Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cauciucuri de iarna pentru Mazda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Daniel82791
Salut,

Stie cineva unde pot sa gasesc cauciucuri de iarna, cu tot cu jante, care sa se potriveasca la Mazda? ( jantele sa se potriveasca, adica ).

Multumesc
tudorel91316
Pai in principiu ce mazda ai ?
Victor64536
QUOTE(Daniel82791)
Salut,

Stie cineva unde pot sa gasesc cauciucuri de iarna,
Multumesc


imblanite?
Daniel82791
Multumesc pentru raspunsuri, dragute, dar inca nu foarte utile.

Am o Mazda 3 cu jante de 17, acum. Pentru cauciucuri de iarna as vrea sa am jante de 15, de tabla. Pare ca Mazda are prinderea de dimensiuni mai altfel decat restul, multi m-au refuzat.

Poate stie cineva unde sa merg la sigur?
tudorel91316
Acum mai putem sa te ajutam.Degeaba ne certi.Daca ai Mazda 3 GT sa stii ca nu iti va reusi montarea unor roti pe 15".Minimum la tine merg de 16".Pentru Mazda jante de 16" de tabla NU exista.Varianta este sa pui de 16" cu anvelope mai mari in talon(inblanite eventual)

biggrin.gif
Daniel82791
Da, asta este acum mai de ajutor. Mazda 3 GT, intr-adevar.

Acum, jante de astea de 16 de aliaj, cu cauciucuri imblanite, care sa se potriveasca, pe unde gasesc si eu? Adica jante, ca dpdv cauciucuri gasesc peste tot.

Mai mult. Eu am acum cauciucuri 205/50 R17. Daca imi iau de iarna imblanite, pot sa imi iau mai subtiri? Stiam ca asa e bine. De exemplu 185/60 R16?

Ce parere aveti?

Multumesc
ezeQuel
in mod normal ar trebui sa mearga la tine 205/55/16 ca la toate celelalte 3-uri
catafoi
Atat timp cat exista anvelope de iarna pe 17,de ce nu!
madalina
In talon, la mazduta ta ai trecute 2 dimensiuni de anvelope: unele pe 16, altele pe 17. Cauta jante si cauciucuri pe 16, la dimensiunile din talon. Eu am cautat, am si gasit intr-un loc, dar imi aduceau cam in 2 luni jante din tabla pe 16, iar pretul era cam la fel cu jantele din aliaj pe 16. Asa ca mi-am luat direct anvelope de iarna pe 17.
ion94956
Pot sa imi expun parerea? Cre ca daca e vb de bani mai bine ai lua jante pe 16 ca sunt cauciucurile mai iftine. Cauciucurile poti sa le iei de pe www. cauciucuridirect.ro dar e cam incomod ca tre sa trimiti plata prin banca. Incomod pt mine vreau sa spun ca sunt cam ocupat. Livrarea se face direct acasa prin curier si transportul e gratuit. Natie de cauciucri bune dupa parerea mea Michelin Pilot Alpin. 3 luni pe an daca mergi, nu daca sta masina o sa dureze cativa ani buni. EU asa ceva folosesc si sutn f multumis. Jante de tabla gasesti mai la toti care aduc de aliaj si sunt o gramada care au pe stoc. Stiam un site dar lam uitat avea si preturile afisate. te ajuta google sigur are raspunsul pt orice intrebare.
CRG
Atentie mare la Michelin: nu recomand Alpin (simplu). Eu am generatia 2 si sunt complet dezamagit de ele. Mai bune au fost Daytona DW500.

Despre Alpin Sport nush' ce sa zic. Ar trebui sa fie mai bune pentru ca reprezinta gama lor de varf.
cristi52331
Eu nu inteleg de unde iti dai seama daca niste caucioace sunt bune sau nu....este adevarat ca nu am avut decat Bridgestone cu care a venit masina si eu le-am schimbat o singura data, tot cu acelasi Bridgestone...insa...
ion94956
QUOTE(CRG)
Atentie mare la Michelin: nu recomand Alpin (simplu). Eu am generatia 2 si sunt complet dezamagit de ele. Mai bune au fost Daytona DW500.

Despre Alpin Sport nush' ce sa zic. Ar trebui sa fie mai bune pentru ca reprezinta gama lor de varf.


Parerea mea este ca depinde ce serie de cauciucuri este si unde sunt fabricate. De ex poate ale mele sunt bune dar altele san zicem cumparate acum care poate sunt facute chiar in Romania sa nu fie la fel de bune. Pertul oricum este acelasi. Iti dai seama cat de bune suint in functie de cat de repede se tocesc, daca derapeaza si pe unde, cat de repede se oivalizeaza, daca fac galci..... La viteza mare se simte si se vede cand te duci cu ele la echilibrat sau ridicata pe rampa. Am vazut eu cu ochii mei.
CRG
QUOTE(ion94956)
Parerea mea este ca depinde ce serie de cauciucuri este si unde sunt fabricate. De ex poate ale mele sunt bune dar altele san zicem cumparate acum care poate sunt facute chiar in Romania sa nu fie la fel de bune. Pertul oricum este acelasi. Iti dai seama cat de bune suint in functie de cat de repede se tocesc, daca derapeaza si pe unde, cat de repede se oivalizeaza, daca fac galci..... La viteza mare se simte si se vede cand te duci cu ele la echilibrat sau ridicata pe rampa. Am vazut eu cu ochii mei.


Ale mele erau "proaspete" (cumparate in Oct 05 si fabricate in Jun 05), made in france si n-am problema cu uzura, galmele, uzura inegala. Totodata, abia le-am montat (acum o luna), deci sunt destul de bine centrate (pe A1 merg numai cu 150 la ora).

In schimb, imi aluneca rau de tot pe asfalt umed, "saniutza fuge.." Si pe zapada nebatatorita. Ce sa mai, nu ma simt prea in siguranta iarna cu ele..

Pe zapada sunt destul de ok, plec de pe loc chiar si daca sunt afundat. Dar n-as mai lua ever..
ion94956
Nush ce sa spun, io am fost foarte multumite de Pilot Alpin simplu(225/55/16). Adevarul e ca mai aluneca pe asfalt ca se aprinde asr ala in bord sau cum io zice cand da roata in gol. Oricum e o masina destul de stabila si nu am avut probleme niciodata. In schimb am ramas odata inzapezit pe bd. basarabia pe langa macul de la mnorarilor. am tras masina pe strada seara si pana dimineata a nins si au bagat edilii plugul. cand sa plec nu se mai vedea masina. mai si inghetase mocirla pe roti. a fost super, bina ca nu miau zgariato. pana la urma am scapat imprunutand o lopata de la un vecin si vreo ora de munca. Nu cred ca au fost cauciucurile de vina, desi mirosea cam urat cand am dat sa plec, cre ca se cam incinsese ambreiajul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.