Help - Search - Members - Calendar
Full Version: passat R32
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
florin55503
Au apărut primele fotografii oficiale ale modelului Volkswagen Passat R36, viitorul vîrf de gamă al berlinei germane de clasă medie. Dotat cu un motor V6 FSI de 3,6 litri, același de pe Touareg și Audi Q7, Passat R36 va dispune de 300 de cai-putere și de tracțiune integrală 4Motion, transmisia fiind automată cu dublu ambreiaj DSG. Performanțele lui R36 sînt comparabile cu ale lui BMW 335i (306 cai-putere) sau Volvo S60 R (300 cai-putere): viteză maximă de 250 km/h, accelerație 0-100 km/h în 5,6 secunde.

Passat R36 va fi disponibil în două versiuni de caroserie – berlină și break – și se va diferenția estetic de restul gamei prin spoilere și praguri modificate, eleron mai voluminos (la break) precum și prin finisări de lux la interior. La imaginea sportivă ajută și jantele de 18 țoli, precum și etrierele frînelor vopsite în albastru, culoarea lui R36. Prezentarea oficială a noului model va avea loc la Salonul Auto de la Geneva din martie 2007.
florin55503
ma gandesc ca e raspunsul la vectra OPC. chiar si culoarea e aceiasi. nu mai e vectra OPC cea mai rapida din clasa. passatul are 45 de CP in pllus
florin55503
poza
florin55503
poza
_Constantin_
Nasol, parca e R32 ... si asta nu e ok. Daca as da caruta de bani care probabil va costa vreau o masina care macar sa fie putin unica... nu un golf marit cu 10%. In rest interiorul este :inlove: mai ales scaunele, pedalierul si volanul.
V L D
Nu prea poti compara acest passat cu un opel vectra OPC. Opelul nu poate sa ia o curba , am vazut pe top gear cand a fost comparat cu mazda 6 (280cp awd) si mondeu ST220. Opelu se ducea pe camp la arat(pardon de expresie).
E interesant, oricum se vinde si acum un model de passat cu motor de 3,2 250 cp cutie automata . Se pare ca R32 va lua locul passatului V8 blush.gif . Dar motoare noi diesel sau cu 4 motion pe cand?
florin55503
probabil odata cu noul model vor aparea tdi-urile CR
_Constantin_
Astia de pe auto market zic ca are motor de 3.6 blink.gif ?
Seri
D-aia ii zice Passat R36 pentru ca are motor de 3.6 litri, nu aveau cum sa scoata 300 CP din 3.2 litri fara turbo.
Opel Vectra OPC dispune mai nou de 280 CP standard. Pacat ca are tractiune doar pe fata.
_Constantin_
QUOTE(Seri)
D-aia ii zice Passat R36 pentru ca are motor de 3.6 litri, nu aveau cum sa scoata 300 CP din 3.2 litri fara turbo.
Opel Vectra OPC dispune mai nou de 280 CP standard. Pacat ca are tractiune doar pe fata.

EU am citit doar titlul si de aici si intrebarea-mi. biggrin.gif
Otto73
In SUA de cand a aparut noul model de passat el este echipat cu motor de 3.6l normal aspirat ce are 280 cai standard.
Otto73
QUOTE(Seri)
D-aia ii zice Passat R36 pentru ca are motor de 3.6 litri, nu aveau cum sa scoata 300 CP din 3.2 litri fara turbo.

Eu m-as uita la actualul BMW M3 care are motor l6 de 3.2l cu o putere de 333cai.
Deci in consecinta nu e imposibil sa faci un motor de 3.2l normal aspirat ce poate dezvolta peste 300cai putere. biggrin.gif
ozz86651
Pentru unii e mai imposibil ca pentru altii biggrin.gif VW nu prea le stie pe astea aspirate si turate.
Valentin50014
Noroc ca suntem noi la curent cu toate noutatile biggrin.gif

FSI-ul de 4,2l are 420 CP (aspirat si turat).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.