar varia intre 4000 si 6000 de eur! de gasit as gasi, nu e problema insa vreau sa stiu daca isi merita banii si eventual cei care mai au asa ceva ce imi pot spune despre fiabilitatea acestor modele? o sa stau cu ea numai prin service uri sau nu?
Stiu care sunt riscurile atunci cand achizitionezi o masina la mana a doua si mai ales una care are deja 10 ani! as vrea si eu o masina noua insa nu prea imi permit in acest moment!
Multumesc!
CPI
Hello, bine-ai venit pe forum!!

Accum, apropos de ce ai intrebat, daca fiabilitatea e principalul motiv atunci ai nimerit bine intrebind de Honda pentru ca are reputatia de a face masini cu care te duci rar in service. Iar pe Civic-urile din perioada respectiva gasesti chiar si motoare nervoase.

See pm also
Iulian HondaFan
iti recomand un Civic mk.6 1.6VTEC 127CP. cred insa ca e cam greu de gasit prin Ro...

foarte fiabila atat in USA cat si in UK ( in rest nu am gasit date).

http://www.reliabilityindex.co.uk/search_r...128339010848601

ConsumerReports are Civicul din aceeasi perioada printre cele mai fiabile.
Marius100197
sincer sa fiu cred ca civicul este o masina care are de-a variante ce iti pot oferi aproape totul de la 160 cp respectiv VTI si pana la mtoare de 1,4 cu 75 cp .in alegerea acestei masini cred ca daca vrei ceva care sa imbine utilul cu placutul cel mai bine e sa optezi pt 1,6 ES sau pt 1,6 VTEC executive pt ca au niste dotari excelente si se comporta foarte bine desi ca sportivitate motorul vtec e mai bun (mult mai bun).
despre service-uri si felul cum se comporta odata cu trecerea timpului trebuie spus ca daca iti cumperi o masina intretinuta si ai s-o intretii in continuare are sa te tina mult si bine si nu vei schimba nimic la ea decat perisabilile in caz contrar poti avea probleme.
eu detin o honda de 1 an si ceva si nimic rau pana acum.
Nagy100199
Buna
Si eu sunt fericitul proprietar a unui civic din 93 (de 2 sapt, da sunt tare multumit de ea), eu ce am auzit despre honda ca sunt foarte fiabile, multa lume zice ca nu se gasesc piese si ca sunt scumpe, la comanda ti se aduce orice, poate nu in 3 zile ci in 10 da totul se gaseste, la pret inca nu prea stiu, da nu e mai scump ca la Dacia Golan, placute fata 100 ron nu as zice ca sunt scumpe.
Bafta la achizitionat si "just do it"
arigato.gif
Thomas88
QUOTE(cosmin92620 @ Nov 17 2006, 08:00 AM) *
Buna ziua!
Este prima oara cand sriu pe acest forum desi urmaresc discutiile voastre de multa vreme!
Am si eu o intrebare in cei priceputi in ale masinilor: vreau sa imi cumpar o masina la mana a doua ( pentru ca sunt incepator si vreu sa imi fac asa zisa ucenicie. am carnet de un an de zile dar am condus doar ocazional, destul insa cat sa imi dispara teama de volan)! imi place foarte mult tot ceea ce inseamna honda! merita oare sa imi cumpar o honda civic din 95-98? pretul ar varia intre 4000 si 6000 de eur! de gasit as gasi, nu e problema insa vreau sa stiu daca isi merita banii si eventual cei care mai au asa ceva ce imi pot spune despre fiabilitatea acestor modele? o sa stau cu ea numai prin service uri sau nu?
Stiu care sunt riscurile atunci cand achizitionezi o masina la mana a doua si mai ales una care are deja 10 ani! as vrea si eu o masina noua insa nu prea imi permit in acest moment!
Multumesc!


Salut , eu zic ca ai facut o alegere buna , daca mergi pe partea sport fara confort sau siguranta verymad.gif , eu te-as sfatui sa-ti achizitionezi un CRX , pe mine m-a fascinat masina aia , daca vrei ceva mai mare si ceva mai confortabil mergi pe civic simplu , oricum sfatu meu .... ia-ti HONDA ninja.gif
MitzaB16A2
QUOTE (cosmin92620 @ Nov 17 2006, 11:00 AM) *
Buna ziua!
Este prima oara cand sriu pe acest forum desi urmaresc discutiile voastre de multa vreme!
Am si eu o intrebare in cei priceputi in ale masinilor: vreau sa imi cumpar o masina la mana a doua ( pentru ca sunt incepator si vreu sa imi fac asa zisa ucenicie. am carnet de un an de zile dar am condus doar ocazional, destul insa cat sa imi dispara teama de volan)! imi place foarte mult tot ceea ce inseamna honda! merita oare sa imi cumpar o honda civic din 95-98? pretul ar varia intre 4000 si 6000 de eur! de gasit as gasi, nu e problema insa vreau sa stiu daca isi merita banii si eventual cei care mai au asa ceva ce imi pot spune despre fiabilitatea acestor modele? o sa stau cu ea numai prin service uri sau nu?
Stiu care sunt riscurile atunci cand achizitionezi o masina la mana a doua si mai ales una care are deja 10 ani! as vrea si eu o masina noua insa nu prea imi permit in acest moment!
Multumesc!


