Help - Search - Members - Calendar
Full Version: despre consum ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
Constantin92414
De curand am un VolksWagen 1,9 TDI-PD 96Kw . . . si am remarcat ca ciupeste un pic de ulei ... as vrea sa va intreb daca lucrul asta e normal la acest tip de motor.
Stie cineva sa-mi spuna cam cu cat echivaleaza in volum consumul a unei linii din grila jojei?

Mersic fain

Va salut pe toti
danmatyas
e normal sa consume, asa sunt astea Pompe duze.
Cristi2
functie de numarul de km si mai ales de regimul de turatii la care e supus motorul te poti confrunta cu un consum de ulei, aproape normal la pd-uri, cum s-a mai spus.
daca nu treci de 1 l la schimb (10000-15000 km), nu sint motive reale de ingrijorare. evident, ar trebui ca la fiecare 2000-3000 de km sa verifici nivelul pe joja. parca de la primul semn curbat pana la urmatorul vorbim de un litru, deci o liniuta din zona hasurata e un consum mic, care nu necesita completarea.
atentie ! la un proxim rulaj pe autostrada, unde se ruleaza km indelungati la turatii maxime, se recomanda o verificare a uleiului si aducerea sa la partea superioara a zonei hasurate.

de exemplu, la masina din semnatura, schimbul de ulei se efectueaza cam la 10 000-11000 km, consumul mediu e undeva pana in juma de litru. trebuie sa recunosc ca masina este forjata peste medie, nu odata obtinand medii orare de 90-100km/h, normal, extrurban.
totodata, de la ultimul schimb de ulei, mergand mai rezonabil, in primii 3000 de km nu am remarcat scaderea vizibila a uleiului. deci, daca te stii mai greu de piciorul drept, sa ai mereu la tine 1 litru de ulei (cu specificatie VW pentru PD-uri) in portbagaj.
mai mentionez ca VW-ul din semnatura numara 170 000 km.
razvan93815
masinile diesel consuma ulei ,este un lucru normal,si limita minima pana la limita maxima pe joja este 1 litru de ulei,dar ca sa fi mai sigur uitate an manualul masinii
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.