Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pret KIT DISTRIBUTIE
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
IONUT91904
Am luat o masina second hand Opel Astra, 1.7 dti, din 2001 si vreau sa-i schimb kitul de distributie.
Majoritatea ofertelor la piese se invart in jur de 550 RON. De ex la firmele :Autostratos si AutoFyg din Cluj.
Insa cei de la firma Autonick mi-au zis ca ma costa numai 350 RON , curea BOsh si role INA, parca.
DIFERENTA DE PRET MI SE PARE FOARTE MARE. Voi ce ziceti ? Se poate sa fie asa sau cele de 350 RON sunt de calitate slaba.

PS: Cei de la Opel Ecomax, dealer Opel mi-au zis ca ma costa piesele 900 RON.
ionut83652
bosch si ina sunt de ff buna calitate probleme e adaosul comercial !
basch e cea mai ieftina curea de o gasesti in ro (avem reprezentanta bosch in ro)iar rolele tin sa te anunt ca toate is de provenienta canadiana 90% si vin sub diferite nume iar ina is printre cele mai ieftine dar indiferent de ce rola cumperi ai sa gasesti alt ambalaj dar ai sa vezi ca rola e aceiasi!deci nuti fa griji cea mai buna alegere in domeniu ar fi chitul de distributie contitec care costa ceva mai mult dar tine fara probleme 120 mii km dar pentru mersul cotidian is foarte bune astea !eu folosesc contitec la masini care merg ff mult adica 120 mii in cateva luni dar problema nu e neaparat de rulaj ci si de inbatranirea curelelor si a rolelor deci no problem cele mai ieftine ca oricum la 2 -3 ani trebuesc schimbate chiar daca nu mergi mult!
la_coste
cati km are masina ta? Am si eu astra 1,7 dti din 2002, am cu ea 120.000 km si parca nu as schimba inca distributia. In cartea tehnica se recomanda schimbarea ei la 150.000 sau la 15 ani. Scuze pt off topic
IONUT91904
QUOTE(la_coste)
cati km are masina ta? Am si eu astra 1,7 dti din 2002, am cu ea 120.000 km si parca nu as schimba inca distributia. In cartea tehnica se recomanda schimbarea ei la 150.000 sau la 15 ani. Scuze pt off topic


Multumesc de sfaturi ionut83652. Eu probabil ca nu o sa fac mai mult de 15-20 mii KM pe an. Atunci o sa iau din astea Bosh si Ina si peste vreo 3-4 ani le schimb din nou.

Masina mea are cica 131.000 Km....dar nu am carte service asa ca ...poa sa aiba si 200.000 smile.gif) .. DEsi tipul care mi-a adus-o se pare ca e de incredere... Oricum o schimb sa stau linistit
Mihai92952
sal baieti
vedeti ca distrib se schimba in general pe la 60000 chiar daca in carte va zice mai mult si ar fi bine pt voi sa nu ignorati distrib ca daca pica pe urma tre sa faceti si motor...m-am interesat ca si eu trebuie sa o schimb cat de curand...
si apropo am si eu o intrebare stiti pe cineva care are cd play-er vdo de vanzare ..ca la repr e cam 14 bulioane.sad.gif((..
florin55503
la opel se merge cam pana la 120.000 dar serviceurile de la noi te sfatuiesc "prieteneste" sa schimbi pe la 60-80.000
ionut83652
uite un raspuns testat:contitec am mers 150 mii km cu el bosch la 120 cureaua sa slabise la inbinare risca sa se rupa dayco la fel ca bosch se slabise la inbinare oricum fara probleme 100 mii merg curelele rolele chiar mai mult(la 150 mii nu aveau nici o problema fiind ina cele mai ieftine)deci cureau e bine de schimbat cam pe la 100 mii km ca sa nu rist sa ai vreo surpriza da nu la 60 mii cum spun mecanici(ei au nevoie de banii)cat despre distributia originala (opel )nam avut ocazia sa incerc da am un master carei la fel cu opelu de curiozitate o sa merg sa iau un chit de distributie opel si sa vad daca tine 150 mii!desi ala de renault original nu cred ca duce nici 100 mii!eu singurul cu care am mers 150 mii e contitec si cureaua era ca noua !
ionut83652
uite un raspuns testat:contitec am mers 150 mii km cu el bosch la 120 cureaua sa slabise la inbinare risca sa se rupa dayco la fel ca bosch se slabise la inbinare oricum fara probleme 100 mii merg curelele rolele chiar mai mult(la 150 mii nu aveau nici o problema fiind ina cele mai ieftine)deci cureau e bine de schimbat cam pe la 100 mii km ca sa nu rist sa ai vreo surpriza da nu la 60 mii cum spun mecanici(ei au nevoie de banii)cat despre distributia originala (opel )nam avut ocazia sa incerc da am un master carei la fel cu opelu de curiozitate o sa merg sa iau un chit de distributie opel si sa vad daca tine 150 mii!desi ala de renault original nu cred ca duce nici 100 mii!eu singurul cu care am mers 150 mii e contitec si cureaua era ca noua !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.