Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pls ajutati-ma vreau sa cumpar o masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
tataee92528
Prin februarie asi dori sa cumpar o maisna...si nu stiu la ce sa ma opresc...pretul maxim ar fi 12000 euro, sa nu coste mult intretinerile, consum mic...si cat de cat comfort interior....
M-as fi gandit la:
1) Ford Mondeo 2003-2004...
2)Ford fiesta 2005-2006...
3)Renault Laguna II-2003-2004...
4)vw Passat 2002-2004
5)Opel Corsa 2005-2006
6)opel Vectra c 2003-2004
7)fiat albea 2006 (nu prea imi place cum arata si nu are dotari)

Va multumesc si asi dori sa ma imi spuneti si mie, posesorii de astfel de auto cat va costa intretinere si cam cat consuma...
Va multumesc ink o data!!!
danmatyas
nu am inteles, tu vrei masina mare sau mica? ti-e indiferent? zi-ne la ce folosesti masina si cati km faci pe an si-apoi am putea sa te sfatuim.
James Kilowatt
Hyundai Accent, Daewoo Nubira, Logan, Clio Symbol, Fabia, toate noi?
Sau tii musai sa fie sh?
_Theo_
Chevrolet Aveo blush.gif
tataee92528
eu as vrea o masina care sa aiba confort, gen: clima, scaune electrice, incalzite, cd, daca e posibil si o navigatie mik pe acolo:), ceva de genu...
si fac undeva la 20.000-30.000 km/an aprox... ce ma intereseza pe mine ffff mult e costul de intretinere.. fiindca sunt elev si nu am bani cu ce sa intretin o masina care "papa" bani..
Variante: Sh mai noua de 2003...(2002-doar passat) sau masina noua!
Va multumesc!!!
tataee92528
Si aveo imi place fff mult, sincer sunteti multumit de el? cat consuma? cat costa intretinere in general?
Otto73
vectra C biggrin.gif
Marius30562
Aveo 5 usi (fostul Kalos) 1.4. 16 V 94 CP nivel de echipare Premium (ABS, 4 X airbag, full electric- geamuri fata/spate, oblinzi -, volan si schimbator in piele, CD cu MP3 6 boxe + comenzi audio pe volan, etc) - 8406 Euro CIP.
Luat in leasing pe 1 an cu avans maxim iese bine in pret (achizitionata anul acesta scapi si de taxa de prima inmatriculare).

Aveo 4 usi (modelul nou, sedan) versinunea Platinum (full) aceeasi motorizare si dotari ca si la precedentul - 8948 Euro CIP.

Costuri de intretinere - eu, la al meu Kalos in fara de un bec ars in 25.000 km am "bagat" in ea numai benzina si lichid pentru parbriz.
Prima revizie - 15.000 km costa ~ 250 RON (schimbat conform cartii numai uleiul si filtrul de ulei) sau, ca in cazul meu (am schimbat in plus si filtrele de aer, polen, carburant) 560 RON.
tataee92528
M-am mai gandit la Opel astra noul model cu motor diesel sau modelul vechi, de prin 2003....si hyundai accent e dragut numai ca am citit ca ar avea probleme cu cutia de viteze este asa?
Va multumesc... Astept pareri in continuare!!!
ozz86651
Si ce vroiai sa schimbi in 25000km? motorul?
florin55503
daca vrei o masina care sa aiba costuri de intretinere scazute atunci eu zic sa iti iei maxim o compacta. noua ar fi astra classic. ai garantie si costuri de intretinere mai reduse.


labani astia iti poti gasi masina serioasa. daca vrei sh e bine sa alegi o masina cat mai noua cu numar cat mai mic de kilometri. cel mai bine ar fi sa restrangi lista ta si sa te hotarasti daca vrei masina noua sau sh
tataee92528
Va rog sa imi oferiti niste variante de masini la banii astea in care sa se includa si inmatricularea:)

NOI:
SH:
tataee92528
Va rog sa mai dati si voi niste sfaturi...nu ma uitati:((
James Kilowatt
Pai cateva sugestii ai primit deja, ia-le pe rand si explica-ne care iti plac si care nu, si motivele... ca sa nu incepem sa ne repetam.
adrian81563
eu am ales astra classic cu motor de 1.6, climatronic, vopsea metalizata la 12.000 ddp
daca faci mai mult de 20000 de km pe an atunci mai scoti 5-600 de euro pt motorina, 1.7 cdti
de ce sa pierzi timp cu dusul prin service? i-ati o masina noua. stiu ca timp ai ca esti student dar cu nervii cum ramane?
eu la astra nu am avut nici o surpriza
o alegere buna pentru tine cred ca ar fi si noul corsa. o prietena si-a luat unul pe motorina cu 12.500. are ceva dotari dar este varianta in 3 usi care este super ca design dar are 2 usi mai putin.
m-as mai uita si al 207 dar stiu ca e cam scump pe motorina. desi merita vazuta promotia de acum.
cine spune ca nu e neaparat sa mergi in service daca iei un second hand trebuie sa stie ca service-urile sunt pentru reparat masini si nu dau faliment pentru ca au de lucru. si nu masinile noi se strica. defapt si astea, dar au garantie
tataee92528
m-am gandit bine la tot ceea ce m-ati sfatuit si merg pe masina noua cu bani cash ( imprumut in banca) si ar mai fi ramas in cursa doar:

pe primul loc : Hyundai accent (benzina 1.6l 112 cp, aproape full) sau ( motorina 1.5 crdi 110 cp, mai chel)
locul 2: chevrolet aveo 4 usi ( platinium)
locul 3: renault Clio symbol (full) -dar mai ramane de discutat( nu prea imi place cum arata)
locul 4:opel corsa....dar nu am vazut nici un site de unde m-as putea documenta...