salut
iti recomand cu cea mai mare placere civic 1,6 vti vtec 160 cp,am avut una si am ramas pur si simplu stupefiat cand am inceput s-o conduc mai in forta ca sa zic asa...iar cu fiabilitatea nu prea o sa ai treaba,eu unulam luat-o la 181.000 km si tragea ca in prima zi,acum mai depinde si cum a fost intretinuta,iar la piese,aici fiind vb de consumabile nu mi s-a parut scumpa...masina isi merita banii cu varf si indesat,cand am fost pe magheru si am vazut ca ma tin dupa audi S5,344cp quattro nu-mi venea sa cred nici mie si nici celui care conducea S 5-ul...7,4 secunde 0-100 la o masina de 4000-6000 eur si care are 10-12 ani stock mi se pare fascinant. Mai e un lucru care m-a surprins la ea: consumul,mai mult de 10-12 in oras nu vroia si ma dadeam la ea,asta inseamna schimbare de trepte la 6500-7000 rpm si trage pana pe la 8200,crede-ma ca daca ai norocul sa gasesti vre-una de vanzare o sa faci senzatie,mananci bmw-uri la micul dejun,bine aici nu vb de M3 M5 M6 si alte alea...regret si acum ca am dat acea honda,cand trecea de 6500 rpm mi se ridica parul pe mine smile.gif) asa ca mult succes,daca te mai intereseaza achizitionarea poate reusesc sa te ajut,cunosc pe cineva care are una si vrea s-o dea pt ca si-a luat pathfinder si...n-are ce face cu 2 masini
Rebel
QUOTE (MitzaB16A2 @ May 29 2009, 05:17 PM) *
salut
iti recomand cu cea mai mare placere civic 1,6 vti vtec 160 cp,am avut una si am ramas pur si simplu stupefiat cand am inceput s-o conduc mai in forta ca sa zic asa...iar cu fiabilitatea nu prea o sa ai treaba,eu unulam luat-o la 181.000 km si tragea ca in prima zi,acum mai depinde si cum a fost intretinuta,iar la piese,aici fiind vb de consumabile nu mi s-a parut scumpa...masina isi merita banii cu varf si indesat,cand am fost pe magheru si am vazut ca ma tin dupa audi S5,344cp quattro nu-mi venea sa cred nici mie si nici celui care conducea S 5-ul...7,4 secunde 0-100 la o masina de 4000-6000 eur si care are 10-12 ani stock mi se pare fascinant. Mai e un lucru care m-a surprins la ea: consumul,mai mult de 10-12 in oras nu vroia si ma dadeam la ea,asta inseamna schimbare de trepte la 6500-7000 rpm si trage pana pe la 8200,crede-ma ca daca ai norocul sa gasesti vre-una de vanzare o sa faci senzatie,mananci bmw-uri la micul dejun,bine aici nu vb de M3 M5 M6 si alte alea...regret si acum ca am dat acea honda,cand trecea de 6500 rpm mi se ridica parul pe mine smile.gif) asa ca mult succes,daca te mai intereseaza achizitionarea poate reusesc sa te ajut,cunosc pe cineva care are una si vrea s-o dea pt ca si-a luat pathfinder si...n-are ce face cu 2 masini



Acesta este unul dintre cele mai tari postari vazute in ultima vreme... laugh.gif

da' eu am niste intrebari:
De unde stia autorul cum tragea masina in prima zi?
Oare ala care si-a luat S5 si s-a vazut umilit de un Civic nu s-a sinucis?
Daca conduci o Honda de 250 CP poti avea la micul dejun un Lamborghini? macar o data acolo... smile.gif
Si ar mai fi dar nu mai zic caci imi creste tensiunea la 8500 si raman stupefiat si cu parul sculat pe mine... laugh.gif



James Kilowatt
Eu am facut drivetesc cu doua (un dizal si o 1.8 benzina) acum vreo doua luni si nu m-a convins calitatea deloc. M-am dus hotarat sa o cumpar daca dealerul facea o oferta (imi place cum arata, imi conveneau performantele si dimensiunile) si am plecat f dezumflat. Mi s-a parut f bine gandita, NASA, e mai spatioasa si are portbagaj mai mare decat Accord desi e cu o clasa mai jos, insa realizarea mi s-a parut f indoielnica. Si vorba aia nu-s nascut crescut in Bentley ca sa am pretentii absurde...

