Help - Search - Members - Calendar
Full Version: taxa vamala - masina noua
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Silviu92512
salutare, is cam nou pe forum, am shi eu o problema/nedumerire.
Cumva m-am hotarat sa iau si eu 3 masini noi pe firma (in leasing).
Din varii motive m-am oprit la seat cordoba. 11500 CIP
Deci Porche Leasing.

Am inaintat actele de leasing. Cica dosarul se face/completeaza in ziua respectiva eu urmand a semna actele undeva spre dupamasa. Nu s-a intamplat acest lucru.
A doua zi sunt sunat ca mai are nevoie de IBAN, referinte de la firme colaboratoare, patrimoniu firma etc. (inteleg ca e nevoie de ele dar nu s-a specificat nimic la inceput).
Si surpriza imi mai spune ca trebuie sa mai platesc aprox 79 euro taxe vamale ( nu accize, care sunt altceva) per masina pentru ca masinile is deja pe stoc shi aduse in tara anterior, iar dealerul respectiv care a adus masina a platit vama, si pana la urma cica clientul plateste vama.
Daca as fi asteptat 8 sapt (asa dureaza doar 2) nu ar mai fi trebuit sa platesc aceasta taxa vamala. Mi se pare ciudatata aceasta explicatie. Pe sit la porche scrie ca nu se percepe nici o vama ci doar acciza.

E posibil asa ceva?
Singura explicatie care o gasesc este ca la momentu care s-a introdus masina in tara sa se fi perceput taxe vamale care in momentu de fata nu se mai percep. Dar cum pot afla asta?

PS: inca nu am fost la semnat actele pe motiv ca nu a primit de la bucuresti nu stiu ce hartzoage ...
Daca tot asa de repede vine si masina ca si actele de leasing de ce sa nu astept 8 sapt biggrin.gif , si sa nu mai platesc "vama"
danmatyas
masina asta nu are taxe vamale.deci nu poate fi vorba despre asa ceva.ar putea fi ceva taxe de platit la vama..pentru hartii...dar e putin probabil.ai grija sa nu iti traga teapa agentu de vanzari de la dealer smile.gif
Tarabostes
nici acciza nu e, ca asta e 1% si ar fi mai mult de 70
eu nu am platit asa ceva, nici la TBI, nici la HVB dar ambele au fost anul trecut ce e drept
oricum daca iei masina de la Porshe Romania nu e musai sa mergi cu P Leasing
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.