Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Anvelope reesapate - merita?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Cauciucuri/Roti
Radu92616
Salutari

Ma gandesc sa imi iau un cauciucuri de iarna pentru Peugeot 206 1.4 si am vazut o oferta de cauciucuri reesapate de iarna la pretul de 85 RON la Praktiker.

Intrebarea mea este merita ?!? Pretul pare foarte mic.
TLS-09
QUOTE(Radu92616)
Intrebarea mea este merita ?!? Pretul pare foarte mic.


Da or fi preturile mici dar riscurile sint destul de mari.
Acuma stiu ca or sa sara o gramada sa spuna ca merg cu din alea de 10 ani si nu au patit nimic.
Totul e sa nu o patesti chiar tu.
In peste 90% din cazuri anvelopele resapate sint niste porcarii.
Mai bine fa un efort si ia-ti anevlope de iarna adevarate cu un profil ok, studiat , verificat si testat de un producator cat de cat serios.
Radu92616
Ok, o sa fac un efort si imi iau ceva mai de calitate. Multumesc pentru sfat!
alcris01
Sa nu faci greseala sa cumperi anvelope resapate de la Practiker ca arunci banii degeaba. :bash: Am facut chiar eu greseala asta si dupa vreo doua luni, banda de cauciuc care s-a aplicat peste cauciucul vechi s-a desfacut in mers :bash: Era sa pierd controlul masinii si am tras o sperietura zdravana, DECI, NU CUMPARA ASEMENEA PORCARII!!!
DORU
Concluzia este extrem de clara: SIGURANTA e mai presus de orice.
Ne zgarcim la bani cu lucrurile care nu iarta. Anvelope noi si dedicate de sezon sunt solutia optima.
Geroge73919
Trebuie sa cumpar niste anvelope 195/65/15 si am gasit marca Tigar facute in Yugoslavia sub licenta Michelin , pretul unei astfel de anvelope e de 190 ron pretul e dubios de mic , intrebarea mea e : sunt reesapate , stie cineva?, cum se comporta? in cazul in care deja aveti pe masina ...?
HalbaSus
Nu mi se pare pretul dubios de mic, la acelasi pret am gasit Firestone-uri de iarna la metro. Pe la 2.400.000 am vazut kleber si bfgoodrich (tot licenta michelin ambele) iar la 2.600.000 am luat michelin alpin e drept ca ceva mai inguste (185/65/15).
Geroge73919
ok Halba pretul e bun, anvelopele sunt de vara, ce ma interesa e cum imi dau seama daca sunt reesapate?
Andrei Suzuki
Eu am luat Dunlop pe 14 de iarna cu 2 mil bucata. Deci,daca stii sa cauti,gasesti si preturi bune.
cody-man
PRETUL ESTE BUN DAR NU POT SA SPUN CA E DUBIOS DE MIC PT O FIRMA CU UN RENUME MAI MIC . DESPRE PARTEA CU DIFERENTA DINTRE REESAPATE SAU NE EU AM OBSERVAT PE CELE REESAPATE PROFILE CAM SIMPLE , DINTI INTREGI <FARA TAIETURI SAU CANALE PE EI> MAI PUTINE INSCRISURI <INAFARA DE MARIME , CLASA DE VITEZA SI UN NUME DE CARE NU AM AUZIT NICIODATA > SI O GRJA MAI MICA PTR DETALII .
EU TI-AS PROPUNE SA-L COMPARI CU UN ALT "CAUCIUC " DE CARE AI AUZIT DE EL SI SA VEZI UN PIC CUM SE PREZINTA LA DETALII .
DESPRE REESAPATE EU ZIC :::: NUUUU ....!!!!! MULTI CRED CA FAC O AFACERE SI SA ZICEM CA NU I SE DESPRINDE BANDA DE RULARE ; V-ATI GANDIT CATI KM MERGETI MAI PUTIN ,CU CATI METRI CRESTE DISTANTA DE FRANARE , CATA ADERENTA AVETI IN CURBE ? MERITA O ECONOMIE DE CATEVA SUTE DE MII DE LEI IN DETRIMENTUL SIGURANTEI ? <VIATA TA , SANATATEA TA , MASINA TA >
TLS-09
Nu mai scrie cu litere mari.Citeste regulamentul forumului.

Pretul este Ok dar vezi data fabricatiei deoerece din cate stiu anvelopele de iarna au o durata de viata recomandata de doar 4 ani indiferent de rulajul in kilometri , perioada dupa care se pierd din calitatile cauciucului folosit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.