Va multumesc inca o data!!!
florin55503
symbolul eu unul l-as scoate din lista. as prefera un accent crdi.
pt corsa intra la dibas, radacini etc.

ca un sfat eu zic sa te uiti si la ibiza de 1.4 9000 cip, sau 12000 TTI cu dotari de bun simt.

dar accentul crdi e o solutie demna de luat in seama.
tataee92528
Multumesc pt sfat florin tot pe accent as ramane si eu......numai ca nu prea am bani de tot ceea ce mi-as dori eu....si un comp de bord si inchidere cu telecomanda...ceea ce sare mult peste 12000 ddp....
florin55503
CB e o chestie pe care sincer iti spun eu o folesc mult prea putin. un accent crdi in varianta de baza are dotari relativ ok. consumul e mic. nu stiu cum e cu reviziile dar ma gandesc ca facand parte din grupul tiriac nu e chiar ieftin, ba din contra.
tataee92528
Am intrebat la reprezentanta Hyundai cat ar costa reviziile la accent si mi s-a spus ca nu mult.......
trebuie sa merg la 1500 km la prima revizie si costa cam 1,5 mil apoi urmatoarele sunt aprox 100 pana la 200 euro...(200 pe la 100.000 km)
T u d o r
QUOTE(tataee92528)
Am intrebat la reprezentanta Hyundai cat ar costa reviziile la accent si mi s-a spus ca nu mult.......
trebuie sa merg la 1500 km la prima revizie si costa cam 1,5 mil apoi urmatoarele sunt aprox 100 pana la 200 euro...(200 pe la 100.000 km)


Verifica preturile pe www.noulaccent.ro Nu sunt chiar in concordanta cu ce ti-a spus dealerul, cere-i o factura de la o revizie, sa fii sigur. smile.gif
ionut81247
De ce sa scoata din lista Symbolul? Intr-adevar la banii pe care ii are poate sa-l ia full. Si nu-si bate capul cu nimic o vreme. L-am luat pe al meu de cateva luni si mi se pare foarte versatil. Cel mai bine fa drive-teste. Si apropo, multi s-au plans de service-ul de la Renault (am gasit-o zgariata in parcare) dar nu este cazul celui din C-ta (cel putin). Succes
tataee92528
Ceea ce nu imi place la Clio e fata....parca e taiata din topor.(parerea mea) eu m-am indragostit de LAGUNA II dar e SH si......plus de asta e si Frantuzoaica (cica ar costa mult la intretineri)
AlexTM
Inteleg ca un Logan diesel nu te-ar interesa, ca n-ai pomenit?
E nou, ieftin, consuma putin. Cu intretinerea nu stiu cum e, dar nu poate sa fie mai mult decit la altele.
tataee92528
Loganul nu imi place....chiar deloc...si am un vecin care si-a luat MCV cu motor pe 16V si regreta......are o gasca de greieri de noua si a dat si 12000 Euro....(mult prea mult pentru o masina romaneasca...mai ales de calitatea DACIEI)

Asi merge pe Accent sau Opel Astra ambele pe motorina....asi lua in calcul si varianta benzina ca asi monta GPL dar am auzit ca s-ar pierde garantia asa e??
Va multumesc
florin55503
garantia o pierzi daca montezi gpl. si astra classic e o varianta de luat in seama.

sa iti spun de ce nu clio. pt ca sunt tare incomfortabile, pt ca intretinerea e exagerat de scumpa pt o masina care ar trebui sa fie din aceiasi gama cu loganul, pt piesele vin extrem de greu, pt ca e foarte instabila (chiar si noul clio e instabil)
tataee92528
Cu ajutorul vostru am ajuns la o concluzie sigura: HYUNDAI ACCENT 1.5 CRDI.....Va multumesc pt sfaturile date si pt ca v-ati rapit din timpul pretios pt mine....
Va multumesc inca o data
De acum sa mearga parintii mei pe la banca sa ia banii necesari si apoi brrrrr cu masina biggrin.gif blush.gif
dgs92004
uite o varianta ..
Mitsubishi Colt, 3 ani garantie, 3 ani revizii gratuite
incepand de la 8,987 Euro cip ..
tataee92528
Colt-ul nu prea ma incanta....fiindca mi se pare o masina mica tare si plus de asta mai am si parintii care acum vor sa aiba si ei o parere inainte de a alege....si au zis sa nu fie mica masina...sa poata sa puna bagaje,etc si daca vede taicamiu Colt-ul sigur nu vrea....asa ca ....sare din calcul...pacat....oricum ms pt parere
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.