Help - Search - Members - Calendar
Full Version: DE UNDE IMI IAU SI EU UN LOC DE PARCARE???
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
mihai83654
Vreau sa imi platesc un loc de parcare, ca am auzit ca aici in sectorul 3 incep sa ridice masinile de pe strada.
http://www.evenimentulzilei.ro/article.php?artid=280346
In articol spune ca vor ridica masinile care nu stau in parcarile amenajate in spic, facute prin injumatatirea trotuarului. In fata blocului meu, pe Rebreanu, nu exista asa ceva, dar e o parcare unde desi sunt ocupate toate locurile, nu cred ca nici jumatate nu platesc parcarea.
Deci, cum fac sa imi inchiriez si eu un loc de parcare? Stau in sectorul 3, pe Liviu Rebreanu
R a z v a n
A.D.P. Sector 3 Calea Vitan 154, Tel.: 346.75.25, 346.75.28.
alcris01
Va adresati serviciului de specialitate din cadrul primariei sectorului 3 care va iau in evidenta, platiti taxa de ocupare a domeniului public si vi se repartizeaza un loc marcat la domiciliu.
mihai83654
multumesc de raspunsuri.
mi se aloca un loc specific (indicat de ei), sau ma chinuiesc eu sa imi gasesc un smecher care nu are platit locul si i-l ocup?
Luka
Cred ca este deja al patrulea topic ce contine cam aceeasi intrebare. Foloseste si cautarea inainte de a deschide un subiect nou.

Mergi la ADP, ei verifica daca au loc liber in parcarea de resedinta (daca exista asa ceva), ti se acorda acel loc si il ocupi. Daca e ocupat de altcineva, in virtutea obiceiului stramosesc 'eu stau aici de 20 de ani', se poate anunta politia pentru a veni sa iti elibereze locul. Taxa este de aprox 60 RON/an.
Dan87905
Pentru Timisoara care e procedura, daca stie cineva ?
eddie
Trebuie ca blocul sa aiba loc de parcare dat de ADP si trebuie sa mergi la acestia cu o hartie de la administratorul blocului cum ca esti locatar al blocului si parcarea blocului are un loc liber pe care il poti inchiria.
Loc liber inseamna in mod normal un loc neplatit de mai mult timp sau ocupat abuziv de un locatar al altui bloc.
Luka
La chestia cu hartia de la administrator, trebuie sa te contrazic, Eddie.
Eu am obtinut locul de parcare pe care il am fara sa fie nevoie de nimic. Am mers pur si simplu la ADP si am solicitat locul.
mihai83654
asa este. fara administrator. am sunat la adp si tre sa fac o cerere. e mai complicat daca nu este parcarea noua insa. nu am inteles de ce....
eddie
Eu stiu cum procedeaza ADP-ul de la sectorul 2,poate altele au alta politica,cine stie ?
Si ar mai fi politica a numai unui loc de parcare/apartament...
Dar si eu luasem 2 locuri in blocul de unde m-am mutat acum 4 ani,pentru ca pur si simplu aveam numai pensionari in bloc,o parcare de 20 de locuri si numai vreo 10 masini...

Daca e parcarea veche stiti ce se intampla intre mai multi pretendenti la un loc daca nu intervine administratorul sau presedintele de bloc? :bash:
De aia isi iau si cei de la ADP o masura de protectie cu hartia de la adimnistrator.
INA88996
In Constanta trebuie si o cerere tipizata completata si vizata si de administratorul blocului.
Dana92499
Salutare! biggrin.gif
Vreau sa va spun ca am gasit pe un site o super masina... cel putin asa o descriu ei.
Un Bristol. http://www.carsandtuning.org/cars/bristol/
Sincer nici nu auzisem de marca asta!!! :angel:
Sa ii credem sau nu?
lucicop
Asa, si ce legatura are cu locul de parcare a lu' baiatu ?
alcris01
Asa sunt unii mai distrati, intra pe un topic si scriu ce le trece prin cap :bash: fara sa verifice ce se discuta pe acolo. :spam1:
Dana92499
Scuze, am intrat k musca in stiti voi ce... iertati-mi aparitia...
Doar k eram super socata
Tocmai citisem de Bristolu' ala blush.gif biggrin.gif
Numa' bine! :brave:
mihai83654
tocmai mi-am luat loc de parcare. ma pregatesc acum (moral si fizic pentru infruntarile din cartier ce vor urma, pt ca presimt ca am vreun smecherash care nu va vrea sa dea locul cu una cu doua biggrin.gif ).
pentru toti pe care va intereseaza, sa stii ca pe langa cererile pe care le depuneti si copiile dupa buletin si talon , va trebuie mai nou si copie dupa prima pagina de leasing, daca aveti asa ceva. numai bune. weekend placut, si plimbari placute.
mihai83654
am luat loc de parcare, dupa doua zile de chin si de stat la cozi...dar intr-un final am primit loc, si culmea nu m-am certat cu nimeni...va doresc si voua bafta...la toti cei care aveti de intreprins astfel de actiuni biggrin.gif
PS. Va sfatuiesc sa va grabiti si sa va inchiriati locuri de parcare, pentru ca se plateste foarte putin - 70 ron pe an si este util sa ai locul tau de parcare.
alcris01
Bafta si sa nu ai confruntari :argue: cu cei care parcheaza moca biggrin.gif
R a z v a n
ti-ai luat loc? perfect!
acum citeste aici...http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=13365&start=0
mihai83654
ma mir ca nu stia nimeni pe forum ca trebuia doar sa sune la 9854. Vine frumos politia cu firma de ridicari, si ii ia masina. Costa 10 mil sa o recuperezi. Asa ca iti trece tot cheful apoi sa parchezi aiurea. Eu nu procedez asa insa, ci ii informez in prealabil, si ii avertizez ca la prima repetare, voi suna fara ezitare. Bafta si voua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.