Ambele aveau greieri, multi, desi erau aproape noi. Ambele slab insonorizate. Plastice de slaba calitate, chiar comparate cu marci populare, nu premium.
Adac au clasat-o in 2008 penultima la clasa ei la fiabilitate...
http://www1.adac.de/Auto_Motorrad/pannenst...08/default.asp#
Nu am foarte mare incredere in statisticile astea, de multe ori nu sunt absolut obiective, insa totusi cred ca e departe de legendara lipsa de probleme japoneza.
Dieselul m-a dezamagit la consum, dupa 40km de test era cu doar 0.5L mai economic decat benzina. In aceeasi zi am testat Subaru Legacy diesel care a iesit cu 1l sub consumul civicului. La insonorizare nu mai comentez...


Mi-a placut insa cum spuneam spatiul, f inteligent gandita, mi-a placut si cum trag motoarele, si benzinarul si dieselul.
ozz86651
Pai uite am eu una din 2005, dar e modelul nord american, adica nu-i hatch (care imi place mult mai mult cum arata) desi e in 2 usi.

1. Fata de acordul european (care e aici acura TSX, o masina care nu merita raportul pret/ce ofera) nu stiu, dar acordul american e clar mai mare. Dar Civicul e suficient de mare pentru doi oameni plus cam orice bagaje (schiuri, rucsaci, corturi, genti etc). La asta in doua usi nu prea poti cara oameni in spate, doar daca-s mici si pe durate mici.
2. Insonorizarea e traditional proasta la Civic. E ok, asa-s si masinile sport de 10 ori pretul smile.gif.
3. Fiabilitatea: tocmai ajung la 80,000 de mile (~130k km) si 4 ani vechime fara mai nici o problema. Exceptind un recall sau doua. A, si o parte din minerul la frina de mina e dezlipit si iese des. Si o bucata din bord e prost imbinata. Nu-i perfecta dar e ok. Civicul oricum nu a fost niciodata ca si corolla la fiabilitate.
4. Greieri: da, are. Nu groaznci, dar probabil pot fi deranjanti.
5. Plastice: nu stiu cum sint cele europene, dar aici modelul din 2006 are plastice mult peste cele anterioare. Si in clasa asta de pret e ok. Nu sint plastice dure, sint putin mai moi in general, butoanele la radio sint misto facute.
6. Consum: parerea mea ca e exceptional, motorul e de 1.8/140CP. Oricit trag de ea, tot putin e. Diesel nu stiu.
James Kilowatt
Astea de la noi sunt made in UK. Nu stiu daca asta explica sau nu ceva.
Accord de ex are alte pacate (spatiul la picioare in spate e mai mic decat la civic, portbagajul e mai mic decat la civic) insa la calitate, plastic si insonorizare e cu totul altceva. Accordul la 27k nu avea nici un greiere (am testat una din buy-back), civicul la 3000km avea mai multi, nu doar unul ratacit. Si am facut exact acelasi traseu de test, nu am fost cu una pe pista de sare si cu ailalta pe ogor.
T u d o r
Eu am mers atat cu Civic Hatch (EU) cat si cu sedanul, cum il are Ozz. Sedanul e Japan made si nu stiu daca e livrat si in vestul Europei. Am mers cu 1.8 automat si nu avea greieri deloc. E masina de test (sau era) a Honda Pitesti, avea vreo 30000 km. Ca sa nu mai zic de consum mediu de 7.x% care e genial pentru o masina de care trag toti clientii. Pentru drumurile din Ro sedanul e mult mai potrivit, fiind mai moale pe amortizare.

Accordul meu are 24000 km, nici o problema pana acum si nici un greiere. smile.gif Pe testate. Ah... si nici ulei nu mai mananca. teehee.gif
James Kilowatt
L

La noi nu e disponibil sedanul, din pacate. Pt mine ar fi fost tentant. Singura chestie sedan e aia hibrida care e a fost deja inlocuita de insight de vre-un an, insa inca mai e cate una uitata pe la un dealer la juma' de pret...
Mariustom
Să zicem că nu-i reclamă, ci un remember a ceea ce a fost și este ... Civic thumbsup.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.