Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ajutor-geamuri aburite
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
alin92585
Am o Octavia I si o problema cu ea. Se aburesc geamurie si nu stiu ce sa mai fac. Ventilatorul functioneaza si pe aer cald si pe rece. Din ventilator uneori picura apa (condens). Cine ma poate ajuta ii multumesc.
a3des
Nu a ramas blocat cumva pe recircularea aerului? In acel caz geamurile se aburesc indiferent cum reglezi temperatura si viteza aerului .
alin92585
QUOTE(a3des)
Nu a ramas blocat cumva pe recircularea aerului? In acel caz geamurile se aburesc indiferent cum reglezi temperatura si viteza aerului .


Am sa verific, dar nu cred ca este blocat pe recirculare pt. ca in momentul in care apas pe recirculare se simte ca viteva aerului creste.
danmatyas
schimba-i filtrul de polen, poate fi murdar.e una din cauze..
ionut83652
singurele cauze pentru asta ar fi filtrul de polen ,ventilatorul ,sau directioanrea aerului spre geamuri !dac ai clima incearca sa bagi aer in masina cu compresorul cuplat si trebuie sa se dezabureasca ff repede si in cazul asta e filtru de polen!
alin92585
S-a rezolvat. A fost filtrul de polen. Va multumesc.
Robert90050
Si mie mi se aburesc geamurile dimineata. Eu am o Skoda Felicia I. Trebuie sa deschid geamul si sa dau pe maxim ventilatorul. Nu am AC. Care ar putea fi problema?

s-auzim de bine,
roby
DORU
Verifica tot filtrul praf/polen daca-l ai (vezi sub grila plastic de pe capota).
Este hatchback sau combi?
Andrey75353
Parerea mea este ca ar fi cel mai bine sa te duci la o unitate service Skoda autorizata
Andrey75353
Eu de fiecare data cand am avut cateva mici probleme am apelat la service-ul din Piatra Neamt , si am fost de fiecare data incantat de felul cum s-au comportat si cum au facut treaba!
Relu82729
Si la mine aburesc geamurile excesiv. Cind sunt aburite , dupa stergere ,da impresia ca sunt unse cu grasimi, cu toate ca le-am curatat de vreo 3 ori cu detergent. Din exterior parca sunt argintate. Nici eu nu reusesc sa elimin aceasta defectiune. Am AC, nu este cuplata recircularea , iar filtru de praf este curatat. Poate imi dati alte sugestii... Multumiri !
TLS-09
Posibile cauze pt 'grasimi":
- stergatoarele (dar mai rar)
- ceruirea masinii dupa spalare sau cel putin stergerea ei cu o carpa sau piele de caprioara folosita anterior la o masina ceruita
Silviu84641
si remedii?smile.gif
TLS-09
Sprayuri de curatat geamuri (dar de calitate). La mine cel mai folositor s-a dovedit a fi cel din gama Bolidon pe care l-am gasit la Selgros. Evident exista si alte marci de calitate dar deocamdata eu m-am oprit la asta.
F L O R i N
Mai este un spray din gama Prevent pe care l am folosit si de care am fost multumit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.